To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ogród z drzewkami bonsai

Fot. Piotr Czerniachowski / www.akina.pl

Ogród Japoński SIRUWIA w Przesiece to nie tylko zachwycająca przyroda i żywy obraz kultury japońskiej w krajobrazie Karkonoszy, ale i miejsce ciekawych wydarzeń. Od 4 do 12 sierpnia 2018 r. w SIRUWII oglądać będzie można wystawę drzewek bonsai autorstwa wielokrotnego Mistrza Piotra Czerniachowskiego. Wyeksponowane zostaną drzewa iglaste i liściaste w wieku nierzadko przekraczającym 100 lat. Tajniki niezwykłej sztuki bonsai formowania, pielęgnacji drzew i krzewów stosowane od wieków w Japonii, poznać będzie można na warsztatach prowadzonych Piotra Czerniachowskiego organizowanych w Siruwii 4 i 12 sierpnia w godz. 12.00 – 13.00. Uformowane przez siebie drzewka uczestnicy warsztatów zabiorą ze sobą.

Drzewka bonsai fascynują niezwykłymi kształtami i wydają się roślinami z innego świata. Pewnie dlatego nie zawsze wiemy, jak je pielęgnować.

Sztukę miniaturyzowania drzew, zwaną bonsai, wymyślili Chińczycy, a Japończycy doprowadzili ją do perfekcji. Drzewko ma wyglądać tak, jak bardzo stare i rosnące w ciężkich warunkach. Jego pędy są powyginane, kora zerwana, jakby smagał je wiatr i przygniatały śniegi. Przy proporcjach oraz kształcie korony typowej dla starych drzew bonsai mają zaledwie kilkanaście albo kilkadziesiąt centymetrów wysokości, a ich korzenie także są znacznie skrócone. Wyglądają więc jak stuletnie rośliny w miniaturowej postaci. Okazom bonsai towarzyszy efektowna oprawa. Posadzone są w dekoracyjnych pojemnikach o płaskim kształcie, często obok drzewka umieszczony jest kamień, a podłoże pokryte jest mchem.

Sztuka bonsai wymaga niezwykłych, nieustannie doskonalonych umiejętności. Jej doskonałym opanowaniem w przesieckim ogrodzie
podzieli się z Państwem Piotr Czerniachowski - AKINA BONSAI CENTRUM - jedyny w Polsce bezpośredni dystrybutor drzew bonsai klasy master z Japonii i Korei Południowej.

Uwaga! Obejrzenie wystawy drzewek bonsai w Ogrodzie Siruwia nie wymaga dodatkowych opłat. Obowiązują standardowe bilety wstępu do Ogrodu, obejmujące udział w wystawie. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne. Zapraszamy!

Ogród Japoński SIRUWIA w Przesiece, ul. Brzozowe Wzgórze 8B, www.siruwia.pl, tel.+48 509 789 426
 

bonsai 2.jpg
bonsai 3.jpg
bonsai 4.jpg
Siruwia.jpg