To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Opozycja przypomina, prezydent poszerza…

fot. MZK

Wczoraj (czwartek, 3 stycznia) niedawny kontrkandydat prezydenta Jerzego Łużniaka w wyborach, senator PiS, Krzysztof Mróz i jeleniogórski radny Mariusz Gierus przypomnieli prezydentowi obietnicę wyborczą, zgodnie z którą od nowego roku uczniowie i studenci mieli jeździć komunikacją miejską za darmo. Prezydent Łużniak zapewnia, że obietnica nie tylko zostanie zrealizowana, ale prawdopodobnie grupę uprawnionych do bezpłatnych przejazdów uda się poszerzyć o seniorów.

Radny Mariusz Gierus ma dzieci w wieku szkolnym i przez to dobrze zapamiętał, że w kampanii wyborczej Jerzy Łużniak, wówczas kandydat na prezydenta miasta, obiecywał darmową komunikację miejską dla młodzieży szkolnej oraz studentów jeleniogórskich uczelni. Termin był jasno określony – nowe zasady miały obowiązywać od początku roku. Przyszedł styczeń, a dzieciom trzeba było znowu kupić bilety miesięczne.
Radnemu wtórował senator Mróz.
– Wprawdzie jeleniogórzanie, wybierając Jerzego Łużniaka, odrzucili moją, dalej idącą, propozycję darmowej komunikacji dla wszystkich, ale to nie znaczy, że tym samym zwolnili nowego prezydenta z jego obietnicy. Zresztą jedynej tak jednoznacznie określonej. Sądzę, że moim obowiązkiem jest przypominać o tym - mówił senator, nie stroniąc też od złośliwości. – Liczę, że uda się wywrzeć presję i skłonić prezydenta do wywiązania się z zapewnień, tak jak udało się to w Warszawie, gdzie dopiero pod presją prezydent Trzaskowski przypomniał sobie co obiecywał w sprawie bonifikat w opłatach za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Pamiętam, że Rafał Trzaskowski był wyborczą gwiazdą w Jeleniej Górze, radzę jednak prezydentowi Łużniakowi, żeby nie szedł tą drogą….
Prezydent Łużniak zapewnia, że z obietnicy się nie wycofuje.
- Żadna presja nie jest potrzebna. Doskonale pamiętam co obiecywałem i zamierzam wszystkie obietnice zrealizować. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla uczniów i studentów wymaga jednak przeprowadzenia określonej procedury; przede wszystkim wprowadzenia korekty do budżetu, bo jego projekt był konstruowany przez poprzednią radę i darmowe przejazdy nie były w nim uwzględnione. Stosowna poprawka została już przeze mnie zgłoszona, pozytywnie zaopiniowała ją komisja finansów, myślę więc, że na najbliższej sesji radni ostatecznie zaakceptują te zmiany. Jeśli tak się stanie, bezpłatne przejazdy dla uczniów i studentów (wszystkich, a nie tylko tych mieszkających lub tych uczących się i studiujących w Jeleniej Górze) zaczną obowiązywać najpóźniej od 1 marca. Jest też duża szansa, że grupę pasażerów jeleniogórskiego MZK, którzy będą mogli podróżować za darmo uda się poszerzyć o seniorów. Wnioskuję, by uprawnienia do bezpłatnych przejazdów miały też osoby, które ukończyły 70 lat. Uwzględnienie tej propozycji nie jest jeszcze uwzględnione, ale bardzo prawdopodobne.
Z wyliczeń wynika, że wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla tych grup pasażerów kosztować będzie budżet miasta prawie 1,8 mln zł rocznie.
 

Komentarze (29)

Natepna obietnica La Rambla.Czekamy az JG stanie sie Barceloną a stadion na złotniczej bedzie niczym Camp Nou.

Może rozliczanie zacznijmy od PiS u
MY PAMIĘTAMY KTO KŁAMIE. Nikt nie da ci tyle, ile obieca PiS...spełni, jak spełnił obietnice wyborcze. 

Jeśli jest : 
-kwota wolna od podatku w wysokości 8 tysięcy złotych dla wszystkich, 
-przywrócenie stawki VAT w wysokości 22% 
-skrócenie kolejek do lekarzy(Morawiecki przed objęciem teki premiera obiecał skokowy wzrost finansowania Służby Zdrowia do 6 % PKB 
-500 zł na każde dziecko ( jak obiecywała Szydło) 
-gabinety lekarskie w każdej szkole 
-pomoc Frankowiczom, którym Morawiecki udzielał tych kredytów (to obiecał 
Duda) 
-darmowe leki dla seniorów (wszystkie, nie tylko kilka pozycji) 
-bilion na inwestycje 
-zatrzymanie zadłużania kraju 
-godziwe, obiecane zasiłki dla dorosłych niepełnosprawnych 
- referenda które obiecał Duda, żeby poznać wolę Polaków w ważnych sprawach...nie było ważnych spraw? Ważnych ustaw? Widać nie. 
- "nie będę notariuszem rządu, podpisującym jak leci..."podpisuje nie jak leci, ale jak leży- 
przed nim. 
-"przysięgam strzec Konstytucji...tak mi dopomóż bóg..." - nie dopomógł, ale czy to wina Dudy?- a skoro nie jego wina- to nie kłamał.. 
A skoro PiS spełnił je wszystkie - jak twierdził Morawiecki wespół z Kaczyńskim, (my nie kłamiemy, my dotrzymujemy obietnic", "niech nikt nie wmawia, że nie ma na to pieniędzy w budżecie, bo są","umiar, pokora, praca...") to spełni kolejne.

Ty chyba doopie żyjesz bo PiS rządzi dopiero 3,5 roku i kadencja jeszcze się nie skończyła, a zdążyli wprowadzić część swoich obietnic w życie. PO-PSL nie wprowadziła żadnej ze swoich obietnic a tak szumnie obiecywali. Ale za to przez 8 lat wyparowały z podatków setki miliardów złotych a z nasze składki z OFE , czyli nasze składki emerytalne zaszyły nieco dziurę w przeogromnej dziurze budżetowej z którą nie dawały sobie platfusy rady. Za PiS-u co roku zmniejsza się zadłużenie Polski i wdrażane są programy społeczne, które nie były nawet brane pod uwagę przez platfusy. Za rządów PO-PSL dobrze miało się żyć tylko tym przy korycie i przestępcom ( co widzimy choćby po mafii vatowskiej) . A przywrócenie stawki VAT do 22% to obiecywał również rząd PO-PSL . Teraz zbliżają się wybory i Platfusy znowu obiecują - jeszcze więcej. Polacy zmądrzeli podczas ostatnich wyborów i koryciarzy już więcej nie chcą w rządzie.

Pieniądze nie biorą się z nieba ,do roboty. Jak tak dalej pójdzie to będzie jak w Wenezueli.

Apelujesz do ratuszowych urzedników mam rozumieć?

Tak słabe sondaże macie panie senatorze,że udaje pan radnego zamiast siedzieć w Warszawie i pilnować cen prądu? Wraca pan do domu?

Co to za tekst? "Radny Mariusz Gierus ma dzieci w wieku szkolnym i przez to dobrze zapamiętał, że w kampanii wyborczej Jerzy Łużniak, wówczas kandydat na prezydenta miasta, obiecywał darmową komunikację miejską dla młodzieży szkolnej oraz studentów jeleniogórskich uczelni. Termin był jasno określony – nowe zasady miały obowiązywać od początku roku. Przyszedł styczeń, a dzieciom trzeba było znowu kupić bilety miesięczne." Artykuł jest stronniczy.

Minęły 3-4 dni Nowego Roku i pan Mróz przypomniał sobie (jak dotąd niezrealizowane)obietnice pana Łużniaka, tylko jakoś zapomniał o ponad 3 latach ogromu niezrealizowanych obietnic swojej partii - czyżby powyborcza frustracyjna amnezja?

To przypomnij dla równowagi obietnice PO z lat 2007 -2015
z okresu zielonej wyspy

Stary tekst - "Bo oni to, bo oni tamto". Jest nowy (goowniany) rząd - podobno ma robić wszystko to, czego nie robił poprzedni? Na razie bierze dla siebie tyle, że tamci faktycznie to pikusie przy nich...

Tamten kradł na potęgę, ale pozwalał jeszcze kombinować ludziom przedsiębiorczym, ten kradnie 2 razy więcej, ale tylko dla siebie, do tego rozdaje ochłapy nierobą aby cicho siedzieli. Natomiast ci się cieszą że mają na kolejną paczkę petów.
Prąd, paliwo, jedzenie... już jest wyjątkowo drogie, zaraz jeszcze podniosą stopy procentowe to kredytobiorcy się utopią.

Nawet stóp procentowych nie muszą podnosić - wystarczy, że nie dopuścili do podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych. Co z tego, że nie zapłacisz większego rachunku w domu, jak zapłacisz znacznie więcej na zakupach, bo koszty wytworzenia produktu (przez podwyżki cen prądu dla przedsiębiorstw) i jego transportu (kolejne podatki do cen paliw - a tak Kaczyński ładnie wyglądał z kanistrami z naklejonymi kwotami podatków i "właściwej ceny" paliwa...) znacznie wzrosną.

A przed samymi wyborami znowu usłyszymy, że "rząd dał" pieniądze. Dał, ale d*py, jak chyba wszystkie poprzednie. "Ale oni to jeszcze gorsi byli!" to chyba hasło przewodnie rządzącej partii. A sensownych alternatyw brak, choć mam wrażenie, że pozostawienie ich przy władzy po październikowych wyborach to najgorsze, co można zrobić. Poprzedników też nie ma co wybierać, ich spadkobierców także.

Że też nikt zdrowo myślący nie pcha się do polityki. Dramat.

Darmowa komunikacja dla uczniów i studentów ma sens, ale tylko na trasie, którą pokonują od domu do szkoły/uczelni.
A nie bezcelowe darmowe szwendanie się autobusem.
Dla seniorów bez ograniczeń w końcu musza jechać na rynek, do lekarza, na herbatkę do znajomych, zresztą już wypracowali swoje dla tego kraju.

Nie ma darmowej komunikacji. Jest bezpłatna, co oznacza, że ktoś czegoś nie płaci, czyli koszta spadają na kogo innego. Fajnie się szermuje obietnicami i rozdaje z cudzego, zwłaszcza gdy się wie, że się wyborów nie wygra. Mróz teraz wielki chojrak, przypomina, ile to on nie chciał dać, ale przecież kto inny funduje. Po co komu odpowiedzialność za własne słowa i czyny czy za dobro wspólnoty.

a ja bym wprowadził darmową komunikację w godzinach dojazdów do szkół i pracy tj. od 6 do 8 powrotów od 13 do 15 albo jakieś zblizone godziny bo wtedy każdy by mógł skorzystać. Zresztą z tego powodu zapiszę się do szkoły wieczorowej i nie bede płacic biletu miesięcznego jak kiedyś wielu z tej szkoły miało renty za zapisanie

Pan radny prawnik głupa rżnie i nie wie, że musi być odpowiedni zapis w uchwale budżetowej? Nowe władze są od listopada, czy była jakaś propozycja poprawki i głosowanie? O tym pan "zatroskany" dyplomatycznie milczy, pewnie sam nic w tej sprawie nie zrobił.

Pan radny jeszcze nie wie nawet ze zabierając głos wciska się guzik i czeka w kolejce,a pani tu o jakieś uchwały budżetowe pyta :)

Tylko to Łuzniak sam sobie okrslił datę 1 01 2019.Wyglada ze to on nie wiedział na czym siedział

Panie senatorze .!!Pani Szydło obiecała 500plus na każde dziecko i ,że Gowin będzie szefem MON. tO JUŻ 3... LATA A PAN NIE INTERWENIUJE.Kompromitacja.

wstyd ze niepamietasz ze na pierwsze dziecko to chciala platforma zaraz przed tym jak orzekla ze pieniendzy ni ma

A to, że zamiast Gowina ministrem był Antek, to nie wstyd?

ja tez chce za dormo jezdzic mzk, a dzieckiem i seniorem nie jestem. toz place tu podatki a moze czas zdeklarowac inne miasto skoro tylko z kasy mojej mi zabieraja i nic nie daja w zamian...

Elko i zygi, chyba do jednej szkoły mieliście pod górkę, co?

Warto, aby Pan Mróz i Pan Gierus wiedzieli, że w Niemczech litr oleju napędowego kosztuje 1,08 Euro, czyli ok 4,65 Pln za litr. U nas ok 5,12 za litr. To oznacza, że w Niemczech paliwo jest tańsze ok 65 gr. na litrze przy 4 x większych zarobkach. Po raz pierwszy w historii Polacy zaczynają jeździć tankować samochody do Niemiec !!!!!
Jak partyjni koledzy panów Gierusa i Mroza wprowadzą kolejny podatek do paliwa, to jego cena wzrośnie o kolejne 10 groszy. To oznacza, że paliwo w Niemczech bedzie TAŃSZE !!! niż w Polsce o prawie złotówkę. Być może więc, gdyby nie kolejne ukryte podatki pisu, darmowa komunikacja w Jeleniej Górze byłaby możliwa.
Z utęsknieniem czekam na wybory i liczę, że Polacy przejrzą na oczy na tyle, aby panowie Mróz i Gierus oraz ich zwierzchnicy z Nowogrodzkiej przestali o czymkolwiek decydować

od nowego roku kalendarzowego czy szkolnego?

Gdzie jest szybka kolej miejska ?

dlaczego za friko maja jeździć tylko uczniowie i ew. seniorzy? teraz i tak masa "gówniarzy" jeździ bez biletu, plus wszelkiej maści patola, nieroby i inne cwaniaczki... ktoś za te darmowe przejazdy musi płacić i tak...

Na domiar złego MZK informuje, na jakich liniach można spodziewać się kontrolerów. Dla "gapowiczów" to gratka nie lada. Mnie to bulwersuje, bowiem, każdy, kto wsiada do autobusu powinien bez wyjątku zapłacić za przejazd, oprócz osób uprawnionych do darmowych przejazdów.

Kiedyś dwie dziewczyny wsiadły do autobusu i chciały zająć miejsce, ale gdy spostrzegły kontrolerów, od razu zawróciły po bilety do automatu.

Karać surowo osoby jadące na gapę.

Gorąco polecam w sieci- "Gadowski:Rosyjska agentura jest wszędzie. Działają bez przeszkód. Poprzez nas działają na UE i NATO"