To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pomóżcie wybudować w Zachełmiu centrum kultury

Pomóżcie wybudować w Zachełmiu centrum kultury

Nie mają kościoła, szkoły ani sklepu. Postanowili, że sami wybudują sobie miejsce, gdzie będą się spotykać, pokażą prace utalentowanych mieszkańców, podzielą się historią wioski i walorami okolicy. Do ukończenia prac przy budowie najmniejszego centrum kultury zabrakło im 30 tysięcy złotych. Liczą na pomoc ludzi, którzy tak jak oni, pokochali Zachełmie i cały region.

Centrum powstaje w dawnej remizie strażackiej, którą remontuje Stowarzyszenie Karkonoskie Zachełmie.

- Remiza będzie dostępna dla każdego – podkreśla Krzysztof Szwałek, prezes Stowarzyszenia. Chcemy pokazywać w niej nasze unikatowe zbiory archiwaliów dotyczących wsi - np. reprodukcje wiekowych widokówek czy malowane na jedwabiu projekty domów sprzed stu lat – wymienia. Na razie udostępnialiśmy te zbiory tylko od święta – dodaje.

Aktywni w Zachełmiu

Jeleniogórzanie poznali aktywność mieszkańców wioski podczas Święta Zachełmia, które organizują w sierpniu. Miejscowych od razu poznać. Noszą dumnie koszule z haftem zachełmiańskim (według wzorów opracowanych przez przedwojennych mieszkańców wsi), częstują nalewkami ziołowymi i ciastami. Na święcie pokazywali także film, który sami zrealizowali, opowiadający o wsi, jej historii i mieszkańcach.

Robert Balcerek, sołtys Zachełmia, wiceprezes Stowarzyszenia podkreśla, że zachemianie chcą razem nie tylko mieszkać, ale także wspierać się, pomagać sobie nawzajem, żyć dobrze po sąsiedzku. Tej integracji ma służyć budowane centrum w starej remizie.

Pochwalą się historią i słynnymi mieszkańcami

W Centrum turyści i ludzie spędzający wakacje w Zachełmiu, dowiedzą się z tablic multimedialnych o słynnych mieszkańcach wsi i ich dokonaniach: wynalazcy duraluminium Bernhardzie Wilmie, kompozytorze Ludomirze Różyckim, pianiście Władysławie Kędrze. W budynku będą także urządzane warsztaty, kameralne koncerty i pokazy.

Przy remizie będzie odbudowana wieża strażnicza, a na niej punkt widokowy, z którego można będzie podziwiać Karkonosze.

Plany świetne, ale żeby je zrealizować potrzebują wsparcia. - Okazało się, że koszty prac budowlanych są większe, niż dotacja, którą otrzymaliśmy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – wyjaśnia Krzysztof Szwałek. Dlatego Stowarzyszenie zwróciło się o wsparcie swojego pomysłu do miłośników regionu. Obiecuje w zamian atrakcyjne nagrody.

Pomóżcie dokończyć remont

Pieniądze można wpłacać na portalu polakpotrafi.pl/projekt/remizazachelmie.

Zostaną wydane na prace budowlane (m.in. schody stalowe na wieżę) oraz zakup wyposażenia (sprzęt rtv, krzesła, stoły, ekrany multimedialne) - zgodnie z umową podpisaną z UMWD. Jeśli pieniędzy nie uzbierają i centrum nie zacznie działać do czerwca, przepadnie dotacja z urzędu i całe starania pójdą na marne. Dlatego sprawa jest tak ważna dla mieszkańców Zachełmia.

Projekt wspierają między innymi: Kazimierz Pichlak, znany jeleniogórski lekarza, poeta i obieżyświat, autor sztuk teatralnych i tekstów do muzyki Karkonoskiego Zespołu Folkowego Szyszak. Członek SKZ., Grzegorz Szwałek - muzyk i menedżer zespołu Raz Dwa Trzy, mieszkaniec Zachełmia, członek Stowarzyszenia Karkonoskie Zachełmie, który propaguje także zbiórkę na remont remizy na stronie zespołu. Ambasadorem projektu jest również Janusz Skowroński - dyrektor Muzeum Miejskiego - Domu Gerharda Hauptmanna w Jeleniej Górze. Wielki przyjaciel Zachełmia, społecznik, podróżnik, autor książek. Wśród partnerów akcji jest również gmina Podgórzyn.

zachelmie (1).jpg
zachelmie (2).jpg
zachelmie (3).jpg
zachelmie.jpg

Komentarze (6)

Niech wam w gminie Podgórzyn pomogą, wsparliście ich przy wyborach to wam pomogą.

Dobra. Róbcie ten klubik i bawcie sie w prezentacje muzealne.Pamiętajcie że potrzebne są środki nie tylko na utworzenie, ale też na działalność i trwanie.Obawiam się że o tym szanowni pomysłodawcy jednak nie pomyśleli i prędzej klubik zostanie zamknięty z powodu braku forsy na prąd albo co gorsza za grosze przekazany w prywatne rece i wtedy dopiero bedzie widać po co całe to zamieszanie. Obym się pomylił.

Pan zastępca niech się wykaże...

Te komentarze wskazują, że ludzie wolą bruździć, biadolić i narzekać, niż wspomóc czyjąś inicjatywę.

Jakoś nie dostrzegam wsród nazwisk sygnatariuszy wniosku Zachełmian. Myślę o starych mieszkańcach, a nie o ludziach którzy przyjechali w to miejsce. Czyżby nie było zainteresowania? Czy może pewna część mieszkańców żyje w pewnej enklawie intelektualnej i wydaje się jej ze ten pomysł jest cool? Mimo pewnego sceptycyzmu co do idei, życzę powodzenia. Choć może jeszcze wniosek dla grupy inicjatywnej ode mnie. Nieco poniżej tej starej remizy stoi sobie kamienny obelisk z płytą granitową. Tam były kiedyś wypisane nazwiska mieszkańców Zachełmia którzy polegli w I wojnie światowej, a i chyba w wojnie francusko - pruskiej. Czas i "dobrzy" ludzie dokonali swojego i te napisy dzisiaj nie sa czytelne. Wogóle pomnik ledwo stoi. Może należało by ten pomnik jako swoiste memento mori odświeżyć? To pozwoliło by nawiązać do historii Zachełmia w czasach gdy przez trzy stulecia nazywało się Saalberg?

Stowarzyszeniu nie można odebrać tego co zrobili - namacalne działania typu szlak, wystawy, filmy czy teraz właśnie remiza. Uważam jednak, że te materialne działania są niczym w stosunku do zbrodni jaką ta instytucja wykonała na czymś niematerialnym - na relacjach wśród mieszkańców. Działalność ta trwale podzieliła mieszkańców i to jest fakt. Uważam, że dużo cenniejsze są relacje i sąsiedzka zażyłość, bo to one właśnie tworzą kulturę. Ale... mleko się rozlało, więc niech działają ;)