To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Noworodkom będzie łatwiej

Noworodkom będzie łatwiej

Zyskają zwłaszcza wcześniaki oraz noworodki z różnego rodzaju wadami – dla nich uruchomiono dwie nowe sale intensywnego nadzoru. Dzisiaj oficjalnie otwarto wyremontowany oddział neonatologiczny w jeleniogórskim szpitalu.

Remont kosztował ponad 300 tys. złotych a pieniądze przekazał Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.

- Uzyskaliśmy 4 stanowiska do nadzoru neonatologicznego, co znacznie zwiększa możliwości szpitala w zakresie diagnostyki i leczenia dzieci z bardzo niską wagą urodzeniową – mówi Stanisław Woźniak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze. - To ma kapitalne znaczenie dla przyszłych obywateli, bo mają szansę zafunkcjonować w społeczności na normalnych warunkach.

Oddano do użytku dwie nowe sale dla wcześniaków. Wcześniej mieścił się tam gabinet ordynatora i sekretariat. - Teraz noworodki mają zdecydowanie lepsze warunki pobytu i dzięki temu lepsze efekty leczenia. W tych salach będą leżały najbardziej chore noworodki – mówi Aldona Perlik, ordynator oddziału. To ważne tym bardziej, że w szpitalu przyjmowanych jest rocznie 1500 porodów. - Z tego 10% dzieci to wcześniaki – mówi Aldona Perlik.

Remont trwał ok. miesiąca. W jego ramach odświeżono też sale dla pacjentek, wymieniono część okien. - Dokonaliśmy też pewnej przebudowy bloku porodowego, dzięki czemu jest on bardziej funkcjonalny – mówi dyrektor.

To nie wszystko. Za ponad 50 tys. złotych urząd marszałkowski kupił też urządzenie do rozkruszania kamieni w nerkach i moczowodach. Trafiło ono na oddział urologii. - To drugie takie urządzenie na Dolnym Śląsku, jedno jest we Wrocławiu w szpitalu na ul. Kamieńskiego – mówi wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak. Jak powiedział, do końca roku w szpitalu będzie rezonans magnetyczny.

- Są już przyznane pieniądze na zakup rezonansu i to bardzo nowoczesnego. Sądzę, że urządzenie zostanie zakupione w listopadzie lub w grudniu, jeszcze przed podpisaniem kontraktu na przyszły rok z NFZ-em – mówi J. Łużniak.

Fot. rob
Fot. rob
Fot. rob
Noworodkom będzie łatwiej
Noworodkom będzie łatwiej
Noworodkom będzie łatwiej
Noworodkom będzie łatwiej

Komentarze (1)

TO BARDZO DOBRA WIADOMOSĆ!!!
SAMA URODZIŁAM DZIECKO Z B.NISKA MASA CIAŁA. TEZ LEŻAŁA TAM NA ODDZIALE 2 TYGODNIE. A PANI PERLIK TO NAJLEPSZY LEKARZ POD SŁONCEM. PRZEDEWSZYSTKIM SWIETNY FACHOWIEC OD DZIECI.