To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nowiny on-line i inne rarytasy dla miłośników regionu

Nowiny on-line i inne rarytasy dla miłośników regionu

Cyfrowa część Książnicy Karkonoskiej powiększa się z dnia na dzień. Już niedługo internauci będą mogli przeglądać on-line wszystkie archiwalne numery „Nowin Jeleniogórskich”. Digitalizacja zbiorów, zwłaszcza prasy i ikonografii, dotyczących historii Jeleniej Góry i regionu czyni z Książnicy Karkonoskiej jedną z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce.

- Naszą ideą było stworzenie platformy cyfrowej, która zgromadziłaby w jednym miejscu wszystkie ważne materiały dotyczące miasta, Kotliny Jeleniogórskiej i byłego województwa. Dlatego współpracujemy z Muzeum Karkonoskim, Archiwum Państwowym, DODN-em i tamtejszą biblioteką pedagogiczną oraz innymi instytucjami w zakresie udostępniania w elektronicznej formie ich zbiorów – mówi Marcin Zawiła, dyrektor Książnicy Karkonoskiej.

Już jakiś czas temu M. Zawiła chciał zdigitalizować, czyli przenieść na nośnik elektroniczny, możliwy do udostępnienia w sieci, roczniki „Nowin Jeleniogórskich”, które od 50 lat towarzyszą mieszkańcom regionu.

- Zlecenie takiej usługi specjalistycznej firmie to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Postanowiliśmy sami pozyskać odpowiedni sprzęt i dzięki dotacji z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego kupiliśmy skanery i komputery. Teraz sami digitalizujemy zbiory – dodaje M. Zawiła.

Na razie na stronie Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej dostępnych jest kilka pierwszych numerów „NJ”, ale w „obróbce” są roczniki z lat 60. Skany będą sukcesywnie dodawane do zasobów.

Ciekawostką dla miłośników historii miasta jest np. dostępne on-line roczniki przedwojennego lokalnego pisma „Der Wanderer im Riesengebirge”. W przygotowaniu do skanowania i udostępnienia jest inny periodyk jeleniogórski - „Die Bote aus Riesengebirge” ukazujący się od 1812 roku.

Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa powiększać będzie też dział biogramów osób, które w jakiś sposób zaznaczyły się w historii miasta. Teraz jest ich 71. Z okazji 900-lecia miasta udostępniono na stronie najważniejsze dokumenty historyczne, dotyczące ważnych wydarzeń w dziejach Jeleniej Góry wraz z tłumaczeniem lub skrótem.

- Oryginały, dostępne dla badaczy, do prac naukowych, niedostępne szerszej publiczności gromadzi Archiwum Państwowe, czy Muzeum Karkonoskie. Teraz klikając w domu myszką można te dokumenty pooglądać i poczytać – pokazuje M. Zawiła.

Pooglądać można też film z ubiegłorocznego widowiska historycznego z okazji 900-lecia, czy dokumentalny obraz o 20-leciu pierwszych wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku lub sylwetki znanych jeleniogórzan. Zbiory audiowizualne także będą cały czas powiększane. Być może już niedługo dostępne będą za pośrednictwem Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej zapisy wideo z przebiegu sesji rady miejskiej.

Marcin Zawiła nawiązał też współpracę z bibliotekami czeskimi i niemieckimi, w których mogą znajdować się warte do udostępnienia w formie on-line dokumenty dotyczące historii Jeleniej Góry.

W ciągu ostatnich dwóch strona Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej zanotowała ponad 400 tysięcy odsłon (www.jbc.jelenia-gora.pl).

Nowiny on-line i inne rarytasy dla miłośników regionu
Nowiny on-line i inne rarytasy dla miłośników regionu

Komentarze (1)

Kurczę, trzeba uważać, żeby człowieka nie zeskanowali.