W ubiegłym tygodniu rada miasta przyjęła dokument, choć jak mówili radni, zaproponowane zasady nie gwarantują sprawiedliwego podziału pieniędzy. - Ale głosowaliśmy za, żeby kluby dostały jakiekolwiek pieniądze, bo brak dotacji groziłby im wycofaniem z rozgrywek. Jeśli nie chcemy zostać grabarzami jeleniogórskiego sportu to musimy wybrać mniejsze zło – mówił radny Wiesław Tomera.
Wspomniana uchwała to właściwie powielenie zapisów poprzedniej uchwały, którą krytykowała nie tylko komisja kultury i sportu rady miejskiej, ale też i same kluby sportowe. Nieprecyzyjne zapisy i brak obiektywnych kryteriów przyznawania dotacji – te wady wytykała głównie komisja kultury i sportu prezydenckiej uchwale. I właśnie ze względu na uznaniowość w dysponowaniu pieniędzmi była powodem odmowy ze strony radnych udziału w prezydenckiej komisji dzielącej pieniądze na sport. Ale dokument został przyjęty na rok. W tym czasie uchwała miała być udoskonalona i uchwalona na nowo.
W listopadzie zeszłego roku komisja otrzymała nowy projekt uchwały, którzy brzmiał tak jak dotychczasowy „w związku z brakiem krytycznych uwag dotyczących funkcjonowania uchwały”. Nowa uchwała miała być podjęta na czas nieokreślony.
Komisja kultury i sportu rozpoczęła prace nad projektem, a zakończyły się one przyjęciem przez całą radę stanowiska, że prezydent powinien przygotować strategię rozwoju sportu w mieście, a uchwała o wspieraniu sportu kwalifikowanego będzie odnosiła się do zapisów tejże strategii. Dokument miał powstać do końca listopada, ale nie ma go do dziś.
- Tymczasem w publicznych wypowiedział prezydent miasta i jego zastępca mówią, że to opieszałość komisji powoduje, że projekt uchwały nie jest przyjęty. To ewidentne kłamstwo i przeciwko temu protestujemy – mówi szef komisji kultury i sportu rady miejskiej Cezary Wiklik.
Jakie kluby i na jakie dotacje z miejskiej kasy mogą teraz liczyć? Te, które złożą wnioski, a wysokość dotacji ma być uzależniona od szczególnych osiągnięć sportowych. Co będzie uznane za szczególne osiągnięcie, tego uchwała już nie precyzuje.
Za to wylicza w pięciu punktach obowiązki, jakie musi spełnić klub, który otrzyma publiczną pomoc – umieszczać logo i herb miasta na strojach zawodników, na obiekcie sportowym, podczas udziału w rozgrywkach, zamieszczać informacje w mediach i w czasie trwania imprezy sportowej o dofinansowaniu z miejskiej kasy. Jakby to miało jakiekolwiek znaczenie dla drużyny, kibiców czy ogółu podatników.
Ale nawet jeśli dany klub sportowy uważa, że ma szczególne osiągnięcia sportowe i wystąpi o dotacje na sport kwalifikowany, to wizja otrzymania publicznej pomocy i tak mu nie pomoże w planowaniu budżetu, bo nawet w przybliżeniu nie da się wyliczyć, ile pieniędzy można dostać.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...