To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pałac Schaffgotschów już gotowy

fot. Karkonoski Park Narodowy

Wielka inwestycja Karkonoskiego Parku Narodowego – przebudowa i adaptacja na nowe cele pałacu Schaffgotschów w Sobieszowie – jest na ukończeniu. Inspektorzy nadzoru i pracownicy KPN sprawdzili już jakość wykonanych prac, przed ostatecznym odbiorem.

W zabytkowym pałacu i stajniach znajdą się: siedziba KPN, ekspozycja historyczna prezentująca historię zagospodarowania Karkonoszy, ekspozycja przyrodnicza omawiająca specyfikę klimatyczno-przyrodniczą regionu, wystawy czasowe, miejsca handlowe dla rzemieślników i lokalnych producentów, a także 60 miejsc noclegowych. Pomieszczenia trzeba jeszcze wyposażyć i przygotować do użytkowania. Centrum ma być dostępne w przyszłym roku. Zadanie kosztować będzie ponad 70 mln zł.
- Adaptacja zespołu budowlanego dawnego urzędu ordynacji majątkowej Schaffgotschów w Jeleniej Górze – Sobieszowie przy ul. Cieplickiej 196 i Karkonoskiej 4 na Centrum Muzealno-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego jest jedną z największych, pod względem finansowym, inwestycji w obiekcie zabytkowym na terenie Delegatury WUOZ w Jeleniej Górze, podjętych ze środków unijnych ( POIiŚ). Jest ciekawa ze względów konserwatorskich, ponieważ akceptuje projektowaną, nowoczesną funkcję obiektu z zastosowaniem alternatywnych źródeł energii i jednocześnie dochodzi do rekompozycji przestrzennej zdegradowanego zespołu wpisanego do rejestru zabytków oraz utrwalenia poprzez konserwację zachowanych elementów zabytkowych – podkreśla jakiś czas temu Barbara Nowak-Obelinda, Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Przy pracach nie brakowało wyzwań konserwatorskich.
Założono konserwację całego wystroju elewacji, zwłaszcza fryzu, obramień okiennych i portali pałacu oraz odtworzenie na podstawie materiałów ikonograficznych historycznych podziałów stolarki okiennej i drzwi wejściowych. W portalu wschodnim odtworzono kartusz herbowy Schaffgotschów. Przywrócono historyczną kolorystykę elewacji w oparciu o badania stratygraficzne tynków. Zachowano oryginalne, historyczne rozplanowanie układu wnętrz, piwnic i parteru, z odtworzeniem klatki schodowej, podkreślającej reprezentacyjny charakter holu. Zachowano także sklepienia, dekorację sztukatorską, kominek oraz partie zachowanych polichromii. Odtworzono bryły, formy dachu i kompozycji elewacji budynku małej stajni z odsunięciem, w formie miedzucha, od budynku dawnego domu zarządcy. Odbudowano budynek stodoły, jako bryły na rzucie prostokąta z naczółkowym, dwuspadowym dachem. To na tym odtwarzanym dachu dopuszczony został montaż baterii fotowoltaicznych, a budynek nazwany został "Stodołą Elektryczną".
 

Pałac Schaffgotschów już gotowy
Pałac Schaffgotschów już gotowy
Pałac Schaffgotschów już gotowy
Pałac Schaffgotschów już gotowy
Pałac Schaffgotschów już gotowy
Pałac Schaffgotschów już gotowy

Komentarze (8)

Sprawdzić system p/pożarowy bo zawistników pełno.

To nie jest pałac szafgoczóf, tylko poPGRowskie ruiny wyremontowane ze środków unijnych, bo niemcy nas prawie wymordowali w trakcie ostatnich dwóch wojen i sami nie mogliśmy się podnieść.

Niemcy po stokroć splacili swój dług wciagając wolską ciemnote ze wschodu za uszy do Unii Europejskiej. Wolskie chamy mają wobec Niemiec dług wdzięczności.
Gdyby nie Niemcy to wolaki żyłyby na poziomie ukraińców.

Teraz wolaki mają niesplacone zobowiązania za holocaust wobec moich braci Żydów.

Okazuje się,że czekista to Żyd i folksdojcz.
Poza tym psychol...

Ty bido jedna gdyby nie ostatnia wojna to matki i żony dumnych polskich patriotów nie mogłyby podcierać tyłków niemieckich weteranów wojennych, a co za tym idzie przywozić ich najpierw niemieckich marek, a potem największego obiektu pożądania czyli Eurogeldów.

Ok się czepiam ale mam pytanie. Czy pałac Schaffgotschów to będzie część muzealna też? Czy też pod przykrywką muzeum, pan Raj szykuje sobie i swojej rodziny swoją hacjendę w tym pałacu. A nam, szarakom, do zwiedzania dostaniemy tylko stajnie?.

Janusze i Grażyny wyjechali nad morze,zostali Majka z Hose,zawistne typki.

Umarł bym z nudów nad morzem, pomijam fakt, że nie lubię upałów.