To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nowy duch dla Jeleniej Góry

Nowy duch dla Jeleniej Góry

Małe fontanny, pomniki i instalacje - oto pomysł na to, by w Jelenią Górę wstąpił nowy duch. Pierwsze projekty mają szansę spełnić się już w przyszłym roku.

Z inicjatywy prezydenta Marka Obrębalskiego doszło do spotkania około dziesięciu jeleniogórskich architektów. Poproszeni zostali o przygotowanie pomysłów, które przełożą się na konkretne projekty zagospodarowania miasta małą architekturą.

- Wrocław ma swoje krasnale, a my nie chcemy być gorsi - tłumaczy Marek Obrębalski. - Dzięki klubowi Rotary jest już piękny jelonek przy głównym deptaku, ale chciałbym, aby w naszym mieście powstało jeszcze wiele urokliwych pomników, ławeczek oraz modnych ostatnio instalacji. Projektowaliby to przy tym architekci z Jeleniej Góry, wykonywali nasi miejscowi artyści.

Projektowi mocno przyklaskuje Zofia Czernow, była prezydent Jeleniej Góry, a obecnie radna. Uważa, że zbyt rzadko w naszym mieście wykorzystywany jest potencjał jego mieszkańców.

- Nierzadko bardziej znani są i wykorzystywani z dala od nas - mówi. - Uważam, że pomysł na uatrakcyjnienie centrum, a przede wszystkim Cieplic, Jagniątkowa i Sobieszowa jest świetny.

Architektoniczna burza mózgów zaowocowała pierwszymi konkretnymi pomysłami. Prezydentowi najbardziej spodobał się plan ustawienia w kilku punktach miasta szklanych brył, w których zostałyby zatopione makiety tych miejsc sprzed kilkuset lat. Dzięki temu turyści i jeleniogórzanie mogliby porównać dawne miasto do obecnego. Całość byłaby odpowiednio podświetlona.

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogórskich" nr 38/09.

Fot. ZRA
 
Nowy duch dla Jeleniej Góry

Komentarze (4)

To już wandale wyjechali?

Znaczy się w roku wyborczym? :lol: :lol: :lol: :lol:

.."El ingenioso hidalgo don Quijote
de la Mancha" .. hiszpanskim wiaterkiem
powialo,gdy zobaczylam powyzsze zdjecie!
~Smutne resztki.. pozostaly z rzezby
artysty armenskiego - Vachana Bergo !

To mi się naprawdę podoba!.
Mam kilka starych czajników i podwozie od odkurzacza zelmer. Gdzie to wszystko dostarczyć?