To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pałac w Sobieszowie już z nową elewacją

FOT. FB KPN

Prace nad elewacją pałacu w jeleniogórskim Sobieszowie, który będzie częścią Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego, zbliżają się ku końcowi. Struktura tynku oraz kolor ścian zostały uzgodnione z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Jak wyjaśnia KPN, kolor elewacji wybrano po przeprowadzonych badaniach stratygraficznych ( stratygrafia – dział geologii historycznej zajmujący się ustalaniem wieku i przyczyn rozmieszczenia skał w skorupie ziemskiej). Badania takie pozwalają odkryć, jakie techniki, sposoby wykończenia i kolorystyka były wykorzystywane pierwotnie i w kolejnych latach użytkowania takiego obiektu jak pałac w Sobieszowie.

Budowę śledzimy z uwagą, bo dzięki inicjatywie KPN, Jelenia Góra zyska kolejne miejsce warte odwiedzenia.

Karkonoski Park Narodowy przejął w 2013 roku budynki zespołu pałacowego rodu Schaffgotschów w Jeleniej Górze w Sobieszowie, by utworzyć w nim Centrum Muzealno-Edukacyjne. W obiektach tych wcześniej działał Zespół Szkół Przyrodniczo – Żywieniowych.

Plany przewidują, że w pałacu mieścić się będzie ekspozycja historyczno-przyrodnicza, prezentująca historię zagospodarowania Karkonoszy od XVII wieku do czasów współczesnych. Na I i II piętrze urządzona zostanie nowa siedziba dyrekcji KPN. Hitem kompleksu ma być multimedialna wystawa, która zostanie otwarta w tzw wielkiej stajni.

Przewidziano także sale konferencyjne i pokoje gościnne. W spichlerzu zaplanowano przestrzeń dla wystaw czasowych, a na jego parterze sklepiki promujące lokalne produkty karkonoskie. Kompleks będzie ogrzewany za pomocą pomp ciepła, napędzanych za pomocą baterii słonecznych zainstalowanych na budynku dawnej stodoły.

Inwestycja ma być gotowa za dwa lata.

Komentarze (2)

Elewacja iście Pałacowa, nareszcie obiekt odzyskuje swój blask. Brawo!!! Będzie przepięknie.

no i po co te badania? wiadomo, ze bedzie na zolto.