To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Polana Jakuszycka w budowie

Za 2 lata w Jakuszycach powstanie wielofunkcyjny ośrodek, umożliwiający organizację zawodów narciarstwa biegowego i biathlonu.

Trwają prace związane z budową Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach. Aktualnie na ukończeniu są czynności przygotowujące teren pod wejście generalnego wykonawcy, z którym umowa ma zostać podpisana jeszcze we wrześniu. 

−  Na dniach wejdziemy w kluczowy etap realizacji inwestycji na Polanie Jakuszyckiej. Jeszcze w tym miesiącu podpiszemy umowę z generalnym wykonawcą – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Aktualnie na ukończeniu są tzw. prace przygotowawcze. Polegały one na uprzątnięciu terenu, przeprowadzeniu niezbędnych prac rozbiórkowych i zbudowaniu zaplecza logistycznego na potrzeby późniejszej budowy. W celu uniknięcia kolizji przebudowane musiały zostać również sieci elektryczne oraz światłowód sieci Orange. Zorganizowano również zaplecze techniczne na potrzeby przygotowywania tras narciarskich w nadchodzącym sezonie zimowym i organizacji przyszłorocznego Biegu Piastów.
- Według planów już za 2 lata w Jakuszycach powstanie wielofunkcyjny ośrodek sportowy, który umożliwi organizację zawodów narciarstwa biegowego i biathlonu. To właśnie tu rozgrywane będą zawody najwyższej rangi. Co istotne, amatorzy aktywnego spędzania czasu będą korzystać z obiektu przez cały rok – mówi Marek Obrębalski, radny sejmiku województwa.
Głównym założeniem projektantów było stworzenie wielofunkcyjnego ośrodka sportowego pozwalającego na organizację zawodów narciarstwa biegowego i biathlonu, a jednocześnie umożliwienie amatorom aktywnego spędzania czasu korzystania z obiektu przez cały rok. Zaprezentowana przez samorząd województwa koncepcja architektoniczno-przestrzenna spełnia kryteria sformułowane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) oraz Międzynarodową Unię Biathlonową (IBU), które są wymagane przy organizacji zawodów sportowych o randze mistrzostw świata.
Dolnośląskie Centrum Sportu to trasy biegowe i biathlonowe, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa dla dzieci i młodzieży. W nowym centrum sportu w głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz tunele dla zawodników i trenerów, łączące szatnie i część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą. Dodatkowo w budynku głównym zaplanowano muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. Znajdzie się tam również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart.
Inwestycja realizowana na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie  – Jakuszycach ma na celu modernizację i rozbudowę infrastruktury sportowej z przeznaczonej do rozgrywania najwyższej rangi zawodów w sportach zimowych – w biegach narciarskich, w biathlonie i w kombinacji norweskiej (w partnerstwie z sąsiednim Harrachovem w Republice Czeskiej), z wykorzystaniem obiektu na funkcje obsługi zawodów zgodnie z przepisami FIS i IBU, czy  rozgrywania zawodów w sportach rowerowych i biegowych terenowych. Będzie to również  całoroczny ośrodek treningowy dla różnych dyscyplin sportu kwalifikowanego, z funkcją odnowy biologicznej, ośrodek badawczy i testowy nowoczesnych technologii oraz ośrodek przygotowań paraolimpijskich, z pomieszczeniami i infrastrukturą treningową przystosowaną dla potrzeb sportowców o różnych rodzajach niepełnosprawności.
Infrastruktura Polany Jakuszyckiej pełniła do tej pory i nadal będzie pełnić funkcje dydaktyczne, w głównej mierze adresowane do szkoły mistrzostwa sportowego w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im. J.I. Sztautyngera w Szklarskiej Porębie. Przygotowywanie młodych kadr w narciarstwie biegowym i w biathlonie będzie jednym z celów realizowanych po zakończeniu prac inwestycyjnych.
Łącznie inwestycja pochłonie blisko 130 mln złotych. Współfinansować ją będą Samorząd Województwa, Ministerstwo Sportu, a także Najprawdopodobniej PFRON i WFOŚ.
- Chociaż prace idą pełną parą, chciałbym uspokoić wszystkich amatorów uprawiania sportów zimowych. Budowa centrum nie przeszkodzi w codziennym korzystaniu z tras biegowych i w organizacji sportowych imprez - zapewnia marszałek Cezary Przybylski.  

Jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana umowa z generalnym wykonawcą inwestycji.jpg

Komentarze (7)

Póki co to zburzyli wszystko co było, czyli najłatwiejsze, dalej od kilku miesięcy praktycznie nic się tam nie dzieje, jak dalej będzie takie tempo to czarno to widzę.

Yhy prace idą pełną parą, ostatnio na budowie widuję czasami jedną koparkę, zazwyczaj jednak nie dzieje się nic.

Dwóch ciuli napisali co om móżdżek pozwolił. Na 100% to radiomaryjni piślacy.

Tak sądzisz tefałenowski kodomito?

Szumne zapowiedzi od ponad roku, na Polanie od jakiegoś czasu żadnych prac. No ale za miesiąc wybory to Panowie się uaktywnili - tak więc umowę się podpisze, fotki się zrobi Marszałkowi i Radnemu (kandydatom, którzy i tak nie korzystają z Polany) a później niech się dzieje co chce.

Umowa ma być podpisana we wrześniu? którego roku? problem w tym że wielkimi krokami ten wasz wrzesień już się kończy. Znając życie za miesiąc wejdę i też tutaj napiszę że na placu budowy dzieje się tyle............

bez znaczenia. w pazdzierniku na polanie to juz sie konczy sezon budowlany