To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nowe Jakuszyce: start budowy w połowie 2018

Nowe Jakuszyce: start budowy w połowie 2018

Dziś, 16 stycznia, na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie podpisano akt erekcyjny budowy nowoczesnego ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu. Budowa ma rozpocząć się w połowie 2018, a zakończyć pod koniec 2019. Sto milionów złotych na tę inwestycję zadeklarowali przekazać marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski i wiceminister sportu Jarosław Stawiarski.

Ośrodek w Jakuszycach to wspaniałe trasy i fatalne zaplecze, a właściwie jego brak: toalet, szatni, natrysków, smarowalni nart. Po zakończeniu budowy wszystkie te problemy mają zostać rozwiązane. Ma też powstać parking podziemny dla ponad 200 samochodów oraz przystanek kolejowy wkomponowany w budynek nowego ośrodka. Czy uda się uniknąć potężnych problemów z parkowaniem, co obecnie bywa dużym problemem w weekendy? Marszałek Przybylski wierzy, że uda się zmienić przyzwyczajenia biegaczy narciarskich i zachęcić ich do częstych przyjazdów na biegówki koleją.
To cele, które nowy ośrodek ma osiągnąć z myślą o amatorach. Jeśli chodzi o wyczynowców, obecnie jeżdżą na zgrupowania po świecie, bo w Polsce nie mają gdzie trenować. Poza Jakuszycami nigdzie nie ma śniegu, ale w Jakuszycach niestety nie ma porządnej strzelnicy, co niezbędne dla biathlonistów. Jak powiedziała dzisiaj prezes Polskiego Związku Biathlonu Dagmara Gerasimuk, z powodu braku śniegu gdzie indziej, mistrzostwa Polski i tak są przenoszone do Jakuszyc. W minionym 40-leciu zdarzyło się tak aż siedemnaście razy.
Nowy ośrodek będzie mieć nie tylko nowoczesną strzelnicę, ale też pełną infrastrukturę umożliwiającą rozgrywanie zawodów najwyższej rangi. Choć nie została jeszcze wbita pierwsza łopata, wiceminister Stawiarski i marszałek Przybylski zgodnie stwierdzili, że plany organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku w Jakuszycach, Harrachovie i innych miejscowościach Polski i Czech wcale nie muszą być mrzonką.
Nowy ośrodek będzie budowany przez Dolnośląski Park Innowacji i Nauki - spółkę zależną od samorządu województwa. Wiceminister Stawiarski podkreślił, że za inwestowaniem w Jakuszyce mocno lobbuje w rządzie resort edukacji z pochodzącą z naszych stron wiceminister Marzeną Machałek.
DPIiN ma już pozwolenie na budowę. Trwa wyłanianie głównego wykonawcy. Po Biegu Piastów, czy w kwietniu, obecna zabudowa Polany Jakuszyckiej zostanie wyburzona. W połowie roku teren zamieni się w plac budowy. Prace mają zakończyć się do końca 2019. W styczniu 2020 Polana Jakuszycka zostanie udostępniona biegaczom. W trakcie robót będzie można biegać wszędzie poza nią, czyli na trasach długości ponad 80 km.
W uroczystości podpisania aktu erekcyjnego brali udział przedstawiciele władz województwa, resortu sportu, Szklarskiej Poręby, krajowych związków biathlonu i narciarskiego oraz Biegu Piastów.

Co planowane jest w nowym ośrodku:

1) budynek główny o powierzchni około 12.900 m2, w którym około 86% powierzchni stanowić ma funkcja sportowa – szatnie, smarowalnie, strefa odnowy biologicznej, pomieszczenia laboratoryjne i hipoksyjne, organizacji zawodów zgodnie z przepisami FIS i IBU (federacji narciarskiej i biathlonowej), family club, press room, strefa VIP, kabiny komentatorskie, magazyny sprzętu sportowego i elementów wyposażenia zawodów sportowych wraz z odpowiednią częścią komunikacji i pomieszczeń sanitarnych i z zewnętrzną widownią stałą na około 245 osób. W budynku głównym zlokalizowane zostanie też centrum obsługi podróżnych, w tym poczekalnia kolejowa, interaktywne centrum edukacyjne, część gastronomiczna z dwoma restauracjami i część noclegowa z hotelem o standardzie 3 gwiazdkowym (40 pokoi) i schroniskiem młodzieżowym (hostelem).
2) budynek techniczny o powierzchni około 7.800 m2, w którym zlokalizowane będą m.in. pomieszczenia techniczno – magazynowe, garaże dla pojazdów utrzymania tras biegowych, ambulatorium i pomieszczeń ratownictwa górskiego oraz parkingi wydzielone dla użytkowników – m.in. sportowców, sędziów i obsługi technicznej oraz ekip telewizyjnych,
3) boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 32 x 50 m z bieżnią 4 – torową o długości 200 m wraz z bieżnią 5 – torową o długości 60 m,
4) strzelnica bitahlonowa z zespołem pomieszczeń obsługi strzelnicy, zgodnie z wymogami przepisów IBU,
5) 3 podziemne korytarze łączące części techniczne, szatniowe, testowe i treningowe ze strefą startu i strzelnicy – dla ekip telewizyjnych, sędziów, organizatorów i zawodników,
6) rolkostrada o długości 3500 m (realizacji podzielona na 2 etapy: I etap - 1000 m, II etap -2500 m) z możliwością ustalania dowolnej kombinacji dystansów, z twardą nawierzchnią asfaltową, mostu na trasach narciarskich i na rolkostradzie, w konstrukcji żelbetowej, pozwalającej na bezkolizyjne skrzyżowanie tras. Część rolkostrady zaprojektowano w taki sposób, aby mogły się na niej odbywać zawody wrotkarskie. Ta część rolkostrady ma w swoim przebiegu szerokość 8 - 10,5 m, a długość około 560 m.
7) strefy parkowania dla pojazdów technicznych drużyn i dodatkowej strefy kontenerowej z przeznaczeniem na szatnie i smarowalnie,
8) sieci i przyłącza uzbrojenia technicznego wraz z systemem sztucznego naśnieżania, opartym o stałe lub przewoźne urządzenia do naśnieżania (II etap inwestycji),
9) strefy wyznaczone pod montaż trybun tymczasowych, stref socjalno – sanitarnych i lokalizowanych wariantowo podczas różnych zawodów,
10) dojścia piesze, drogi rowerowe, drogi dojazdowych i place manewrowe, w tym strefy recepcyjnej dla widzów zawodów sportowych.
Koncepcja budowy jest zgodna z przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU) 

Jakuszyce 2018 A (1).jpg
Jakuszyce 2018 A (2).jpeg
Jakuszyce 2018 A (3).jpg
Jakuszyce 2018 B (1).jpg
Jakuszyce 2018 B (2).jpg
Jakuszyce 2018 B (3).jpg
Jakuszyce 2018 B (4).jpg
Jakuszyce 2018 B (5).jpg
Jakuszyce 2018 B (6).jpg
Jakuszyce 2018 B (7).jpg
Jakuszyce 2018 B (8).jpg
Jakuszyce 2018 B (9).jpg
Jakuszyce 2018 B (10).jpg
Jakuszyce 2018 B (12).jpg
Jakuszyce 2018 B (13).jpg
Jakuszyce 2018 B (14).jpg
Jakuszyce 2018 B (15).jpg
Jakuszyce 2018 B (16).jpg
Jakuszyce 2018 B (17).jpg
Jakuszyce 2018 B (18).jpg

Komentarze (27)

Helloł hejterzy i malkontenci: 3... 2... 1... 0... Start!

Widzę że już się zaczynają przekręty robić, kiełbasa wyborcza? Na innych portalach piszą że budowa już się rozpoczęła na dobre zaś na innych portalach piszą że budowa ma się rozpocząć tuż po biegu Piastów czyli od kwietnia, pierwszych dniach wiosny. Kilka dni mija a teraz piszą że prace budowlane się rozpoczną w połowie tego roku czyli na wakacje. Jak zwykle szopkę odstawiają i ciągle terminy przesuwają. Jedno jest pewne nikt przez rok czasu na taką skalę nie wybuduje tego ośrodka a urzędnicy jak widać dalej okłamują swoich wyborców

Mariolka z kropeczką, przestań już jątrzyć. Żaden z obecnych urzędników państwowych nie kłamie! Żaden z ministrów!

W Jakuszycach pracuje Leszek Kosiorowski, życiowy nieudacznik. Facet w ogóle nie nadaje się do roboty.

Nowe Jakuszyce tylko dojazd stary...

Obowiazkowo objac ochrona CBA.-na Niezalerzna Pl.Ujawniaja szokujace fragmety rozmow urzednikow marszalka Przybylskiego.DOTYCZKY JEL.GORY.SZOK.

Idź wytrzeźwieć.

No a gdzie samochody będą parkować wszyscy amatorzy, którzy chcą pobiegać po trasach? Przecież o nędzy parkingowej Polany krytycznie wypisano sporo, a jakoś poza zachwytami nad projektowaną infrastrukturą sportową nic nie słychać. Droga dojazdowa jaka jest wszyscy wiemy. Ruch tirów duży, poboczy aby stanąć autem niewiele. Parkingi prywatne słabe, ciasne i drogie. (uważam że 15 zł za postój to rozbój) Teren po lewej stronie tzw patelnia zagrodzony i niedostępny, choć przed laty można było tam stawać. Kolej słabo z godzinami i ew. parkingami przy dworcach, a poza tym nieprzyjemnie jest będąc spoconym po intensywnym ruchu i przebiegnięciu iluś tam kilometrów, mając wilgotne ciuchy na grzbiecie, stać i czekać na pociąg, potem jechać do parkingu do auta i tam dopiero się przebierać. Trudno mi sobie wyobrazić że tego oczekujemy od organizatorów ruchu narciarstwa biegowego w Jakuszycach.

Grześ kochanie, a ty czytać nie potrafisz, czy tylko przeczytałeś nagłówek? Parking na 200 aut będzie, a poza tym pociąg będzie dojeżdżał do samego centrum rekreacyjnego więc auto można zostawić sobie gdziekolwiek i pociągiem dojechać.

"auto można zostawić sobie gdziekolwiek i pociągiem dojechać" - pewnie tak. Najwygodniej jednak byloby zostawic auto przy dworcu na trasie Jelenia Gora-Jakuszyce, ktory polecasz?

Do "brawo ty" - masz problem z odklejeniem doopy od fotela samochodowego? Jakoś ludzie jeżdżą pociągami i nie widzą w tym problemu. Ty akurat musi podjechać wozem pod samą trasę. Ogarnij się i pomyśl czasem o pozostawieniu swojego maluszka w garażu i przejedź się autobusem, pociągiem i zobacz że można też inaczej funkcjonować.

Napisalem, ze auto najlepiej zostawic kolo dworca czyli chcialbym pojechac pociagiem. Problem w tym, ze kolo dworcow nie ma parkingow. To nie bylo trudne do zrozumienia. No chyba, ze uzywasz doopy zamiast mozgu. Ogarnij sie i pomysl czasem glowa nie doopa, zobaczysz, ze tak tez mozna funkcjonowac. Na poczatku moze bolec glowa ale nie poddawaj sie.

No sorry, myślałem że ironią walnąłeś. Nie zrozumiałem przesłania twojego wpisu. A co do parkingów przy dworcach, to faktycznie ich brak ( ale gdzie nie brakuje miejsc parkingowych?). Teraz ludzie chcą wszędzie autem jechać i miejsc parkingowych wszędzie brakuje. Myślę że raz można się przejechać autem i oblukać okolicę, a następnym razem zostawić w upatrzonym miejscu auto.

Parking na 200 samochodów pomiesci auta zawodników, działaczy i oficjeli. A gdzie szary obywatel? Pewnie że będzie nieco wygodniej majżc do dyspozycji nowe obiekty, ale do jakiej takiej równowagi w podaży i popycie miejsc postojowych, oraz pozostałej infrastruktury np ubikacji biorac pod uwagę dostępne informacje - daleko.
Druga sprawa to pociągi. Ile, jak często, gdzie przed stacja kolejową zostawić auto? Znając moce myślowe naszych decydentów i okolice obecnych dworców słabo to widzę.

Jest ustawowy zakaz pobierania opłat za parkowanie w pasie dróg krajowych,wyjątkiem jest inna niż dk własność terenu.Parkingi przy Polanie są własnością dróg krajowych więc pobór opłat jest nielegalny.

"są własnością dróg krajowych" - że co?!

Czy rolkostrada będzie zimą oświetlona i naśnieżona dla biegaczy?

Projekt bardzo fajny tylko z tym płaskim dachem może być problem jak śniegu napada.

Ten projekt z płaskim dachem opracował człowiek z nizin który kompletnie nie ma pojęcia ile tutaj śniegu pada, więc to będzie bardzo duży problem a winnego nie będzie.

Ten Kosiorpwski był waszym pracownikiem?A plaski dach w gorach projektuje dureń a geniusze to zatwierdzają Pmiętacie hale z gołębiami.?Prezesowym mało niszczenia prawa ,i puszczy ,wzięli się za naszaa przyrodę.

Klawiatura ci wysiadła czy masz coś z głową?

Czy oni są tam nachlani? że takie głupoty i KIT ludziom wciskają, jakieś wybory się szykują? Tacy ludzie nie powinni zasiadać na urzędniczych stanowiskach bo to świadczy o braku inteligencji i poszanowania drugiego człowieka. Po pierwsze tutaj nie ma żadnych warunków do przeprowadzenia takiej Olimpiady jak i w Czechach, niektóre dyscypliny sportowe mają swoje parametry itd. No chyba że ci wypowiadający panowie slalom gigant zrobią ze Śnieżki?, Młodzi sportowcy domagają się małej skoczni narciarskiej do nauki czy zwykłego krótkiego toru saneczkowo- bobslejowego, długo tak można wymieniać a ci panowie skutecznie temu utrudniają i takie obiekty u nas nie ma nie poswatają bo pieniądze idą na ich utrzymanie do Województwa, stolicy Warszawy czy Zakopanego ale NIE u nas i przyjechał taki pan co ludziom kit wcisnął że zrobi Olimpiadę gdy u nas same ściernisko i nie chcą młodych sportowców na prawdziwych obiektach szkolić.

,,Ziuto,kobieto,to ,ty nic nie wiesz ? Cracovia,trenuje w maskach smogowych,bo maja w Krakowie duzo zanieczyszczone powietrze.Przjada na Polane,na zdrowe treningii pilkarskie

,, szkoda tych pieknych terenow na taka szkodnikowa inwestcje.Tam powinie rzadzic cietrzew ze swoja cieciorka.

Twoja stara to cieciorka

,, za moich czasow,gdy przyjechalem na Ziemie Odzyskane to
byl jeszcze porzadek w lesie.Byly jelenie,sarny,dziki,lisy,kuropatwy,ale .. przyszedl sp.Pulkownik piecuch i urzadzal okrutne polowania na jakuszowska zwierzyne ,jego slynne ogniska byly zakraplane duza ilosci wodki i upolowanej zwierzyny.Obecnie Polana Jakuszycka nie ma szczescia do Dobergo gospodarza.Jestem bardzo rozczarowany zmienna decyzja Pana Juliana

Zamiast ładować tyle milionów w środek lasu,gdzie imprezy będę odbywać się dwa może trzy razy w roku,to lepiej pomyśleć o budowie obwodnicy Szklarskiej Poręby i remontem dróg w mieście!Wspomnicie moje słowa,że ta inwestycja zakończy się tak jak ta z lotniskiem w Radomiu:) Straty w utrzymanie tego będą tak wielkie,że zamkną to w ten sam sposób,po cichu i bez niczyjej winy-wskazuję wyrzucania pieniędzy w błoto!!