Podstawowym punktem planu naprawczego przygotowanego przez burmistrza jest restrukturyzacja zadłużenia. Zaplanowane wydłużenie okresu spłaty z dwóch do sześciu lat pozwoli już w tym roku osiągnąć ustawowy wskaźnik z art. 243 ustawy o finansach publicznych. Najpoważniejszym zobowiązaniem Piechowic jest kredyt w BGŻ na 2,7 mln zł, który miał być spłacony w ciągu najbliższych dwóch lat. Kolejnym punktem planu naprawczego było utworzenie gminy miejsko-wiejskiej i wyłączenie z Piechowic czterech wsi. Miałoby to swoje skutki finansowe, bo miasto stałoby się jednostką liczącą poniżej 5 tys. mieszkańców i dostawałoby wyższą subwencję oświatową – 700 tys. zł rocznie więcej. Tyle tylko, że zmiany administracyjne dokonane w tym roku dałyby efekt dopiero w przyszłorocznym budżecie. Ponadto w programie naprawczym przewidziano wzrost podatków o co najmniej 1 proc. rocznie. Twórcy planu naprawczego wykazali też oszczędności z przekształcenia ZUK w spółkę, likwidacji stołówki w Przedszkolu nr 1 (zamiast tego katering), oraz zmniejszeniu dopłat do MZK. Z wprowadzeniem planu naprawczego wiąże się zamrożenie wynagrodzeń i diet w samorządzie Piechowic.
Dyskusję nad programem naprawczym rozpoczęła informacja Anny Koprowskiej, przewodniczącej komisji finansów, która oświadczyła, że komisja ta nie wydała opinii w sprawie programu naprawczego (1-za, 1- przeciw, reszta się wstrzymała). Najbardziej zapalnym punktem programu była sprawa przekształcenia Piechowic w gminę miejsko-wiejską. Jacek Kamiński, wiceprzewodniczący rady zawnioskował, żeby ten punkt wyłączyć z planu naprawczego. Poparło go 6 radnych, 5 było przeciw, 3 wstrzymało się. Skarbnik Marta Mielczarek przyznała, że wyłączenie tej pozycji z planu nie zmieni zasadniczo pożądanych wskaźników. Witold Rudolf, burmistrz, pytany dlaczego dołączył ten punkt do programu naprawczego, wyjaśnił, że w marcu rada będzie się tą sprawa zajmować i gdyby tego nie zrobił, pytano by go wówczas, dlaczego nie ujął tej sprawy w planie. Przypomniał, że nowy ład administracyjny Piechowic przeszedł już konsultacje społeczne i teraz wszystko w rękach rady. Restrukturyzacja zadłużenia budziła mniejsze emocje, ale radni dopytywali, czy nie lepiej zacisnąć pasa i spłacić przez dwa lata dług, a potem z czystym kontem startować po środki unijne. Burmistrz przekonywał, że to zły pomysł, bo trzeba próbować sięgnąć po pieniądze już w pierwszych rozdaniach. Przewodniczący Daniel Potkański dopytywał, dlaczego w planie naprawczym nie obcięto pieniędzy na rozrywkę – na organizacje Kryształowego Weekendu, Bike Maratonu, czy na działalność domu kultury. Witold Rudolf odpowiedział, że nie jest aż tak źle, żeby rezygnować z imprez, które mają już swoją tradycję, a mieszkańcom podstawowa oferta kulturalna się należy.
Program naprawczy uszczuplony o przekształcenie Piechowic w gminę miejsko-wiejską rada przegłosowała w stosunku 10 -za, 4- przeciw, 1 -wstrzymujący. Teraz dokument zostanie przekazany do zaopiniowania RIO, która ma na to 30 dni. Jeśli opinia będzie pozytywna, to radzie miasta pozostanie tylko uchwalić uchwałę budżetową. Jeśli Izba wyda negatywna opinię, oznaczać to będzie, że to RIO przygotuje uchwałę budżetową, którą samorząd będzie musiał realizować.
Komentarze (17)
tak źle jeszcze nie było
A co robi "żołnierz" Schetyny z Piechowic - Rafał Mazur? Niedługo mu podziękują i pójdzie na zasiłek do pośredniaka. Wtedy pozna prawdziwe życie szarego człowieka.
Rafał Mazur (żołnierz Schetyny) już się przyspawał do biurka w Starostwie Jeleniogórskim. Tak mu dobrze w tym Starostwie. Nic nie musi robić, dietę dostaje bardzo dużą, wychwala się pracownikom, że jest taki zdolny i kochany przez całe Piechowice. A Piechowice nie lubią bufona Mazura.
Niedługo o takim planie ratunkowym trzeba będzie rozmawiać w Szklarskiej Porębie. Tu zwykły plan naprawczy nie wystarczy tu potrzebna jest intensywna terapia. Chociaż wątpię czy pacjenta uda się zachować przy życiu po promocyjnych eksperymentach księgarskiego ekonomisty. Promocja się udała bo nieboszczyk będzie bardziej rozpoznawalny.
A co robi Pani Łużniak?
Jak długo mieszkańcy Piechowice jeszcze będą znosić nieudolność Burmistrza i jego świty? Dlaczego doprowadził do takiego stanu?
Nieudolnośc Burmistrza i jego świty? Z tego co sobie przypominam to "świta" została po poprzedniczce, dlatego nie ma konstruktywnej rozmowy w radzie..
kutafony kasujecie komentarze
Ale czad na zdjęciach sami ekonomiści:) to Piechowice na 100% wyjdą z kryzysu:)
Jak u Kiepskich:)
Mam nadzieję, że RIO nie przyjmie tego pseudo naprawczego programu programu, który de facto powiększa zadłużenie Piechowic .
A rada, która tylko udaje sprzeciw wobec burmistrza boi się razem z nim zamrożenia swoich wynagrodzeń.
Za komuny to miasteczko się rozwijało. Teraz jak wszystko prócz banków idzie się jeb....
Piechowicom trzeba dobrego gospodarza i rozsądnych radnych, a wtedy miasto będzie się rozwijało bez długów.
kutafony kasujecie komentarze
Jak napiszesz, że radny jeździ pod "prąd" to kasują komentarze! NJ24 chyba też liże kicio "władzy".
na zdjęciu widać jak burmistrz lamentuje, a tym czasem potrzeba gospodarza, który nie będzie wciskał mitycznych wiosek, ale naprawdę rozwijał miasto - w imię prestiżu i wysokiego standardu MIASTA
Utrzymanie burmistrza i tylu radnych którzy żyją tylko z djety tak jak Kamiński (wieczny bezrobotny )kosztuje gminę krocie . Kto w tych Piechowicach wybiera sklepikarzy na radnych albo belfrów kombinujących jak Podkański żeby jak najwięcej wyrwać dla siebie . Ciocia Zosia już szykuje się na następną kadencję żeby grabić , grabić , grabić . Burmistrz tylko ględzi sam nie wie o czym . Łużniakowej wpływy się skończyły .Klapa
no i po ci Ci Wituś był ten cały KLOPS ???
W lwóweckim starostwie miałeś jak u Pana Boga za piecem ...
A inni ? Może by tak wrócić w DONICE ???
zamiast udawać, że jest się kreatywnym - co ???