To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Plakat rosyjski w BWA i Muzeum Karkonoskim!

Fot. MPP

W Galerii BWA i Muzeum Karkonoskim można oglądać rosyjskie plakaty i reprinty plakatów z ostatnich... 100 lat! Wystawa powstała kilka lat temu we Wrocławiu za sprawą dwóch osób: wrocławskiego artysty plastyka Jacka Wolffa i Agaty Saraczyńskiej, krytyka sztuki. Na wernisażu wystaw w BWA i muzeum wyróżniali się strojami w klimacie Kraju Rad.

- Biblioteka Narodowa w Moskwie jest w posiadaniu kilku tysięcy plakatów. Miałem możliwość zakupienia licencji na 100 plakatów. W 2003 roku wystawę pokazaliśmy w kilku miastach Polski. Tylko w ciągu pięciu tygodni we Wrocławiu obejrzało ją osiem tysięcy odbiorców – opowiadał Jacek Wolff. Ekspozycją w Jeleniej Górze rozpoczyna kolejną podróż rosyjskiego plakatu po Polsce..

 

- Znałam wcześniej plakaty Lisickiego, Majakowskiego, ale nie wyobrażałam sobie, że już w Rosji carskiej powstawało tak wiele plakatów – przyznała kurator wystawy.

 

Przestrzeń BWA wypełniły plakaty reklamowe i kulturalne. Perełką jest choćby plakat z 1926 roku do filmu Pancernik Potiomkin, zaliczany do 10 najlepszych plakatów filmowych na świecie.

 

- Sztuka plakatu nie rozpoczęła się w dobie fotografii i internetu. Warto poznać zwartą konsekwentną estetykę plakatu rosyjskiego. Wystawa ma wartość edukacyjną. Można opowiadać o sztuce, historii, przemianach społecznych, przełomie w myśleniu związanym z wprowadzaniem nowego ustroju – mówiła Janina Hobgarska, dyrektor BWA podczas niedzielnego wernisażu.

 

Prosto z wernisażu w BWA goście przenieśli się do Muzeum Karkonoskiego.

 

- W BWA pokazano plakaty piękne i do uśmiechu, u nas jest trochę „straszno” – uprzedzała od wejścia do muzeum Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego – Dlatego obok rosyjskiego plakatu propagandowego i społecznego, otwieramy dziś jeszcze dwie wystawy: prac Józefa Gielniaka i szkła współczesnego „Eko-Glass”.

 

Plakaty rosyjskie w Muzeum Karkonoskim pokazują, „jak perfidnie można wykorzystać przekaz wizualny, jak można plakatami wpływać na świadomość i kształtować postawy”.

 

- To wystawa historyczna. Pokazuje, jak bardzo w ciągu 100 lat zmieniło się państwo za naszą wschodnią granicą. Bardzo bym chciała, aby obejrzeli ją młodzi ludzie, którzy już nie umieją czytać rosyjskich „bukw” - przekonywała Agata Saraczyńska, kurator wystawy.

 

Więcej o wystawie „100 lat plakatu rosyjskiego” we wtorkowym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”.

DSC_0423.JPG
DSC_0430.JPG
DSC_0433.JPG
DSC_0447.JPG
DSC_0449.JPG
DSC_0480.JPG
DSC_0487.JPG
DSC_0534.JPG
DSC_0551.JPG
DSC_0553.JPG

Komentarze (4)

Niba X wajuririye uzuranba Penal yaratanze imyanzuro ye y'ubujurire, akaba ataritabye ku munsi w'iburanisha, ntabwo uzuranba rwe rwasibwa, kuko uzuranba Penal ntabwo rujya rusibwa, ahubwo uzuranba rwe rwacibwa adahari nk'uko bisanzwe ku muburanyi wese utitabye Urukiko ku munsi w'iburanisha kandi yarahamagawe mu buryo bwemewe n'amategeko.

causes of baldness allergy and asthma specialists
ivermectin online http ivermectin for people

drug treatment facilities herbs for asthma
ivermectin http ivermectin 3mg

allergy and asthma associates allergies and allergic reactions
ventolin inhaler price http cost of ventolin hfa inhaler