To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nowy sposób oszustwa: na energię elektryczną

Fot. KMP w Elblągu

Oszuści nie śpią. Teraz wracają z nową energią. A właściwie kolejnym sposobem wyłudzania pieniędzy na „niezapłacony rachunek za prąd”.

„Na dzień 27.05 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3,46 zł . Zapłać teraz na:…” - dostałeś SMS o takiej lub podobnej treści? Jeśli tak, to nie wchodź w link podany w wiadomości. To kolejne oszustwo i próba wyłudzenia pieniędzy. Fałszywa korespondencja do złudzenia przypomina wezwania do zapłaty wystawiane przez jednego z największych dostawców prądu w Polsce.

Przestępcy coraz częściej podszywają się pod różnego rodzaju firmy lub instytucje i wysyłają do przypadkowych osób wiadomości z prośbą o dopłatę niewielkiej kwoty do usługi. Oszuści wykorzystują często bieżącą sytuację, np. stan epidemii, aby uwiarygodnić swój przekaz. Nawołują m.in. do konieczności wniesienia dodatkowej opłaty do przesyłki kurierskiej z powodu jej dezynfekcji czy zapłacenia zaległego mandatu karnego. Do takich SMS-ów, bądź wiadomości e-mail, dołączony jest zazwyczaj fałszywy link. W przypadku wejścia na taką stronę na naszym telefonie może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które umożliwi oszustom przejęcie kontroli nad wybranymi aplikacjami. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas, jeśli zechcemy się zalogować, przestępcy wchodzą w posiadanie hasła do naszego internetowego konta w banku, a następnie pozbawiają nas oszczędności.

„Nasze telefony z dostępem do internetu, z różnymi aplikacjami, w tym z bankowymi, stanowią szeroko otwarte okno na świat. Umożliwia nam to wykonywanie różnych operacji, w tym finansowych. Wiedzą o tym również oszuści. Aby dostać się do naszych oszczędności, próbują przejąć kontrolę nad naszymi telefonami.” - ostrzega Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Policjanci informują, że w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości, należy jak najszybciej poinformować o tym fakcie służby. To może uchronić przed wpadnięciem w zastawioną na nas pułapkę.

Komentarze (6)

Pisoska molicja czynnego alkoholika i przestępcy Kamińskiego spisała grupę protestujących przeciw reżimowi Łukaszenki pod gdańskim stadionem, ślepa na to, że tuż obok sto razy większy tłum kibiców bawił się na całego. Jeśli ktoś nęka spisywaniem takich ludzi, to sam staje się sojusznikiem reżimu Łukaszenki.
Kupa łajna to brzmi zbyt dumnie naprzeciw wolskiego ten kraju.

Obesrancu pamietaj! 5 razy dziennie po 8 tabletek. CAŁYCH!! Jak będziesz oszukiwał nie ma szans na poprawę....

ulzylo ci? glupi pisowski chu*u.

Szacowny interlokutorze, przede wszystkim jestem lekarzem i moją misją jest dążyć aby to pacjentowi koniowi.bolszewikowi.POsrancowi.czekiście ulżyło....

Tyś taki sam POsraniec jak bolszewik.

To było do Jasia kowalskiego.