To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nie ustają starania o większe dotacje z UE dla naszego regionu

Nie ustają  starania o większe dotacje z UE dla naszego regionu

- Domagamy się od polskiego rządu jasnych, klarownych reguł przyznawania środków europejskich, ale także sprzeciwiamy się centralizacji tych pieniędzy i próbie obejścia uczciwych algorytmów poprzez uznaniowy, polityczny podział tych środków - napisali w apelu samorządowcy z Dolnego Śląska. Wśród nich jest prezydent  Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Pismo skierowane do premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen samorządowcy złożyli wczoraj (12 marca) na ręce wojewody dolnośląskiego.

Pod apelem podpisało się 50 samorządowców. Tp lokalni liderzy działający w stowarzyszeniu „Dolny Śląsk - Wspólna Sprawa” oczekują znacznego zwiększenia środków unijnych, które rząd zamierza przeznaczyć na nowy Regionalny Program Operacyjny, a także stosowania przejrzystych, obiektywnych i politycznie neutralnych kryteriów podziału europejskiego budżetu dla samorządów.

W dokumencie samorządowcy apelują o zwiększenie środków przeznaczonych na RPO dla regionu z zaproponowanych 870 mln euro do kwoty przynajmniej takiej, jaka była w RPO 2014-2020 (2,25 mld euro).

Samorządowcy dolnośląskich metropolii, miast i miasteczek skupieni wokół stowarzyszenia „Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa” pismo w tej sprawie złożyli także do Przewodniczącej Komisji Europejskiej. Proszą w nim, by Komisja objęła nadzorem procedurę podziału środków z Unii Europejskiej na lata 2021-2027 dla Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska. - Domagamy się od polskiego rządu jasnych, klarownych reguł przyznawania środków europejskich, ale także sprzeciwiamy się centralizacji tych pieniędzy i próbie obejścia uczciwych algorytmów poprzez uznaniowy, polityczny podział tych środków. Pieniądze unijne są nam potrzebne, aby m.in. rozwiązać do końca problem niskiej emisji, czyli smogu. To niezwykle ważne także dla dolnośląskich miejscowości uzdrowiskowych, które muszą poprawić jakość powietrza, by nie stracić tego statusu. Apelujemy do rządu o uczciwy, a nie polityczny podział pieniędzy z KPO i RPO"- czytamy w apelu. 

Samorządowcy zaapelowali także o podpisanie w imieniu Polski deklaracji zapowiadającej osiągnięcie przez nasz kraj neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Rządowy podział środków w ramach RPO

Jak tłumaczy prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, według rządowej propozycji podziału środków z Unii Europejskiej na lata 2021-2027, Dolny Śląsk miałby dostać zaledwie 870 mln euro (niespełna 4 mld zł) - to spadek o ok. 60 proc. względem poprzedniego rozdania. Wówczas region na lata 2014-2020 otrzymał z RPO 2,2 mld euro (czyli ok. 10 mld zł). Jeśli tak się stanie Dolny Śląsk będzie najbardziej poszkodowanym regionem w Polsce.

 Skąd taki podział?

Na początku rząd użył algorytmu, który brał pod uwagę liczbę ludności województwa, jego poziom zamożności (PKB na mieszkańca) oraz pięć wskaźników powiązanych z celami unijnych polityk. Ostatecznie do dokumentacji dodano jednak jeszcze jedno zdanie: "wszystkie punkty regionów o PKB powyżej średniej ogólnopolskiej są przemnażane przez 85%, ze względu na wysoki poziom rozwoju tych regionów oraz wysokie potrzeby rozwojowe regionów o PKB per capita poniżej średniej ogólnopolskiej".

Nie ustają  starania o większe dotacje z UE dla naszego regionu
Nie ustają  starania o większe dotacje z UE dla naszego regionu

Komentarze (8)

nie wiadomo kto się stara, zamaskowani

Zamaskowana czerwona banda szuka środków dla siebie i stara się jak może wybłagać coś co można zachachmęcić.

Mieszkancy też się domagają. Domagają obniżenia kosztów utrzymania i rezygnacji z pełnionej funkcji przez Łuzzzżniaka.Mieszkancy chcą prezydenta co pracuje a nie apeluje i protestuje.

A Ryży - "król europy" nic nie POmoże? Buahahaha!!!!Platfusy zwijajcie manele i jedźcie do Brukseli. Tam wam dadzą ciepłe POsadki. Tak cennych towarzyszy na pewno nie zostawią samych. Wszak znają się oni na wszystkim, tak jak nikt inny. :)

Obajtek dostał milionową zniżkę na apartament, a Orlen został sponsorem piłkarskiej akademii dewelopera.
Tylko 6,9 tys. zł zamiast 12,5 tys. za metr kwadratowy zapłacił w 2018 r. prezes Orlenu Daniel Obajtek za 187-metrowy apartament na luksusowym warszawskim osiedlu. Zaoszczędził na tym 1 mln zł. W tym samym roku Orlen został sponsorem piłkarskiego przedsięwzięcia dewelopera.

Patrzcie Państwo, jakie PiS ma wsparcie wielu hejterów - widocznie, podoba się im, że pisowcy się gwałtownie bogacą (np. pan prezes Obajtek, itd, itp) i co... "warga Wam nie wisi", że to nie Wy? Dajcie już spokój Donkowi, to "przypinanie" mu czegokolwiek i cokolwiek złego, już jest NUDNE i takie prymitywne, płaskie, jak intelekt niektórych wyborców...

Widzę KOleżko, że jesteś dobrze POinformowany. Wytłumacz więc jak to jest, że Jurki i Zośki w czerwonej dolince piszczą, że mało dostają, a Borysławy i Pihowicze chcą zablokowania dla Polski europejskiego funduszu odbudowy. Czy wy wszyscy jesteście PO LOBOTOMII?

slyszalem, ze decydenci rządowi poczytali komentarze podpisane pis.bolszewik.czekista i soclib oraz hose i stwierdzili, że szkoda tu kasy, bo tu już nie Polska; Niemcy i Rosjanie dają na tą działalność jak widać wystarczającą ilość środków europejskich:) a my sobie zostaniemy w tej czerwonej dolince pełnej abnegacji, ubeków, komuchów, Zoś, Jurków, ateizmu, bezplciowości, lewactwa,tumiwisizmu; zdziwieni że nikt nas nie lubi; bez autostrady, lotniska, dróg przez miasto (remonty bez końca), bez życia. Czy jednak można się dziwić?