Adolf Dressler wykształcił wielu zdolnych artystów (jego uczniami byli m.in. Georg Müller-Breslau, Gertrud Staats), których uczył, początkowo prywatnie, a od 1879 r. w Pracowni Malarstwa Krajobrazowego powstałej przy Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu, której został kierownikiem. Od 1867 regularnie przyjeżdżał, wraz z uczniami, w Karkonosze. Początkowo zatrzymywał się w Zachełmiu, później najczęściej w Przesiece. Jego obrazy malowane były w oparciu o szkice wykonane bezpośrednio w naturze, w których nastrój zmienia się w zależności od pory dnia, oświetlenia, pogody.
Kolekcja malarstwa pejzażowego w zbiorach Muzeum Karkonoskiego jest już bardzo okazała i liczy około 200 dzieł. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizowania kilku projektów, w jeleniogórskich zbiorach udało się zgromadzić dzieła, które pozwalają szeroko prezentować ten rodzaj malarstwa na wystawach czasowych. „Pejzaż leśny” będzie bez wątpienia prawdziwym klejnotem wśród zgromadzonych dotąd dzieł sztuki.
Do tej pory w zbiorach Muzeum Karkonoskiego były cztery obrazy Dresslera. Dwa z nich zakupione zostały dzięki wsparciu MKiDN, podczas realizowania programu w 2013 roku. W tym roku jeleniogórscy muzealnicy po raz kolejny wystąpili do Ministerstwa o dofinansowanie nowych zakupów i otrzymali niezbędne wsparcie.
„Pejzaż leśny”Adolfa Dresslera na stale udostępniony jest zwiedzającym w oddziale Muzeum Karkonoskiego – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.
Komentarze (1)
Gdzie obraz "wisiał" do tej pory i skąd się tam znalazł? Chyba muzeum to sprawdza?