To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nie zabijajmy łabędzi chlebem!

Nie zabijajmy łabędzi chlebem!

Nasza czytelniczka zwróciła uwagę na los łabędzi na Łabędzim Stawie im. Mickiewicza w Jeleniej Górze. - Mnóstwo ludzi tu przychodzi z dziećmi i dokarmia ptaki, rzucając chleb. W ten sposób szkodzimy łabędziom – twierdzi. Potwierdza to Mieczysław Żuraw, opiekun zwierząt z „Klekusiowa” - Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Tomaszowie Bolesławieckim. - Chleb zabija ptaki – mówi. On sam doprowadził w Bolesławcu wraz innymi entuzjastami do postawienia przy miejskim stawie tzw. kaczkomatu, z którego za drobną opłatą można nabyć porcje ziarna dla ptaków. Od tego czasu bolesławieckie łabędzie jedzą zdecydowanie zdrowiej...

- Zwłaszcza w wolne zimowe dni przychodzi nad nasz staw dużo rodzin z dziećmi i dokarmiają ptaki. Niestety, rzucają ptakom głównie stary chleb i bułki, nie mając najprawdopodobniej świadomości, że taki pokarm szkodzi łabędziom. Apeluję, żeby każdy, kto chce pomóc przetrwać zimę tym pięknym ptakom poczytał choć trochę, czym należy je karmić. To przecież nie jest wiedza tajemna – zachęcała nasza czytelniczka. Rozdrobnione pieczywo znoszone nad stawy przez spacerowiczów z dziećmi może być tylko karmą uzupełniającą. Częste karmienie chlebem może u łabędzi wywołać poważne schorzenia układu pokarmowego, wątroby i osłabienie, a w efekcie utrudnić przetrwanie mroźnych dni. Spleśniały chleb bardzo im szkodzi.

 

Co najlepiej dostarczać tym pięknym ptakom? Zboża i bardzo drobno pokrojone warzywa (gotowane lub surowe, ale bez soli) to najlepsza karma. Mieczysław Żuraw z „Klekusiowa” - Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Tomaszowie Bolesławieckim opiekuje się aktualnie dziewięcioma łabędziami. - Chleba, pieczywa w ogóle nie dostają. To je zabija. Od lat uświadamiam ludzi. Rok temu razem z samorządem Bolesławca i kilkoma zapaleńcami udało nam się zorganizować „kaczkomat” ze zdrowym jedzeniem dla ptaków. To przynosi efekt. Coraz mniej ludzi rzuca ptakom chleb – mówi. Bolesławiecki kaczkomat prezentujemy na zdjęciu pod tekstem. W polskich miastach takich punktów jest już sporo. Może warto pomyśleć o tym w Jeleniej Górze? 

Komentarze (6)

Pieczywo powoduje u łabędzi tak zwane Anielskie skrzydło. Warto poczytać o tym zanim zacznie się rzucać tym ptakom chleb czy bułki.

Na chlebku żyje 12 lat a bez o wiele mniej.

Nie zabijajmy łabędzi chlebem! To czym mamy zabijac?

Np.gotowanymi ziemniakami albo obierkami.Oczywiście bez soli...

od lat dokarmiam te łabędzie owsem i pszenicą. W czasie takiej zimy, jak obecna, schodzi mi ok.40kg tygodniowo, więc ten chleb rzucany przez ludzi jest na szczęście tylko uzupełnieniem diety :-)
Ale byłoby dobrze, gdyby ludzie nie zaśmiecali terenu skórkami po mandarynkach - tego naprawdę łabędzie ani kaczki nie jedzą!

to są problemy życia codziennego