To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Papież wyznaczył nowego biskupa diecezji legnickiej

fot. diecezja legnicka

Nuncjusz apostolski w Polsce wydał dziś komunikat o przyjęciu przez Ojca Świętego Franciszka rezygnacji biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego z posługi biskupa legnickiego i mianowaniu biskupem legnickim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Andrzeja Siemieniewskiego.

Zmiana ordynariusza diecezji legnickiej to skutek osiągnięcia przez biskupa Kiernikowskiego wieku 75 lat, czyli wieku w jakim księża przechodzą na emeryturę. Często jednak papież przedłuża urzędowanie zwierzchnika diecezjalnego, jeśli będący nim biskup cieszy się dobrym zdrowiem. Wcześniej nie pojawiały się informacje o kłopotach zdrowotnych biskupa Kiernikowskiego. Gazeta Wyborcza przytacza informację kurii lubelskiej (Z. Kiernikowski był wcześniej podlegającym tej kurii biskupem siedleckim), że przyczyną jest m.in. ukrywanie pedofilii.
– Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bpa Zbigniewa Kiernikowskiego w sprawie o nadużycia seksualne wobec osoby małoletniej ze strony kapłana diecezji siedleckiej, którą bp Kiernikowski kierował w latach 2002 -2014. Po zakończeniu tego postępowania, mając na uwadze również trudności w zarządzaniu diecezją legnicką, bp Zbigniew Kiernikowski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi, przyjętą dziś przez Ojca Świętego – brzmi przytaczana przez GW wypowiedź kurii.
Biskup emeryt będzie zarządzał diecezją do czasu ingresu nowego ordynariusza.
Następca biskupa Kiernikowskiego pochodzi z Wrocławia. Jego biogram przedstawia na swojej stronie diecezja legnicka:
- Nowy biskup legnicki urodził się 8 sierpnia 1957 we Wrocławiu. Egzamin dojrzałości zdał w II Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu. W 1976 podjął studia na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Przerwał je w 1979 i wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święceń prezbiteratu udzielił mu 1 czerwca 1985 w archikatedrze wrocławskiej kardynał Henryk Gulbinowicz, arcybiskup metropolita wrocławski. W tym samym roku uzyskał magisterium z teologii. W latach 1987–1991 odbył studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie, które ukończył ze stopniem doktora teologii w zakresie teologii duchowości. W 1998 na podstawie rozprawy „Ewangelikalna duchowość nowego narodzenia a tradycja katolicka” uzyskał na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii duchowości. W 2004 otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.
W latach 1985–1987 pracował jako wikariusz w parafii św. Stanisława w Świdnicy. Po studiach w Rzymie był również duszpasterzem we Włoszech w parafii Forli. W 1994 został asystentem kościelnym wspólnoty „Hallelu Jah” we Wrocławiu, należącej do Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. W 2004 objął urząd wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów. Został członkiem rady kapłańskiej. W 2005 otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości.
W latach 1991–1998 pełnił funkcję ojca duchownego wrocławskiego seminarium. W 1991 został zatrudniony na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, początkowo na stanowisku adiunkta, w 2000 został profesorem nadzwyczajnym, a w 2004 profesorem zwyczajnym. W latach 1993–1995 był dyrektorem tamtejszej Biblioteki, a w 1997 został kierownikiem Katedry Teologii Duchowości. W latach 1998–2001 sprawował urząd prorektora uczelni. Pełnił funkcję koordynatora Wrocławskiego Festiwalu Nauki dla Papieskiego Wydziału Teologicznego.
5 stycznia 2006 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Theuzi. Święcenia biskupie otrzymał 11 lutego 2006 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Udzielił mu ich arcybiskup metropolita wrocławski Marian Gołębiewski, któremu asystowali kardynał Henryk Gulbinowicz, emerytowany arcybiskup metropolita wrocławski, i Ignacy Dec, biskup diecezjalny świdnicki. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Deus Caritas est” (Bóg jest Miłością). W archidiecezji objął urząd wikariusza generalnego. W 2012 został prepozytem kapituły archidiecezjalnej we Wrocławiu.
W Konferencji Episkopatu Polski objął funkcje delegata ds. Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides” oraz delegata ds. Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

 

Komentarze (10)

NIC się nie zmieni!! Tylko będą nowe daniny.
Dalej będzie krycie kolesi przestępców.

A soclib też się nie zmienia. Zatruwa forum swoją paranoją antyklerykalną. Choć trza przyznać, iż jest mniej zjadliwy niż psychol bolszewik.

Kiernikowski po kryciu facetów w sutannach oskarżonych o pedofilię w diecezji siedleckiej został przerzucony na Dolny Śląsk do Legnicy.
Tu ręczyl za pedofila w sutannie z Ruszowa.

Chroncie swoje dzieci przed tą mafią.

Czy ktoś jest ciekawy ile Wolska będzie wyplacala w ramach emerytury Kiernikowskiemu?

6000 netto.

Wiecie jak była stawka Kiernikowskiego za wizytacje w parafiach?

Minimum 3000 w kopercie.

Minimum.

Bez podatku.

Śliniliscie jego paluchy? Smacznego. Jak tam odruch wymiotny?

Ciekawe czy ten biskupek też zostanie "sołtysem?"

Stolica Apostolska, działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz motu proprio Vos estis lux mundi, przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bpa Zbigniewa Kiernikowskiego w sprawie o nadużycia seksualne wobec osoby małoletniej ze strony kapłana diecezji siedleckiej, którą bp Kiernikowski kierował w latach 2002 -2014. Po zakończeniu tego postępowania, mając na uwadze również trudności w zarządzaniu diecezją legnicką, bp Zbigniew Kiernikowski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi, przyjętą dziś przez Ojca Świętego - poinformowała w komunikacie

Jeszcze po poprzednim "smrodek moralny" dobrze nie wywietrzał, a tu "pyk" i już jest następny ordynariusz! Wakat na takim stanowisku jest czymś niedopuszczalnym! A mówią, że jest niepokojący spadek powołań...

Grzebanie w takich dokumentach to ciekawe przeżycie .
Czytasz,na boku notujesz i masz haki na swoich żołnierzy na parę lat .
To jest takie babranie się cudzych grzechach.
Ciekawe czy jak znajdzie przestępców wśród swoich to powiadomi organy ścigania.?

Kolejny przebrany za pajaca pasożyt.