To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

To policyjna przemoc?

fot. materiał M. Bustowskiego

Przed tygodniem policja zatrzymała Marcina Bustowskiego, działacza Federacji Konsumencko-Rolniczej i ZZR RP „Solidarni”. Dziś pełnomocnik mężczyzny złoży do sądu zażalenie na postępowanie funkcjonariuszy, w którym zakwestionuje zasadność zatrzymania, użycie środków przymusu, pozbawienie dostępu do pełnomocnika a także niewłaściwe traktowanie podczas zatrzymania. Czy policja nadużyła uprawnień?

Do zatrzymania doszło po akcjach protestacyjnych, jakie M. Bustowski przeprowadził pod jeleniogórskim sanepidem w obronie nękanych kontrolami restauratorów. Wykrzykiwał tam, że działania inspektorów są nielegalne; zapowiadał składanie doniesień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników sanepidu; groził, że zaangażowani w takie kontrole pracownicy stracą pracę. Protesty przed sanepidem działacz przeprowadził pod koniec stycznia i 3 lutego. Wiele haseł skierowanych było bezpośrednio do dyrektor jeleniogórskiego sanepidu. Inspekcja złożyła zawiadomienie do prokuratury i to właśnie skutkiem prokuratorskiego postępowania w tej sprawie było zatrzymanie M. Bustowskiego w sobotę 6 lutego.
Ppostawiono mu zarzuty kierowania gróźb karalnych wobec pracowników sanepidu i wymuszania na urzędnikach odstąpienia od czynności urzędowych. Został na niego nałożony dozór policyjny i zakaz zbliżania się do sanepidu.
Sposób zatrzymania rzeczywiście może wzbudzać kontrowersje.
- Przyjechało po mnie przynajmniej pięć radiowozów i kilkunastu policjantów. Trudno powiedzieć ile dokładnie, bo byli też funkcjonariusze nieumundurowani i nieoznakowane radiowozy. Po co ten pokaz siły i takie marnotrawstwo sił i środków, skoro dotąd wielokrotnie byłem wzywany do różnych czynności z udziałem czy to prokuratora, czy policji zawsze się na te przesłuchania zgłaszałem – opowiada Marcin Bustowski. – Podczas zatrzymania w żaden sposób nie sprzeciwiałem się policjantom i zachowaniem nie dawałem podstaw, że mogę uciekać, albo stawiać opór, a jednak bezprawnie założono mi kajdanki, do tego z tyłu. Bezprawnie przeprowadzono też kontrolę osobistą. Potem przez całe siedem godzin zatrzymania byłem trzymany w kajdankach. Nie zdjęto ich nawet podczas trzech wizyt we toalecie i kiedy mnie badano po wezwaniu pogotowia za względu na pogorszenie stanu mojego zdrowia (przez te siedem godzin zdjęto je, dosłownie na chwilę, gdy mierzono mi ciśnienie). Przez cały ten czas nie dostałem nic do picia i do jedzenia, nie pozwolono mi także zażyć stale przyjmowanych leków. Nie pozwolono mi także na kontakt z adwokatem, choć mój pełnomocnik uwierzytelnił się już po kilkudziesięciu minutach od zatrzymania. Takie postępowanie policji to pokaz siły, brutalna próba zastraszenia mnie, wręcz nieludzkie traktowanie – ocenia działacz.
Zapytaliśmy policje o pięć wzbudzających wątpliwości aspektów zatrzymania:
- dlaczego policja zdecydowała o zatrzymaniu M. Bustowskiego, zamiast posłużyć się wezwaniem;
- dlaczego policja zdecydowała o wejściu do domu i przeszukaniu domu bez nakazu prokuratora;
- dlaczego nie pozwolono na kontakt M. Bustowskiego z pełnomocnikiem prawnym;
- dlaczego policja skuła M. Bustowskiego;
- dlaczego podczas 7 godzinnego zatrzymania nie zapewniono wody, jedzenia, a także nie pozwolono na zażycie stale przyjmowania leków?
Odpowiedź oficer prasowej jeleniogórskiej policji była nadzwyczaj lakoniczna. Jak nam tłumaczono – - przez ograniczenia wynikające z ustawy o dostępie do informacji i RODO. Najwyraźniej jednak policja nie ma sobie nic do zarzucenia
- Zatrzymanie mężczyzny w dniu 6 lutego br. nastąpiło po analizie materiału dowodowego w postępowaniu przygotowawczym o czyn z art. 190 par. 1 kk i inne;
zatrzymanie osoby nie musi nastąpić na postawie nakazu Prokuratora w toczącym się postępowaniu, na miejscu nie wykonano przeszukania pomieszczeń;
- pełnomocnik prawny został poinformowany o zaplanowanych z zatrzymanym czynnościach procesowych i o terminie dalszych czynności w Prokuraturze.
- osobie zatrzymanej zgodnie z obowiązującymi przepisami zakłada się kajdanki.
- w każdym przypadku, gdy osoba zatrzymana wyrazi chęć otrzymania wody, to taka prośba zostaje spełniona. Jeżeli chodzi o wydawanie osobie zatrzymanej posiłków, to regulują to odrębne przepisy, które w tym przypadku nie miały zastosowania, mężczyzna został również zaopatrzony medycznie – odpisała na nasze pytania podinspektor Edyta Bagrowska oficer prasowy KMP w Jeleniej Górze.
Czy takie odpowiedzi wystarczą sądowi, by uznać, że zatrzymanie odbyło się z poszanowaniem praw M. Bustowskiego?
Policja pisze, że osobie zatrzymanej zakłada się kajdanki (w domniemaniu zawsze). To nieprawda. Po zdecydowanym poszerzeniu uprawnień policji w tym względzie (2013 r.) jest aż 11 przesłanek użycia środków przymusu bezpośredniego, w tym kajdanek, w tym w celu „zapewnienia bezpieczeństwa konwoju lub doprowadzenia”; jedyna dająca się dopasować do sytuacji. Tyle, że w innym punkcie ustawy mowa o użyciu prewencyjnym kajdanek, gdzie wskazuje się, że można je założyć z przodu.
W sprawie nadużywania kajdanek przez policjantów interweniował niedawno Rzecznik Praw Obywatelskich, zwracając uwagę, że wprawdzie przepisy upoważniają policjantów do stosowania środków przymusu bezpośredniego, w tym kajdanek, zanim jednak funkcjonariusz z nich skorzysta, powinien spróbować użyć innych metod wobec osób, które mimo wezwania nie stosują się do przepisów prawa.
- Inne zachowanie policjantów można interpretować jako przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do czego nie powinno dochodzić w demokratycznym państwie prawa – napisał rzecznik.
Nadużywanie kajdanek wobec zatrzymanych kwestionują też sądy, w tym w bardzo głośnym wyroku, gdy na użycie kajdanek zażalił się W. Frasyniuk. Sąd prawomocnie uznał w tej sprawie, że wobec osoby niewinnej, a taką do momentu skazania, pozostaje każdy podejrzany, która na dodatek nie zachowuje się agresywnie i nie utrudnia przeprowadzenia interwencji, nie można stosować kajdanek: ani z przodu, ani z tyłu. Sąd nazwał to działaniem "bezprawnym, niedopuszczalnym i bezzasadnym".
Wątpliwości budzi też zasadność samego zatrzymania. zamiast posłużenia się wezwaniem. Przecież tożsamość zatrzymanego była policji i prokuraturze znana; nic nie wskazywało na zamiar ucieczki lub ukrywania się; postępowanie M. Bustowskiego po protestach nie wskazywało też, że zamierza zrealizować czyny, które mu zarzucono (zarzut składania gróźb wobec szefowej sanepidu, w dniach 23 stycznia i 3 lutego), do tego M. Bustowski wręcz chełpił się swoim protestem przed sanepidem, publikując jego zapis na profilu FC, trudno więc doszukać się ewentualnego mataczenia.
W sprawie bezpodstawnych zatrzymań też jest bogate orzecznictwo sądowe. Również w głośnych sprawach, jak w przypadku Romana Giertycha i innych osób oskarżanych w tzw. aferze Polnordu, czy zielonogórzanki oskarżanej o znieważanie prezydenta Dudy.
Więcej w najbliższym (wtorek 16 lutego) numerze Nowin Jeleniogórskich

Komentarze (41)

Tak oczywiście żyjemy a państwie policyjnym reżim trwa .Tak by to redakcja chciała widzieć.

Gdy ten cwaniak lżył urzędników, nawoływał do działania mogącego skutkować utratą zdrowia i życie wielu ludzi, nie brał wtedy leków? Mógł siedzieć bezpiecznie w domku. Ludzie wszędzie w koło wprowadzają stany wyjątkowe, miasta i powiaty w Czechach otaczane są kordonami sanitarnymi, a u nas jeszcze jest w miarę swobodnie.

Bardzo dobrze jeszcze konkretnie spałować powinni czerwone Zagłębie komuchu paskudne emeryturki kaczor zabrał jak się srają.powinni robić jak w Hiszpanii lać lać pałować pałować tam jest denokracja

Synuś, mama mówi, że nie wziąłeś dzisiaj leków. Wróć do domu, nie stój na mrozie na Spółdzielczej. Jutro zarobisz na chlebek.

Co ty gościu p***isz

Ty zdrajco pis owski.....

Pałować !!!!!!!

Dobrze że poprzednicy komentujący użyli dosadnych słów, nie muszę się głowić nad zwymyślaniem cwaniactwa, które powinno być piętnowane...

Zamknij ryja. Nadal masz wizje, że jesteś lekarzem? to się leczy.

Jesteś chory. Przyjdź. Być może będę mógł pomóc....

Ty jestes troche glubszy od musztardy

Jednak to ja tobie mogę pomóc. Nie odwrotnie....

Cała prawda

J e b a ć k u r w y!!!!!!

To widowiskowe zatrzymanie to żenada do potęgi entej. Mieszkam obok i choć nie znam gościa to wyglądało jak by przyjechali po szefa mafi. Mamy za dużo pieniędzy na misiu*y. Jak zlamał przepisy to wezwanie do prokuratora, potem gościa do sądu i tam się rozstrzygnie czy do pudla czy dalej może wykrzykiwać na ulicy co mu slina na język przyniesie. A tu szopka, pokaz siły wobec małego człowieczka że tak napiszę. Bójcie się Boga władzo kochana.

Nowiny pisowskie , coś się komuś pomyliło , one są raczej lewicowe od lat. Jeszcze pisu nie było jak Nowiny już były . A Bustowski to taki nasz regionalny cwaniaczek , który szuka rozgłosu , żeby tylko nie skończył jak inny rolniczy działacz Zagórny.

Władza jest pisowska, a nowiny to czerwone pozostałości po zdrajcach służących pod butem ZSRR

I dlatego czerwone Nowiny same sugerują czy można dać + czy minus do komentarza.

Bustowski powiedział " brutalna próba zastraszenia mnie" a on to co innym robi to nie zastraszanie? Ten cwaniaczek już dawno powinien siedzieć!

Ty byś chciał lać Roundap i płackać że Ci źle.

Panie Marcie ja popieram Pana wszystkie działania... I nie uważam iż jest Pan cwaniakiem... Jesteś dobrym człowiekiem i dziękuję że uświadamiasz ludzi i do bardzo wielu dotarłeś... Ale raczej nie do większości rolników...im to jest na reke

Niestety ale P. Bustowski już dawno przeszedł w stan cwaniactwa, ****stwa. Co innego badać żywność i domagać się praw , a co innego odwalać cyrki,obrażać po drodze różnych ludzi w najgorszy sposób obrany przez niego. Z tego to już się śmiać nie chce, Bustowski straciłeś cała powagę swojej osoby.

Nie płacze i jest mi dobrze w przeciwieństwie do Ciebie pracuje na gospodarstwie i nie żebrze od ludzi pieniędzy! Robisz z siebie pajaca! Myślisz że jak raz Ci się udało wygrać sprawę w sądzie to wszystko Ci wolno?

"dziennikarz" usunął mój komentarz który krótko przedstawiał "rzetelność" i antypisowską propagandę NJ. Ten tez usuniesz?

Precz z "pisdowatą partią"!!!~! Już wkrótce kaczyzm odejdzie w niepamięć, ale policjanci którzy ufajdali swój mundur kaczym gównem zostaną w pamięci jeleniogórzan oraz wielu innych ludzi w kraju. "Komediancik" z nowowiejskiej będzie musiał szukać pracy w innej branży a L O S zapłaci z nąwiązką jemu i jego rodzinie.!!!

Wpadnij, pogadamy, doradzę. Spróbuję pomóc...

Prawda sama się obroni. Powodzenia P. Bustowski.

Dobrze,że Armani nie zwinęli...On jest ostrożny i nie tak łatwo z nim!

Przyjdzie i czas na niego

Narodowo socjalistyczna pisbolszewicka grupa przestępcza dwukrotnie certyfikowanego patologicznego oszusta i kłamcy Moravickyego odsprzeda Ukrainie 1.2 miliona dawek szczepionki na covid-19.

Potwierdził to dzisiaj wiece przewodniczący Komisji Europejskiej.

Je*** pis.

Do bolszewika.Zostawili szczepionkę przeciw wściekliżnie,specjalnie dla Ciebie.Zgłoś się natychmiast,zostaniesz zaszczepiony poza kolejnością! To nagły przypadek, nie ma co czekać-z czasem będzie tylko gorzej.

Dla niego przygotowaliśmy specjalną szczepionkę anty Covidową z moczem....

A minę ma taką jakby policjanci dobrze mu robili!

czeski latają po mieście a wy człowieka niewinnego ,który walczy o lepsze jutro dla Waszych dzieci kujecie!? i na 3 radiowozy...dlaczegoooo

bo to nie policja a zomo, ręka ręke myje. nawet jak pałowali przedsiębiorców, gazowali ludzi na strajkach, jak i w pomieszczeniach zamkniętych jak niedawno w otwartym klubie to i tak byli niewinni przecież ! zdrajcy narodu jak politycy! nie służcie z orłem na czapce tylko z kaczką, waszym wodzem!

Bustowski kandydatem Człowieka Roku NJ...

Ano tak.....LITOŚCI....

CO wy tam lewicowi cenzorzy mie pozwalacie na wolność oceny???? Widać jak BARDZO BOICIE SIĘ PRAWDY, teraz każdy może sprawdzić jak nie pozwalacie na swobodną oceną ewidentnie stronniczych i bardzo nie etycznych działań Ręcznie sterujecie ocenami pozwalająć tylko na jedną ocenę ŁAPKAMI. Wstyd. Widać że cenzure wyssaliście z mlekiem matki. CZERWONA DOLINA. Widać WIELKI STRACH PRZED PRAWDĄ.
Ale PRAWDA ZAWSZE ZWYCIĘŻY KONIEC WASZ JEST BLISKI.

Czerwona hołota

Dobrze s k u r w i e l o w i t a k.

W całej tej sprawie rozumiem tego pana bo kiedyś byłam w podobnej sytuacji.Policja wymaga i żąda posłuszenstwa i za byle błachostkę kara bicię.Kiedyś było inaczej ale teraz robią co chcą i gdzie chcą i tak zawsze są na prawie....