To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Odszedł Tomasz Olszewski

Odszedł Tomasz Olszewski

W niedzielę nad ranem (26 kwietnia) zmarł Tomasz Olszewski – wybitny fotograf związany z jeleniogórskim środowiskiem twórczym. Miał 91 lat. 

Tomasz Olszewski urodził się 16 grudnia 1929 r. w Warszawie. Z wykształcenia był ekonomistą i geografem (studia na Uniwersytecie Wrocławskim). Fotografował od 1953 r., w którym debiutował jako amator, na VII Okręgowej Wystawie Fotografii Polskiego Towarzystwa Fotograficznego we Wrocławiu. Od 1955 r. był członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1 grudnia 1959 r. - Związku Polskich Artystów Fotografików (leg. nr 261). Był autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Do najsłynniejszych należą: „Na wschód od Warszawy“ (1975), „Godzina zero“(1981) oraz „Karkonosze - kraina wichrów i mgieł“(1982). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureat szeregu nagród i wyróżnień m.in. Medal ZPAF w Konkursie Fotografii Złocisty Jantar (1979), medale z okazji 40-lecia ZPAF (1987) i 150-lecia fotografii (1989). Był autorem kilku albumów: „Wrocław – 1945-1965” (1966), „Moje miasto – Wrocław” (1972), „Wrocław lat sześćdziesiątych XX wieku w fotografii Tomasza Olszewskiego” (2011).

- W jego twórczości dominowały dwa tematy: pejzaż i dokument. Szczególne osiągnięcia odniósł w ukazywaniu majestatycznego piękna Karkonoszy. Przedstawiał je w estetyce piktorialistycznej, ale jakże zdominowanej indywidualnym, nowoczesnym, spojrzeniem – wspomina przyjaciela Janusz Moniatowicz, fotograf. - Od początku lat 60. Był prekursorem fotografii socjologicznej. Dokumentował miasta w których przyszło mu mieszkać i pracować: Wrocław, Białystok i Jelenią Górę. Na przestrzeni lat stworzył wspaniałe cykle zdjęć pokazujące przemiany zachodzące w tych miejscach. Zdjęcia będące dokumentem epoki pełne są nostalgii i często humoru. W ostatnich kilku latach życia interesował się filozofią buddyjską, co owocowało nowym spojrzeniem na otaczający go świat i dominowało w Jego twórczości. 

Fotograf nie jest człowiekiem. Jest lustrem odbijającym świat. Czasem świat ten wygląda jak odbity w krzywym zwierciadle. I nie wiem czy to ja jestem „krzywym zwierciadłem”, czy ja jestem normalnym, a ten świat jest „krzywy”.
                                                                    Tomasz Olszewski

Poniżej kilka znanych zdjęć artysty.

01 Tomasz Olszewski -  Zjawisko z Brocken Śnieżne Kotły.jpg
02 Tomasz Olszewski - Śnieżne Kotły.jpg
03 Tomasz Olszewski - Wodospad Szklarki.jpg
04 Tomasz Olszewski - Uroczysko.jpg
05 Tomasz Olszewski - Na wschód od Warszawy.jpg
06 Tomasz Olszewski - Białystok.jpg
07 Tomasz Olszewski - Białystok.jpg
08 Tomasz Olszewski i koty.jpg

Komentarze (4)

Bardzo smutna wiadomość. Tomasz Olszewski był unikatową osobowością. Miał naturę trzymającego się nieco na uboczu filozofa, który stale obserwował, przeżywał, rejestrował i utrwalał swój świat. Współpracował jako świetny dokumentator m.in. z organami konserwatorskimi. Szczególnie zasłużył się dla Dworu Czarne dokumentując od roku 1983 na ok. tysiącu zdjęć postępy remontu ratowniczo-zabezpieczającego.
Odszedł Artysta wybitny. Żegnaj Tomku!

Jelenia Góra, Polska i Świat traci kolejnego Artystę.... Pozostają Jego dzieła.... Żal Panie Tomaszu, że już niczego pan nie uwieczni swoim aparatem, ale cieszę się że miałem przyjemność poznać Pana...

Wyrazy współczucia dla rodziny

Nie każdy potrafi oznaczyć krzywe ,zwierciadło.Panie Tomaszu trzymaj się Pan