To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nowy Szlak Waloński już otwarty!

Nowy Szlak Waloński już otwarty!

Sobotnia impreza w Szklarskiej Porębie (3.05), otworzyła uroczyście II Pętlę Szlaku Walońskiego – trasy górskiej wędrówki, która przybliżyć ma historię Walończyków – dawnych poszukiwaczy skarbów, postaci niezmiernie ważnych w dziejach regionu.  

Wydawało się że sobotnia pogoda, która przypominała listopadową raczej niż majową, skutecznie odstraszy większość gości. Dokuczliwy, zimny, drobny deszcz nie zepsuł jednak dobrej zabawy. Przed budynkiem Muzeum Ziemi Juna, zebrał się pokaźny tłum, a warunki atmosferyczne nie ochłodziły zapału do górskiej wędrówki. Uroczyste odsłonięcie II Pętli Szlaku Walońskiego, im. Juliusza Naumowicza, założyciela dzisiejszego Bractwa Walońskiego w Szklarskiej Porębie i wielkiego propagatora walońskich tradycji odbyło się w towarzystwie nastrojowej muzyki, starych rytuałów i przypomnienia o historii. Nie zabrakło też dobrego poczęstunku.
Drugą Pętlę Szlaku Walońskiego, otworzyło symboliczne przecięcie liny na ozdobionym tkaniną pniu drzewa. Przy tej okazji, odsłonięto też tron Wielkiego Mistrza Bractwa Walońskiego, na którego kamiennym oparciu, uwieczniony został wizerunek Juliusza Naumowicza, stylizowany na podobieństwo karkonoskiego Ducha Gór. Wszyscy chętni ruszyli zaraz potem na pierwszy marsz nowo otwartym szlakiem. Podczas wędrówki, błogosławiły pieszych walońskie czarownice – "chrzcząc" ich mocą czterech żywiołów: powietrza, ognia, ziemi i wody, a przewodnicy sudeckiej gildii, opowiadali podróżnym o historii i dziejach regionu, w kontekście walońskich poszukiwaczy skarbów.    

 

- Idea sudeckiego Bractwa Walońskiego zrodziła się w głowie Julka Naumowicza, a ja poczynam sobie za honor, że Julek zaprosił mnie do tego przedsięwzięcia, i stałem się dzięki temu jednym z piętnastu założycieli Bractwa – mówił Grzegorz Sokoliński, burmistrz miasta Szklarska Poręba. – Julek pragnął przybliżyć to wszystko, co fascynowało jego samego, jak największej grupie osób, pokazać mieszkańcom regionu i turystom, jak bogaty historycznie, kulturowo i przyrodniczo jest to teren. Chyba się nie mylę, mówiąc że każdy z nas, w pewnym okresie życia przeżywa zafascynowanie minerałami, kamieniami szlachetnymi, skarbami, złotem, górskimi wędrówkami i niezwykłymi przygodami. Niektórzy z czasem rezygnują z takich zainteresowań, dla niektórych stają się one sensem życia. Dla Juliusza Naumowicza promowanie owych idei było od samego początku niezmiernie ważne, a to co osiągnął tu w regionie spowodowało, że stał się swoistą legendą Szklarskiej Poręby, postacią wyjątkową i niezastąpioną. Pierwsza Pętla Szlaku, to mocny akcent w naszej turystycznej ofercie, trasa cieszy się od czterech lat ogromnym zainteresowaniem. Dziś otwieramy II Pętlę Szlaku Walońskiego, a to iż nazywamy ją imieniem Juliusza Naumowicza jest bardzo istotne. Warto wspominać te osoby, które przyczyniają się do rozwoju i rozkwitu małych ojczyzn, a Julek był właśnie kimś takim – wywarł na historii miasta wyjątkowo pozytywne piętno. Pogoda nie sprzyja nam – dodał burmistrz Sokoliński – ale mimo to mamy tylu gości, to chyba najlepiej świadczy o naszej idei.

szlak waloński (1).jpg
szlak waloński (2).jpg
szlak waloński (3).jpg
szlak waloński (4).jpg
szlak waloński (5).jpg
szlak waloński (6).jpg
szlak waloński (7).jpg
szlak waloński (8).jpg
szlak waloński (9).jpg
szlak waloński (10).jpg
szlak waloński (11).jpg
szlak waloński (12).jpg
szlak waloński (13).jpg
szlak waloński (14).jpg
szlak waloński (15).jpg
szlak waloński (16).jpg
szlak waloński (17).jpg
szlak waloński (18).jpg
szlak waloński (19).jpg
szlak waloński (20).jpg
szlak waloński (21).jpg
szlak waloński (22).jpg
szlak waloński (23).jpg
szlak waloński (24).jpg
szlak waloński (25).jpg
szlak waloński (26).jpg
szlak waloński (27).jpg
szlak waloński (28).jpg
szlak waloński (29).jpg
szlak waloński (30).jpg
szlak waloński (31).jpg
szlak waloński (32).jpg
szlak waloński (33).jpg
mapka2.png

Komentarze (8)

Fajnie, że są tacy ludzie... Mgła dodała tylko uroku tej imprezie :)

Dziennikarstwo obecnie jest tym samym co Urzędnictwo. To ta sama grupa ludzi. Chyba dlatego pismak w artykule powyżej nie przedstawił MIESZKAŃCOM żadnych istotnych FAKTÓW. Ile kosztował mieszkańców Szklarskiej Poręby ten PSEUDO PROJEKT przygotowany przez Sokolińskiego? Kto zapłacił za ten SZLAK? Czymże jest FIZYCZNIE i NAMACALNIE ten SZLAK? Jakie elementy i koszty składają się na ten projekt? Jakie są przewidywane skutki i rezultaty projektu? Kto je będzie badał? Kiedy je będzie badał? Kto zdecydował o wybraniu tego projektu do finansowania? Gdzie można przeczytać uzasadnienie tego wyboru? itd... itp.

Jako MIESZKAŃCA bardzo interesują mnie odpowiedzi wyłącznie na takie pytania, jeżeli współfinansuje produkt "mojego miasta", to chcę poznać koszty produkcji i inne które mnie obciążają. Sam produkt mnie komp0letnie nie interesuje bo to tylko marketingowy bełkot.

Gdybym był TURYSTĄ ... pewnie interesowały by mnie pierdoły i farmazony tworzone na poczet tych historyjek.

Tego portalu nie czytają TURYŚCI, więc drogie nasze PISMAKI, zastanówcie się dla kogo tworzycie te nędzne wypociny.

Jaki z ciebie Kotecki żałosny, mały człowieczek. Ludzie sie cieszą, coś robią dla swojego miasta, a ty tylko czekasz na kolejny artykuł o Szklarskiej Porębie, żeby wydalić z siebie kolejną dawkę rzygów pod adresem burmistrza. A sam nie zrobiłeś dla miasta zupełnie NIC. Jesteś zakompleksioną, sfrustrowaną fujarą życiową, której już wszyscy mają dość. Zmień płytę albo poddaj się eutanazji.

Już idą po faję ,będzie jaranie.

Już idą po faję ,będzie jaranie.

symptoms of an allergy hair loss in black women
levitra http levitra
levitra

arthritis natural treatment dog allergy symptoms
ivermectin without a doctor prescription http ivermectin

gastro problems symptoms allergy asthma center
albuterol inhaler without dr prescription http ventolin