To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Polska i świat oczami fotografów

Renata Dąbrowska: Sześcioletni Fryderyk ogląda bajki, Sztokholm (Szwecja) - 1. miejsce w kategorii: Życie codzienne

Poruszające zdjęcia fotoreporterów, nagrodzone w prestiżowym konkursie BZ WBK Press Foto 2015, przez blisko trzy tygodnie oglądać będzie można w jeleniogórskiej Galerii SKENE! Otwarcie wystawy w piątek, 18 września, o godz. 17.00.

Wyniki tegorocznej, 11. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Fot,o ogłoszone zostały 23 kwietnia podczas gali w Warszawie. Tydzień później ruszył cykl pokonkursowych wystaw organizowanych w całej Polsce, na których prezentowane są wszystkie nagrodzone zdjęcia. Teraz przyszedł czas na pokaz w Jeleniej Górze.

Na wystawie obejrzeć można 196 prac wykonanych przez 32 najlepszych polskich fotoreporterów. Nagrodzone w tym roku zdjęcia to unikatowy przekrój różnorodnych obrazów z Polski i świata. Pokazują one dramatyczne walki na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, strajki górników na Śląsku, radość po strzeleniu przez Sebastiana Milę drugiej bramki w meczu z Niemcami, konie w ogniu podczas rytuału Luminarias w Hiszpanii, Warszawę widzianą z wnętrz budynków przez pryzmat reklam wielkoformatowych. Co je łączy? Realizowana z pasją misja uchwycenia ulotnego fragmentu rzeczywistości.

Zostały one wybrane spośród 5334 fotografii nadesłanych przez 368 fotoreporterów. Najlepsze zdjęcia, nagrodzone w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Portrety, Kultura i Sztuka oraz Przyroda, wyłoniło jury pod przewodnictwem Wojciecha Grzędzińskiego, w pracy którego uczestniczyli także Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Katarzyna Sagatowska.

Laureatką nagrody głównej za „Zdjęcie Roku” została Agata Grzybowska (Gazeta Wyborcza), która pokazała wyczerpanych walkami demonstrantów pod barykadą na ul. Instytuckiej podczas „czarnego czwartku” w Kijowie.

Celem konkursu jest promocja dobrej fotografii prasowej poprzez nagradzanie i prezentację najlepszych zdjęć polskich fotoreporterów, które coraz rzadziej są obecne w mediach. Istotna jest też wartość edukacyjna przedsięwzięcia, dlatego pokonkursowym wystawom towarzyszą też warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych, prowadzone przez ekspertów.

W ramach jeleniogórskiej wystawy odbędą się dwudniowe (18-19 września), bezpłatne warsztaty, które poprowadzi Waldemar Kompała, wieloletni juror konkursu BZ WBK Press Foto.

Podczas warsztatów uczestnicy wykonają zdjęcia pod wspólnym hasłem „Moje miasto”. Autor najlepszej pracy otrzyma nagrodę w postaci aparatu do fotografii natychmiastowej firmy Fujifilm – Instax Wide 300. Nagrodzone zdjęcie zostanie opublikowane na stronie konkursu www.bzwbkpressfoto.pl.

Początek warsztatów w piątek, 18 września, o godz. 14.00. Zapisy na warsztaty: biuro@bzwbkpressfoto.pl, tel. 607 750 202

Wystawa w Galerii SKENE, mieszczącej się w Teatrze Norwida, czynna będzie do 6 października 2015 r.
 

 

Komentarze (2)

Sześcioletni Fryderyk i smoczek:)

A może to e-papieros ;)