To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pokochać matematykę

Pokochać matematykę

Matematyka nie musi być trudna – o tym przekonani są uczniowie, którzy wzięli udział we wczorajszym konkursie Koma. Odbył się on w ZSO nr 1 w Jeleniej Górze a uczestniczyli w nim gimnazjaliści i licealiści ze szkół Jeleniej Góry i powiatu.

Na czym polega ów konkurs? - Uczniowie są zapraszani na wykład, mogą podczas niego robić notatki. W kolejnym etapie mają do rozwiązania test, ale mogą korzystać ze sporządzonych notatek – mówi Iwona Hajder, nauczyciel matematyki i współorganizator z ZSO nr 1.

Organizatorem są matematycy z Fundacji Matematyków Wrocławskich. - Niektóre szkoły organizują konkurs dla swoich uczniów, nam się udało zaprosić także inne szkoły. To sprzyja wymianie doświadczeń pomiędzy uczniami, nauczycielami – mówi.

Sobotni wykład prowadził Marcin Preisner, absolwent I LO, obecnie doktorant UW. Od ubiegłego roku M. Preisner i inni studenci-doktoranci prowadzą międzyszkolne kółko matematyczne przy ZSO nr 1. - Uczniowie, którzy uczestniczą, bardzo sobie cenią te zajęcia. Chętnie na nie chodzą, m.in. dlatego, że nie prowadzi ich nauczyciel – przyznaje z uśmiechem Iwona Hajder.

Na wczorajszym wykładzie zaproponowano uczniom kombinatorykę: symbol Newtona, silnię.
- Na początku było trudno, ale jak wykładowca zaczął tłumaczyć, to jakoś poszło – mówi Patrycja Ptak z Gimnazjum w Sosnówce. - Przyjechałam tu z ciekawości i chciałam poszerzyć wiedzę, lubię matematykę. Nie uważam, że to trudny przedmiot, każdy jakoś inaczej to przyjmuje. Ale jak się trochę ją zrozumie to okazuje się prosta.

Jej kolega Maciek Kotlarz przyznaje, że trochę był zaskoczonym liczeniem silni. - Nie miałem jeszcze w tym kontaktu – mówi. - Da się to zrozumieć. Porobiłem notatki i mam nadzieję, że się przydadzą na teście.

Chłopak przyznaje, że lubi matematykę, ale w domu niewiele czasu poświęca na naukę. - Ale chodzę na kółko matematyczne – dodał.

Wczorajszy konkurs to eliminacje z naszego regionu. Najlepsi uczniowie z poszczególnych szkół wystartują w etapie wojewódzkim, który odbędzie się w Instytucie Matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim.

Niżej podajemy wyniki (najlepsi uczniowie z poszczególnych szkół):
G Nr 1 w Jeleniej Górze – Łukasz Bil, Roksana Taras
G Nr 2 w Jeleniej Górze – Paweł Mańka, Krzysztof Hołub
G Nr 3 w Jeleniej Górze - Dominika Pieńkowska, Julita Dominicka
G Nr 4 w Jeleniej Górze - Anna Gdyś, Agnieszka Klimowicz
G w ZSO Nr 1 w Jeleniej Górze – Bartosz Sójka, Elżbieta Gołdyn, Wiktor Adamski
G w ZSRZA w Jeleniej Górze – Roksana Taras, Arkadiusz Kraszewski, Roksana Wójcik
G w ZSZ w Łomnicy – Joanna Kuty, Ewa Adamczyk
G w Mysłakowicach – Sandra Konieczna, Jakub Sromek, Piotr Gajek
G w Sosnówce – Maciej Kotlarz, Sandra Buchajewska

ZSZO NR 1 w Jeleniej Górze – Łukasz Segiet, Mateusz Pyzik
LO Nr 2 w Jeleniej Górze – Damian Oziom, Jakub Remiszewski
LO Nr 3 w Jeleniej Górze – Agnieszka Knapie, Jakub Zackiewicz
Zespół Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze – Mateusz Kulas, Piotr Kowalik
Zespół Szkół Ekonomicznych i Turystycznych w Jeleniej Górze – Klaudia Buss

ZOBACZ ZDJĘCIA

Komentarze (1)

A czy ci doktoranci mają kwalifikacje pedagogiczne by uczyć młodzież w szkole średniej? Bo jak nie, to dyrekcja może za to odpowiedzieć...