To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nie przenoście nam muzeum na Polanę

fot. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zamierza przenieść Muzeum Sportu i Turystyki z Karpacza na Polanę Jakuszycką. Takim planom sprzeciwiają się w Karpaczu.
Urząd Marszałkowski WD, do którego Muzeum Sportu I turystyki należy, potwierdza te zamiary.

- Na Polanie Jakuszyckiej, w jednym z najpiękniejszych miejsc Dolnego Śląska, powstaje nowoczesne Dolnośląskie Centrum Sportu. Multifunkcyjny, całoroczny obiekt będzie gotowy i otwarty już jesienią przyszłego roku i wtedy planujemy przeniesienie siedziby Muzeum Sportu i Turystki z Karpacza do Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach. Muzeum przede wszystkim będzie miało tam nowoczesną i dużą przestrzeń wystawienniczą i gwarancję dużej liczby zwiedzających, ponieważ nowoczesny obiekt będzie przyciągał turystów nie tylko z Dolnego Śląska, ale i z całej Polski i z Europy. Dla Muzeum Sportu i Turystki taka lokalizacja będzie prestiżem i będzie dawała szanse rozwoju tej instytucji kultury. Muzeum, które hołduje tradycji dolnośląskiego sportu, turystyki, ale również podkreślające zagadnienia ochrony przyrody znakomicie wpisze się w Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Nowoczesny budynek Centrum jest największą inwestycją sportową w historii Dolnego Śląska, a położenie obiektu, to przecież malownicze krajobrazy Gór Izerskich. W takich warunkach przestrzeń dla ekspozycji muzealnej dotyczącej Sudetów Zachodnich będzie najlepsza. Bez wątpienia, zmiana siedziby muzeum wpłynie również na poprawę warunków pracy załogi muzeum - prszekazuje Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka.
Całą sytuację Jerzy Pokój, radny KO, wiceprzewodniczący sejmiku województwa nazywa skandalem.
- Gdyby nie przypadek pewnie nie dowiedzielibyśmy się o tych przymiarkach do czasu aż nastąpiłyby nieodwracalne decyzje. Teraz, właściwie przez przypadek dowiedzieliśmy się, że cały ten pomysł od początku, już na etapie aplikowania o środki, był wpisany w projekt jakuszyckiego centrum. Gdybyśmy o tym wiedzieli, doprowadzilibyśmy do wykreślenia tego zapisu – oburza się Jerzy Pokój.
Jego zdaniem to bardzo zły pomysł.
- Nie wyobrażam sobie przenosin Muzeum Sportu z Karpacza gdziekolwiek z uwagi na trwały związek tej placówki z miastem i niepowtarzalną atmosferę, jaka w niej panuje – ocenia wiceprzewodniczący sejmiku. – Przecież to muzeum ma jeszcze przedwojenna tradycję. Długo Karpacz próbował je odtworzyć i udało się w 1974 r. Od tego czasu mocno związało się z miastem i próba wyprowadzenia go stąd jest nie do przyjęcia. Chcą muzeum w Jakuszycach niech sobie stworzą – narciarstwa biegowego, biathlonu, czego tylko chcą, ale niech nie niszczą dorobku muzealników z Karpacza. To jest też nieracjonalne, bo muzeum wśród turystów ma wypracowaną rangę i jest dla nich jedną z najważniejszych atrakcji Karpacza. Czy naprawdę trzeba to zniszczyć? A może władzom województwa chodzi o zwolnienie wartościowej działki…?
Jerzy Pokój zapowiada (także w imieniu Marcina Zawiły), że będą podejmować wszelkie możliwe kroki, by zablokować te zamiary.
Także burmistrz Karpacza Radosław Jęcek sprzeciwia się zamiarowi wyprowadzki muzeum z jego miasta.
- To kompletne nieporozumienie – uważa. – Przeniesienie nart Stocha może dałoby się jakość uzasadnić, ale przenieść całą ekspozycję Różewiczowską? To jest pomysł całkowicie chybiony. Także dlatego, że o ile mi wiadomo, córka Tadeusza Różewicz zastrzegła, że te zbiory mają być eksponowane właśnie w Karpaczu. Robienie takich przymiarki w przededniu Roku Tadeusza Różewicza, to wręcz prowokacja wobec mieszkańców. Mam wątpliwości, co do intencji tego pomysłu, obawiając się, że chodzi po prostu o możliwość sprzedaży atrakcyjnej działki w centrum miasta, a nie zwiększenie zainteresowania placówką, bo na pewno na Polanie Jakuszyckiej nie będzie więcej zwiedzających niż w Karpaczu. Jeśli tak bardzo chcą mieć tam muzeum, możemy im pomóc w utworzeniu jakiejś filii – deklaruje R. Jęcek.
Burmistrz podkreśla, że placówka jest nierozerwalnie związana z Karpaczem i przez turystów uznawana jest za jedną z pięciu najważniejszych tu atrakcji. Widać poruszenie wśród mieszkańców i razem zrobimy wszystko, żeby nie dopuścić do zabrania nam Muzeum Sportu i Turystyki.
Marszałek Przybylski spotka się burmistrzem Jęckiem w tej sprawie w najbliższy czwartek.
 

Komentarze (26)

Czyli nie podjąłeś leczenia....

Wsioki z Wrocławia jak przyjeżdżają do Jeleniej Góry to wszędzie syf zostawiają.W restauracjach,w parkach i wszędzie gdzie się nie pojawią.Co to za bydło,kto je spłodził?

Co ta, słusznie wybrana w wyborach, miłująca władzę i pieniądze - szczególnie władza od kultury - ma jakąś fobię na tle wszelkiego rodzaju muzeów? Brak jej spektakularnych osiągnięć w kulturze, zatem "miesza" w ustalonych od lat układach, by zapewne wykazać się jakimkolwiek działaniem i przejść do historii - jako barbarzyńcy!

Kupię każdą ilość kupy. Jestem mieszkańcem Wrocławia. My na kupie robimy kokosy. Sprzedajemy ją w knyszach. Mamy tysiące zamówień, ludzie we Wrocławiu uwielbiają jeść knyszę i kupę, bo mają dużo witamin a mało pieniędzy. Miliony świń nie mogą się mylić! Proszę o tony kupy!!!

a co dziś Pokój z Zawiłą mogą zrobić. Nikt już się z nimi nie liczy. Mogą sobie pokrzyczeć, apelować i tyle. A burmistrz jak chce muzeum, to niech sobie założy, prowadzi i finansuje.

ty - PiS.bolszewik.Czekista - nie poddales sie jeszcze leczeniu, a szkoda bo nie byloby zwariowanych komentarzy.

A tobie, synuś, chyba winda nie dojeżdża, co?

hehehe, Bolszewik ma fana. Czyli jest was więcej. Zapraszam wszystkich!!!

Ty jesteś jednym z tych, co opanowali psychiatryk i zażądali miliona helikopterów i jednego dolara? Od razu widać.

a ty masz wezwanie...

Wrocławianie to narod pieniaczy i nieudacznikow juz dawno nie bylo wojny swiatowej,zawsze to jakas selekcja i spokoj na kilka lat!!!!

A w Urzędzie JG są plany połączenia dwóch muzeum....i ptaszki ćwierkają w UM kogo to są pomysły...i nikt nie walczy o pozostanie dwóch odrębnych jednostek kultury ....

aLBO ĆPUNY albo porażeni smogiem.Pytam ,ilu turystów oglądać będzie w Karpaczu ,a ilu narciarzy na Polanie?

Wiecej narciarzy w Karpaczu..a Polana..to co..przyjedzie ta gwiazda z Kasiny co ja w Kasinie nie chca ogladac...czekista co ty na to

Nie jestem ani z Wrocławia ani ze Świdnicy. Ale na zmianę mieszkam w obu miastach. Krótka piłka; Wrocław to główny śmietnik dolnośląskiej ziemi. Brud, smród, prostactwo. Nie wielu zostało rodowitych wrocławiaków. Miłych, kulturalnych i przede wszystkim inteligentych. Większość to hołota z zabużańskich wsi. Pato-kołchoz. Wstyd mieć taką stolicę województwa.

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu powstało w latach 70.XX wieku i ma już wyrobioną renomę i znaczenie. Odwiedza go przez cały rok tysiące gości z całej Polski i Europy. Na Polanie dostałoby chyba lepsze warunki i więcej miejsca ,ale jego peryferyjne położenie obniżyłoby drastycznie ilość odwiedzin. Byłoby odwiedzane tylko w okresie biegów na śniegu. A może zorganizować tam oddział Muzeum w Karpaczu, czynny tylko sezonowo, poświęcony tylko Biegowi Piastów z salą konferencyjną i salą do wystaw okolicznościowych? Będzie taniej i lepiej.

Zamierzamy wraz z kolegami na dworcu we Wleniu stworzyć muzeum trolla lwóweckiego. Wystawa będzie obejmowała teksty które wkleja pod artykułami. Są też teksty sprzed kilku lat obecnie już przez niego nie używane. Będzie też słynna czarna lista mikoli. Każdy obrażony przez niego człowiek będzie mógł powiesić wydrukowany przez siebie zrzut ekranu z komentarzem psycholwówka.

Tu też przylazłaś wsiocławska kupo goowna i robisz syf? Oszczędzę sobie smrodu, ty zmutowany wsiocławski odprysku nocnika, wąchaj krecika cienki jak zupa więzienna mutancie z Ukrainy. Jakby twoja matka wiedziała co urodzi, to by sobie sama skrobane zrobiła łyżką stołową, ԝyjеbany łamago, walony w odbyt przez bażanty z mongolii. Twoi rodzice muszą mieć pole, bo skąd wzięliby takiego buraka jak ty? Znudziło ci się oddychanie prostym nosem? Masz ryj jakby cię twój stary nie dokończył ty zapchlony pawianie z duрą jak kalosze starej рizdy. Wyglądasz jakbyś wsadzał sobie palec w duрsko ty spłodzony w miejscu gdzie psy сhuјcami wodę pompują matkojеbco. Daj mi namiar do siebie w tym Wsiocławiu a już zadbam, żebyś znalazł się tam gdzie twoje miejsce szczochu, czyli w szambie pośród innych góԝien.

Wylaczcie komentowanie pod artykuĺami z koleją. Notoryczny syf przez zjeboow z wsiocławia pod 45 nazwami jest odrazajaca

Hitler Kaczyński i krzyworyj Moravitzky zabijają Polaków. Dzisiaj zrobiono NAJMNIEJ testów od 5 października.

To z radosci znowu sie nachlejesz

A jutro będzie telefon z UMWD i Nowiny potulnie usuną niewygodny dla władzy artykuł, tak jak to było ze śmieciami. Ah, co niezależni dziennikarze, boją się narazić bo potem posady w Ratuszu mogą nie dostać.

Piszesz nieprawdę
http

nj24.pl/article/jeleniogorskie-smieci-prawie-najdrozsze-w-regionie-ze-sprostowaniem?page=1

Przepraszam za g****e pytanie, ale co poeta Tadeusz Różewicz ma wspólnego ze sportem???

Zapamiętałem go jako wyjątkowego zarozumialca, który uważał się za pępek świata. Tylko w jakimś momencie ludzie przestali go czytać. Wątków lokalnych (śląskich, karkonoskich etc.) nigdy w jego twórczości nie było. O wątkach sportowych też nie słyszałem (ale może czegoś nie wiem).

Rozumiałbym osobę Kazimierza Wierzyńskiego, autora tomu "Laur olimpoijski" (złoty medal w Amsterdamie w 1928), ale Różewicz??? To nieporozumienie.
Lepiej przenieść go do "Lalek" Tomaszewskiego. Będzie tematycznie bardziej pasował.

Pomysł jest o tyle nietrafiony, że po zakończeniu budowy pojawi się w Jakuszycach cały szereg zakazów wstępu do lasów dla pieszych oraz biegaczy amatorów. Niestety, stan obecny długo nie potrwa, wszyscy zatęsknią za "starymi Jakuszycami".