To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W Jeleniej Górze Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony będzie 1 marca pod znakiem odsłonięcia nazwy ronda poświęconego „Żołnierzom Wyklętym” i Apelu Poległych pod Krzyżem Pamięci. Przewidziano także 4 marca w Muzeum Karkonoskim wykład profesora Tadeusza Zycha z IPN Oddział w Rzeszowie, który przybliży sylwetkę Hieronima Dekutowskiego – Zapory, a także tego samego dnia rekreacyjny rodzinny „Bieg Tropem Wilczym” w cieplickim Parku Norweskim.

Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego wnioskowało do Rady Miasta Jeleniej Góry o nadanie nazwy ulicy ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka”. Ostatecznie Rada Miasta zdecydowała, iż rondo u zbiegu ulic Cieplickiej i Macieja Rataja w Jeleniej Górze - Cieplicach, na osiedlu Orle nosić będzie miano „Żołnierzy Wyklętych”. Celebrację odsłonięcia nazwy ronda „Żołnierzy Wyklętych” przewidziano w Jeleniej Górze na 1 marca w samo południe. Tego samego dnia, w czwartek 1 marca o godzinie 18 w Bazylice Mniejszej Świętych Erazma i Pankracego odprawiona zostanie Msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych wraz z Apelem Poległych.

Dzień później, w piątek 2 marca o godzinie 20 w bazylice będzie można wziąć udział w Wieczornicy:„Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości”, poświęconej „Żołnierzom Wyklętym”.
Finałowym akcentem obchodów Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będzie w niedzielę, 4 marca o godzinie 11 w Muzeum Karkonoskim wykład profesora Tadeusza Zycha z IPN Oddział w Rzeszowie pt.: „Zapora (Hieronim Dekutowski) – rocznik 1918 w służbie Rzeczpospolitej”.
Rekreacyjnie i rodzinnie zakończy się ten dzień w cieplickim Parku Norweskim, gdzie przygotowano „Bieg Tropem Wilczym” ma dystansie pięciu kilometrów (start o godzinie 14.15) i dystansie rodzinnym 1963 metry (start o godzinie 15). Swój akces w biegach można zgłosić przez przez stronę internetową Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego: www.szkola.pankracy.edu.pl.

 

Niedziela w Muuzeum - Wykład Zapora 2018.jpg

Komentarze (72)

Celebracja w Cieplicach. Czyli co? To głupstwo Radzie i Prezydentom i tak nie pomoże a idiotyczna nazwa przyjęta po cichu zostanie... Niepotrzebna manifestacja. Wyklętych? Których konkretnie? To może zróbmy jakiś plac im. Komunistów - też nie wszyscy byli źli... Głupstwo i koniunkturalna buta. Szkoda.

Mają odwołać Marzenę Machałek (PiS) z wiceministra. Całkowicie nie sprawdziła się i nie dawała rady.

Marzena Machałek jest krytykowana za brak wiedzy przez popularne portale,
Przykładowo Wirtualna Polska w dniu 04.09.2017 r. napisała artykuł "Kompromitacja wiceminister edukacji. Internauci: to skandal".

Marzena Machałek powinna zrzec się mandatu posła. Ona jako poseł jest bierna i bierze za nic nie robienie olbrzymie pieniądze.

Kiedy w końcu wyginie czerwona zaraza i ich pomioty ?? po komentarzach widzę, że pełno jeszcze tego błota istnieje.

człowieku ty masz obsesję na punkcie Pani Minister Machałek,lecz się!!!!

Czy antykomunistyczne podziemie miało jakiekolwiek szanse w starciu z armią ZSRR? Absolutnie nie miało żadnych szans. Co wówczas zrobiło antykomunistyczne podziemie? Nie mogąc dać sobie rady z silniejszym od siebie, postanawia wyładować niemoc i gniew na słabszych od siebie. Słabszych, czyli ludziach, którzy w nowej Polsce próbowali jakoś układać sobie życie. A choć zniewolona, kadłubowa i zależna od potężnego sąsiada to mimo wszystko była to wszakże jakaś Polska.
Polska, w której ludzie zakładali rodziny, znajdowali pracę, podnosili miasta z ruin, kształcili się i pragnęli po trudach wojny żyć w spokoju. Bo rzeczywistość nie przedstawiała się w sposób tak czarno-biały jak to dziś jawi prawica z PIS na czele. Nie stały wcale naprzeciw siebie dwie przeciwstawne siły światła i cienia – bohaterowie i święci obrońcy ojczyzny na przeciwko zdrajców i kolaborantów. PRL był pełen światło-cieni, a wiele z istniejących w tym ustroju rzeczy wręcz należy nazwać dobrymi.

To wszystkie zło co się działo tuż po wojnie było zasługą księży, dziś mamy Rydzyka.

,, pomodle sie za "Burego",niby zostalo mu wybaczone w 1995,ale morderca, bedzie zawsze morderca - przed Bogiem

Buremu zarzucają, że podczas akcji w obronie Polaków zgineło białoruskie dziecko. To jest powód by komuniści, ich resortowe dzieci i Wyborcza wrzeszczeli zbrodniarz.

Tym samym ludziom zupełnie nie przeszkadza, że komuniści mają na rękach miliony niewinnych ofiar.

Środowisko żydokomunistów i komunistów wyszukuje jakiś wypadek, ckliwe zdarzenie typy dziecko, i wykorzystuje je do propagandy oczerniającej największych polskich bohaterów czyli ich wrogów.

,,do - anonim,jezeli mord na dziecku i kobietach nazywasz
"czerwona zaraza",to ty jestes dla mnie zly czlowiek,ale nie "Idiota" - gdyz to duma Dostojewskiego

Wstyd,smród pozostanie ,

po cichu żeby przypadkiem nikt nie powiedział że tchórze boją się ludzi. Nic nikomu nie mówiąc mrugamy oczkiem do suwerena i do narodowców- wstyd rado miasta wstyd prezydencie Zawiło jedno jest pewne na tchórza głosowa jesienią nie mam zamiaru

Marcin Zawiła do nikogo w sprawie żołnierzy wyklętych do nikogo nie musi mrugać. Jego ojciec był jednym z nich, w czasie wojny wsławił się wyprowadzeniem z więzienia w Jaśle więźniów za co został uhonorowany honorowym obywatelstwem. Po wojnie działał ale bezkrwawo i nie ma żadnej niewinnej krwi na ręku. Za swą działalność w AK i po wojnie został skazany na karę śmierci, zamieniony potem na dożywocie. Po odwilży w 1956 roku został uwolniony! Większość Żołnierzy Wyklętych było wspaniałymi ludźmi, jednak honorowanie przez obecną państwową władzę morderców jako bohaterów zakłóca obraz tamtych czasów.

Za kilka lat i tak zmienią ,czy nie zburzono pomnika /radzieckiego/,pozmieniano nazwy niemieckie ,to jakaś dziecinada.

Najlepsze są neutralne nazwy ulic, bo poświęcone konkretnym osobom zawsze będą wzbudzać emocje, jak np. ulica Thebesiusa. Ulica II Armii Wojska Polskiego mogła pozostać, bo to byli polscy żołnierze, którzy przyczynili się do wyzwolenia kraju spod okupacji niemieckiej, a sojusznicy angielscy i amerykańscy położyli na nas... wiadomo co. I co z tego, że wyzwolili nasze ziemie dla następnego okupanta, jeśli walczyli za naszą ojczyznę, wierząc, że robią to dla Polski i tego nikt nie zmieni. Natomiast pomnik radziecki zburzono słusznie, gdyż to nie byli wyzwoliciele dla Polski i Polaków lecz następni okupanci, którzy na dodatek gwałcili polskie kobiety w czasie wojny, a oprócz tego po wojnie wyzwalali głównie z zegarków i innego mienia, które wywozili za granicę, na wschód.

Paradoks historii oczywiście, ale dzięki Rosjanom Niemcy nie wymordowali Polaków do cna robiąc lebensraum dla swojej germańskiej ,rasy panów'; bylibyśmy następni w kolejce po Cyganach i Żydach do całkowitej eksterminacji gdyby Hitler panował parę lat dłużej. No, może Goralenvolk na Podhalu by się ostał, w końcu zakumplowali się z hitlerowcami bardzo szybko. Więc z jednej strony Katyń i paręnaście tysięcy Polaków zamordowanych po wojnie przez komunistów a z drugiej - miliony które przeżyły, ocalony Naród, który dzięki takiemu a nie innemu przebiegowi wojny przetrwał i obecnie nie najgorzej funkcjonuje. Celebrowanie "żołnierzy" "wyklętych" wśród których było niemało zwykłych bandytów (co nawet zakręcony IPN przyznaje) i straceńców marzących o III wojnie światowej i Polsce w granicach II RP jest wyjątkowo dziwaczną modą, szczególnie na "ziemiach odzyskanych". Gdyby wizja 'wyklętych' zwyciężyła, piękna Jelenia Góra byłaby obecnie niemiecka, a wschodnia Polska byłaby atomowym poligonem w III wojnie amerykańsko-rosyjskiej.

O III wojnie światowej to marzyli wtedy Rosjanie, którzy chcieli wyzwalać dla siebie resztę Europy, zadufani w swoje siły, a Polskę wyzwalali nie dla Polaków lecz dla siebie, bo po wojnie staliśmy się wasalem sowietów płacąc haracz dla Rosjan na rzecz wyzwalania reszty świata, np. Kuby, Angoli, Wietnamu i innych krajów.

"Bandytów Przeklętych"

To towarzystwo jest totalnie pokręcone ,prezydent składa kwiaty pod pomnikiem NSZ,formacji dozbrajanej przez hitlerowców współpracującej z nimi, która też uciekała z hitlerowcami przed frontem rosyjskim.

W pełni zgadzam się z opinią "ruskego trolla". Od siebie dodam, że mieszanie w kotle narodowych emocji niczego dobrego dla ogółu społeczeństwa nie wniesie. Myślę że polityczny zamiar jest taki, żeby skierować emocje na nic niewnoszący spór o sprawy na które nie mamy wpływu, bowiem zdarzenia już się wydarzyły, nic i nikt tego co było nie odwróci. A nagminne odwoływanie się przez politykierów i publicystów do działań i niczym nieudokumentowanych motywacji tych "niezłomnych" jest wielkim nadużyciem. Wolałbym, aby energia nakierowana była na jutro naszej ojczyzny, na pozytywną współpracę z sąsiadami naszego kraju, na działania rozwijające nas wewnętrznie, a nie na grzebanie w domniemaniach i intencjach albo bolesnych skutkach działań lub ich zaniechań w przeszłości. Przy okazji zmian nazw ulic ( II Armii WP) pisałem o honorze żołnierzy z tamtych dni, o ich cierpieniu, przelanej krwi i o 6 tysiacach poległych spoczywających na cmentarzu w Zgorzelcu. Wojna to rzecz straszna. Miota ludźmi bez ich woli, zmusza do działań jakich nigdy nie podejmowaliby w czasie pokoju, zmusza do bezwzględnego wykonywania rozkazów. Dlaczego zatem odpowiedzialność spada ostatecznie na wykonawców - czyli szaraków w okopach, a nie na decydentów którzy na zapleczu uprawiali ich rekoma i często życiem politykę? Może nienależy zdejmować tabliczek z nazwą II Armii, tylko uświadomić właśnie tę zależność?

Kiedy wreszcie powstanie pomnik,zostanie nadana nazwa placu,ulicy,ronda,szkoły, bohaterom walki z "komunizmem" ,WERWOLF.Prawdziwymi żołnierzami wyklętymi tych ziem.Za wolność których ginęli z rąk "radzieckich i komunistycznych siepaczy".

Czasy wojny, czy czasy powojnia to nie był okres łatwych wyborów, czy działań! Było wielu którzy walczyli z okupantem niemieckim narażając swoje życie i życie swych bliskich. Po wojnie też było wielu którzy nie mogli pogodzić się z obecnością sovietów na polskiej ziemi i licząc na to, że los się odwróci przystąpili do walki z nowym okupantem. Posiadanie broni i namiastka siły, władzy niektórych deprawowały. Niektórym wydawało się że więcej mogą od innych, więcej im wolno. Niektórzy posunęli się do gwałtów i mordów: Bury, Ogień, Łupaszka. Ale zdecydowana większość nie przekraczała granic przyzwoitości i honoru. I dla nich warto i należy czcić ten dzień Żołnierzy Wyklętych. Wśród tych o których historia nie zapomni jako bohaterów podziemia są powojenni jeleniogórzanie Tadeusz "Babinicz" Pyrzanowski ojciec jeleniogórskiego lekarza Juliana Pyrzanowskiego, czy Zbigniew Zawiła "Żbik" ojciec prezydenta naszego miasta Marcina Zawiły. Cześć Ich pamięci!

Zwykłych bandytów i morderców wśród wyklętych-przeklętych jest mnóstwo. Oto przykład z Podlasia. Nazwisko bandyty: Władysław „Młot” Łukasiuk, miejsce "walki": Mężenin. przed wojną dosłużył sie stopnia plutonowego, został kaleką /niewładna noga/. Podczas służby w podziemiu w Brygadzie Wileńskiej zgodnie z zasadą: "nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera" został kapitanem. Władysław „Młot” Łukasiuk bardzo szybko obrał sobie za miejsce działania wieś swego zamieszkania, jako że tu cytat: „Szczególnie czerwoną” i wymagającą oczyszczenia z radzieckiej zarazy. Rzecz w tym, że Kapitan Łukasiuk pojmował jako "oczyszczanie z czerwonej zarazy" głównie zbrojne rozwiązywanie osobistych sąsiedzkich niesnasek. Dziwnym trafem odział „Młota” uznawał za komunistycznych agentów tych ludzi, którzy w jakikolwiek sposób weszli w drogę "panu" Kapitanowi. Imieniny kapitana Łukasiuka musiały być zawsze huczne. Odbywała się wtedy zbiórka oddziału w miejscowym dworku, a biedna i głodująca ludność musiała dzielić się z żądnymi wódy żołnierzami posiadanym prowiantem. Jeśli ktoś odmawiał, zmuszano go do tego siłą. Pijaństwu i gwałtom podczas tych przyjęć nie było końca,...itd Los dopisał dla Mężenina postscriptum do historii „Młota i innych działających tam „partyzantów”. Wieś chętnie odwiedzał major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” darzący kapitana Łukasiuka sympatią. Efektem tych wizyt jest nieślubny syn majora Łupaszki, żyjący w Mężeninie do dzisiaj.

wśród pana przyjaciół na fejsie najgorsze czerwone kanalie z jeleniej. Ubeccy konfidenci i ich dzieci. Przypadek?

Najgorsi pani Agnieszko to są "prawacy". Ci co to mając Boga w sercu - zło czynią.

Panie Kazimierzu to nie są sprawy proste. U mnie w rodzinie jeden ze stryjecznych dziadków należał do goralenvolk, drugi do braci leśnych i AK. I było tak. Ten z AK z kuplami przetrzebili tych kolaborantów z goralenvolk i stryjeczny dziadek dostał czapę od ludzi z oddziału gdzie był drugi stryjeczny dziadek. Do dzisiaj te dwie rodziny nie odzywają się do siebie. Gdy przyszli Ruscy to tak ganiali i więzili tego dziadka z AK, że chłopu zmarło się w latach 50-tych. Natomiast na tematy tych wyklętych to troszeczkę naopowiadała mi babka. Większość była z AK, przynajmniej w okolicach Żywca i Bielska ale część z nich to byli normalni bandyci zdegenerowani wojną, walkami nie potrafiących odróżnić swoich od wrogów. Dalej nie powiem bo nie wypada jakie rzeczy oni potrafili robić. Ludzie mają to w pamięci do dzisiaj - nie zapomną.

Dzień ten przywoŁał potomek obszarników,prezydentRP.Słusznie.Bo oni wbrew decyzjom Rządu n uchodztwie dalej waLczyli mordując dzieci.Przy okazji załatwiali porachunki sąsiedzkie.Stalin zabrał nam ziemie na BiaŁorusi ,to trzeba było Bialorusinów mordować.A celem tej walki było anulowanie ,decyzji o oddaniu ziemi chłopom i zabraniu fabryk bogaczom.tO powinien powiedzieć ten co będzie przemawiał.I przy okazji poprosić IPN aby poszukalł kości ojca mego kolegi.Był sołtysem ,zabrali do lasu ,zabili i zakopali.Byłem świadkiem referendum w 1947NA kolanach pisali dwa razy tak ,a kreślili trzecie ,bo nie chcieli likwidacji Senatu..Przywrocił go Jaruzelski.

Po większości komentarzy widać, że "czerwona kotlina" trzyma się mocno?!

Po większości komentarzy widać, że w dzieciństwie byłeś molestowany przez psa sąsiada.

Większość opinii dowodzi,że nazwa "Czerwona Kotlina"
niestety,jest nadal aktualna.

Polska jako kraj nigdy nie będzie WOLNA ,nie osiągnie dobrobytu jak się nie wyprowadzi klechów .Zawsze do wszelkich nieszczęść to watykańska sotnia nas wepchnęła. Ja nie dożyję tego czasu kiedy będziecie wolni.

Gdyby nie zaangażowanie Kościoła Katolickiego w walkę z ustrojem komunistycznym, gdyby nie te "klechy" to być może dalej musielibyśmy zwracać się do innych "towarzyszu", "towarzyszko" i nie mielibyśmy nawet takiego poziomu dobrobytu jak teraz?!Wielu księży poniosło najwyższą ofiarę życia w latach słusznie minionego ustroju walcząc o wolność.Walcząc także o wolność słowa, poglądów i wypowiedzi, po to m.in byś mógł wypisywać bez obaw swoje "mądrości".

Marek Jan Chodakiewicz w swojej apologetycznej książce /Narodowe Siły Zbrojne/ przytacza dane z raportów NSZ: 40% zabitych to Żydzi, 12% – komuniści i lewicowcy uznani za komunistów. Reszta mieści się we wspólnej grupie: Niemcy, donosiciele i Polacy ukrywający Żydów. Czyli ze swoimi przyjaciółmi NSZ raczej nie walczył.

W opracowanej przez Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko biografii Marka Edelmana /Marek Edelman. Życie. Po prostu./ ten wielki autorytet moralny, ostatni żyjący przywódca powstania w getcie warszawskim, mówi: "NSZ to był hitleryzm w czystej postaci. Dzisiaj niektórzy historycy mówią, że NSZ miał dwie strony, że oni nie tylko zabijali Żydów, ale też walczyli o niepodległość. Ale za taki kraj, jaki wywalczyłby NSZ, za taką Polskę, to ja dziękuję…"

Należy przy okazji zaznaczyć, że NSZ dążyły to utworzenia tzw. Katolickiego Państwa Narodu Polskiego, czyli katolickiego państwa wyznaniowego o charakterze jednonarodowym (w myśl endeckiego hasła: "Polska dla Polaków").

Obrońcy zbrodniarze nie mając argumentów ,płaczą [czerwona kotlinaOtoz popełniono zbrodnie na pamięci o prawdziwych bohaterach ,Akowcach.O nich cisza.A jeszcze żyją ,zapytajcie wyjce jak się czują..Zapytajcie rodzin zamordowanych w Katyniu.Bo dlaczego Duda nie jedzie tam ,a pisowcy zapomnieli .świętując tzw zamach smoleński.Historie fałszowali komuchy.Nie udało się ,Obecnym władcom ,też nie uda się.Pozostanie wstyd i hańba.

A oto słowa Jacka Kuronia zamieszczone w jego książce pt /PRL dla początkujących/: "Jeszcze w latach 60. spotykałem w więzieniach ludzi z AK i NSZ. Niektórzy mówili, że cały czas do 1959 czy 1960 r. toczyli wojnę o niepodległość, ale jak się w rozmowie okazywało, prowadzili normalne akcje rabunkowe. Mieszkali po domach i schodzili się tylko na skok. Najpierw zabijali działaczy PPR. Z czasem cała ich działalność ograniczyła się do rabowania".

,, moj Dziadek opowiadal o ex.Panu Prezydencie komorowskim.ktorego tato byl zonierzem Wykletym i na pytanie swojego Syna - Bronislawa - " Tato ,ilu Niemcow zabiles ?? " - "Mam nadzieje,ze zadnego" - odpowiedzial tato Zygmunt

Wieczna im czesc i chwala. Niechaj pamiec o nich zyje w luckich sercach i czynach na wieki.Wieczne potepienie czerwonym bydlakom, oprawcom narodu POLSKIEGO. Oby byli przekleci na wieki.

Luckich, powiadasz? Dobrze, jasiu, siadaj. Pała! Do zrobienia!!!

..a Dziadek ex.Pana Prezydenta Komorowskiego - Juliusz byl ziemianinem i rowniez nikogo nie zabil,bo mial chlopow poddanych

Zabierajcie czerwonego bydlaka,Wojciecha Jaruzelskiego z naszej swietej ziemi POLSKIEJ.Pod plot z tym czerwonym scierwem i niechaj psy na niego szczaja.

Wiesz anonim ty jesteś bezbarwnym bydlakiem a to jest chyba jeszcze gorsze.Z taką kulturą i poglądami zrobisz karierę w jedynie słusznej partii.

Szkoda, że okoliczni mieszkańcy nie mieli żadnego wpływu na wybór nazwy tego ronda, jeżeli rzeczywiście trzeba była jakoś je nazwać. Można było coś lokalnego, Liczyrzepę jakiegoś, albo Rondo Sobieszowskie, i wszyscy byliby zadowoleni. Jeszcze zostało nowe rondo na os. XX-lecia, chyba bez nazwy,aż jestem ciekawa, niedługo znowu miesięcznica, poczekamy, zobaczymy...

Idz wyprostowany wsrod tych co padli na kolana i plecami odwrocili. Oni smiac sie bedom nad twoim grobem..Ale oni przepadna w pogardzie i hanbie. Natomiast TY powstaniesz i bedziesz zyl wiecznie w ludzkich sercach, czynach i pamieci na wieki. Czesc i chwala na wieki Bohaterom. I wieczna pogarda ich oprawca.

...i bedom oprawcą!

A wiatr wolnosci wieje coraz mocniej ludzia prawym i uczciwym skrzydla wyrastaja. Natomiast marnoty marnieja.

Tym ktorzy byli do tej pory nieswiadomi i oglupiani przez wrogie WOLNEMU PONSTWU POLSKIEMU media WYBACZAMY, chodzcie z nami. Razem damy rade.

PONSTWO to od PONCZKOW?

Obywatelu/lko/ NIKT. Chyba Ci sie w głowie coś przestawiło. Napisz coś od siebie i zrób to składnie. i bez błędów.

Chwała poległym pod Lenino.