Inicjatorem budowy pomnika i przywrócenia historycznej pamięci o tym miejscu jest Janusz Skowroński, dziennikarz, badacz i autor książek o historii regionu oraz Stowarzyszenie Zamek Czocha. To dzięki tej organizacji w ubiegłym roku zorganizowano wyjazd młodzieży z Leśnej i przedstawicieli powiatu lubańskiego do Buchenwaldu, gdzie w 1945 roku do tamtejszego obozu koncentracyjnego pędzono więźniów z Hartmannsdorfu.
Z około 1050 niewolników, którzy wyszli z Hartmannsdorfu do Buchenwaldu dotarło niespełna 400. Reszta zmarła lub została zabita po drodze.
W ubiegłym roku Stowarzyszenie zorganizowało historyczną rekonstrukcję „marszu śmierci”.
Podobóz Hartmannsdorf działała od 1944 roku przez niespełna rok. Przewinęło się przez niego prawie 2 tysiące więźniów, głównie Polaków. Ale byli też przedstawiciele innych narodowości.
Podczas sobotniej uroczystości, Roman Gierka wspominał swój pobyt w obozie, nieludzkie warunki bytowe oraz katorżniczą pracę sztolniach. Do Miłoszowa przyjechali także synowie i córka dr Zbigniewa Kuliga, który jako więzień Hartmannsdorfu był w obozie lekarzem. Wszyscy cieszyli się, że w końcu powstał pomnik, który będzie przypominał o strasznej historii tego miejsca. Tym bardziej, że nawet wśród mieszkańców Miłoszowa świadomość istnienia we wsi w czasie wojny obozu nie jest powszechna.
Efektem pracy Janusza Skowrońskiego i Doroty Suli jest książka o zapomnianej filii KL Gross-Rosen w Hartmannsdorfie, w której przywołane są, m.in. wspomnienia więźniów oraz dokumenty.
Efektem działań Stowarzyszenia Zamek Czocha upamiętniającym wydarzenia sprzed 71 laty była wspomniana rekonstrukcja „marszu śmierci” oraz widowisko historyczne „Karuzela” autorstwa Zbigniewa Rzońcy w reżyserii Jacka Paruszyńskiego, w którym wystąpili uczniowie gimnazjum w Leśnej.
Komentarze (11)
Nigdy więcej WOJNY ,dość nienawiści na te rasowym ,religijnym ,finansowym .
Jeszcze jedna jest konieczna. Żeby wybić komuchów i lewaków.
Dziękuję Polakom, którzy walczyli o niepodległą Polskę.
Dzięki wam żyję w wolnej Polsce i nie muszę się kłaniać zaborom.
A ja proponuję dziennikarzowi by zajął się organizatorami przez których mdlały dzieci stojące przez kilka godzin w słońcu na baczność!!!
Skowroński napisał projekt na który dostał 50.000 zł, a że w projekcie było otrzymanie kasy na książkę, masz śmierci i inne akcje to teraz działa. Taki wasz bohater inicjator.
Nie byłem, ale mam nadzieję że napis na pomniku to niemiecki obóz śmierci. W końcu jeszcze żyją oprawcy i nieźle im się wiedzie. Tak to jest że oprawcy mają się dobrze, jak np. u nas SB-cy.
No a jaki miał być ? Peruwiański ? Co wy macie z tym nazewnictwem,Chryste...
Mieszkam w Miłoszowie ponad 20 lat. Dotychczas teren obozu jak i pamieć o nim była w opłakanym stanie... Ale teraz dzięki nowej Pani Sołtys ludzie nareszcie wiedzą co to za miejsce i co się tam działo. BRAWO Pani Marzeno
Jestem youtuberem ale lubie miłoszów
JESTEM YOUTUBEREM ALE LUBIE MIŁOSZÓW HAHAH :d:d:d:d AHAHAHAHHAHAHAHAHAHA KAMILEK AHAHAHHAHAHAHAHHAHAHDAHDAHDAHDHAH NIEZLA REKLAMA AHAHI
Do Anonim "Jeszcze jedna jest konieczna. Żeby wybić komuchów i lewaków." Jesteś pewna?y/,że przeżyjesz? Zastanów się nad stanem swego rozumu.