To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Policjanci z Lwówka Śląskiego dopadli fałszerzy pieniędzy

Dwóch mieszkańców Lwówka Śląskiego podejrzanych o fałszowanie pieniędzy zatrzymała miejscowa policja. Kupili oni motocykl a zapłacili podróbkami, które sami wydrukowali.

Dwóch mieszkańców Lwówka Śląskiego 26-letni Roland W. i 24 letni Gabriel W. kilka tygodni temu kupili sobie bardzo wysokiej klasy drukarkę laserową. Sprzęt jednak nie posłużył im do prac biurowych czy domowego użytku, ale do wydruku pieniędzy.

Gabriel W. znalazł ogłoszenie sprzedaży motoru w Golejowie koło Lwówka Śląskiego. Razem ze swoim bratem postanowili kupić motor, ale nie mieli zamiaru płacić za niego prawdziwymi pieniędzmi. Banknoty wydrukowali na drukarce, nazbierało się tego 3 tysiące złotych. Do transakcji doszło 3 sierpnia we wsi Golejów. 24-latek chciał najpierw sprawdzić towar, który kupuje. Wcześniej dał właścicielowi motoru fałszywe banknoty i odjechał w nieznanym kierunku. Nie doszło nawet do podpisania umowy.

- Właściciel motoru po pewnym czasie zorientował się, że jest w posiadaniu fałszywych pieniędzy. Każdy z banknotów miał taki sam numer seryjny – mówi Wojciech Moneta, z-ca Prokuratora Rejonowego w Lwówku Śląskim.

Poszkodowany zgłosił się na policję z fałszywkami. Policjanci z Lwówka Śląskiego wykorzystując najnowsze techniki operacyjne zatrzymali już po niespełna miesiącu Rolanda W. i Gabriela W. którzy na stałe zameldowani są w Lwówku Śląskim, a od pewnego czasu mieszkali w powiecie zgorzeleckim.

Obydwaj na wniosek prokuratury zostali aresztowani na okres trzech miesięcy przez Sąd Rejonowy w Lwówku Śląskim. Za podrabianie środków płatniczych takich jak pieniądze czy karty bankomatowe grozi kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo fałszerze pieniędzy odpowiedzą za oszustwo i wprowadzenie do obiegu podrobionych pieniędzy.

Policjanci z Lwówka Śląskiego nadal pracują nad sprawą i ustalają czy fałszerze nie wprowadzili do obiegu więcej pieniędzy.