To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ponad 10 tysięcy kolonistów na wypoczynku

Ponad 10 tysięcy kolonistów na wypoczynku

Na terenie dawnego województwa jeleniogórskiego wypoczywa obecnie ponad 10 tysięcy dzieci i młodzieży z różnych stron Polski, a do kuratorium oświaty zgłoszono ponad  ponad 230 różnych form wypoczynku. Dotychczas nie wpłynęły żadne skargi, czy zgłoszenia nieprawidłowości, a kuratorium zamierza skontrolować co dziesiątą kolonię.

Obozy i kolonie oraz inne formy zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży powinny być zgłoszone w kuratorium. Na stronach internetowych ministerstwa edukacji znaleźć można wykaz, który zawiera dane organizatora oraz miejsca wypoczynku. Organizator jest zobowiązany zgłosić bazę w straży pożarnej. Wszystkie zarejestrowane w bazie formy wypoczynku muszą spełniać wymogi formalne, w tym liczbę osób sprawujących opiekę nad uczestnikami wypoczynku - jeden opiekun może być odpowiedzialny  maksymalnie za 15 uczestników do 10 lat, a w przypadku dzieci starszych liczba uczestników, która przypada na jednego wychowawcę wzrasta do 20.

Za komfort wypoczynku dzieci w głównej mierze odpowiada właściciel obiektu, w którym będą one przebywać. Musi on przedstawić organizatorowi ostatni protokół kontroli lub opinii straży pożarnej oraz plany budynku. Miejsce to powinno zawierać oznakowane drogi ewakuacyjne i tabliczki z numerami alarmowymi. Kontrole warunków bytowych przeprowadza Sanepid, a w ich zakres wchodzą: kontrola wody, wywozu nieczystości, umowy z gabinetem podstawowej opieki zdrowotnej, stanu technicznego urządzeń sportowych i higieny przygotowania posiłków.

- W czasie kontroli wypoczynku i stwierdzenia uchybień, które dotyczą bezpośrednio dzieci, wizytator kuratorium wydaje odpowiednie zalecenia do natychmiastowej realizacji. W poważnych wykroczeniach kurator może podjąć decyzję o zawieszeniu lub zamknięciu placówki – mówi Janina Jakubowska, rzeczniczka Dolnośląskiego Kuratorium  Oświaty.

Wielu organizatorów wakacyjnego wypoczynku chcąc uprościć procedury organizacji takich zajęć, nawet na wyjeździe, nie nazywa ich koloniami, czy obozem, a – na przykład – warsztatami, i nie zgłasza takich wyjazdów do kuratorium.

Tymczasem zajęcia organizowane, na przykład, przez domy kultury w miejscu zamieszkania dzieci w formie półkolonii, także powinny być zgłoszone do kuratorium, niezależnie od nazwy, jaką opatrzy je organizator.