To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nie pijemy, gastronomia zwolniona z opłat

Nie pijemy, gastronomia zwolniona z opłat

Samorządy zwalniają przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne i bary z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu przeznaczonego do spożycia w miejscu sprzedaży. To oprócz zwolnień z podatku od nieruchomości, przesunięć rozmaitych terminów administracyjnych, główna i powszechna pomoc miast i gmin dla właścicieli punktów gastronomicznych w czasie pandemii. Takie uchwały podjęli między innymi radni Bolesławca, Zgorzelca, Kamiennej Góry i Jeleniej Góry. Dla samorządów naszego regionu takie zwolnienia oznaczają ubytek w budżecie od kilkudziesięciu tysięcy do ćwierć miliona złotych. 

 

Grupa 120 jeleniogórskich przedsiębiorców została zwolniona z opłat za sprzedaż alkoholu w restauracjach, zgodnie z zapowiedziami sprzed kilkunastu dni i zapisami uchwały Rady Miejskiej Jeleniej Góry. Oznacza to w praktyce pomoc samorządu dla tych firm w wysokości ok. 250 tys. złotych, tyle bowiem nie wpłynie do budżetu miasta i nie zasili programów antyalkoholowych.

 

W ten sam sposób swoim gastronomikom pomagają radni Bolesławca. Podkreslają, że celem uchwały jest pomoc przedsiębiorcom z branży gastronomicznej poprzez zwolnienie przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych z opłaty I i II raty należnej w 2021 r. Mowa jest również o zwrocie 2/3 opłaty pobranej od tych przedsiębiorców, którzy wnieśli jednorazowo opłatę za rok 2021 do 31 stycznia 2021 r. Podjęcie uchwały wynika z faktu, iż wiele osób prowadzących działalność gospodarczą znalazło się w trudnej sytuacji, w związku z wprowadzeniem stanu epidemii na terenie Polski. Jedną z branż, które ucierpiały najbardziej, jest gastronomia. Z uwagi na zamknięcie lokali gastronomicznych przedsiębiorcy nie mają możliwości korzystania z posiadanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, ale muszą uiszczać opłatę za korzystanie z tych zezwoleń w 2021 r.

 

Podobne projekty uchwal jednogłośnie przegłosowali radni Zgorzelca i Kamiennej Góry. – To forma wsparcia miejscowych restauratorów w dobie pandemii – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

Komentarze (7)

Nie do końca rzetelny ten artykuł. Łuznia z podatku od nieruchomości nikogo nie zwolnił.Nawet szpitala,zwolnię z oplat koncesyjnych to żadna ulga.

I słusznie że nie zwolnił, bo organ założycielski po prostu nie dałby "zaoszczędzonych" środków na szpital, a tak to miasto kupi na wyposażenie to co jest potrzebne, a nie to co uważa zarząd województwa!

nie ma szczepionek - Anżej zaraz wykona telefon do Trumpa. I przylecą jeszcze większym hamerykańskim Antonovem niż tym u Mateusza. Ogromnym.
Pokażemy Hamerykanom, jaki u nas panuje kult Trumpa.
Cargo cult.

A może Anżej zadzwoni z pomocą tych gierojów ze wschodu od telefonicznego żartu ? Jakiś angielski by się przydał.

I znowu narobiłeś w spodnie na rzadko...

To dla takich Duda stara się o chińską szczepionke

Wspaniały jest nasz Narodowy Program Szczepień! Większość czeka, grupa "0" , 60+,65+ ... nawet bez przybliżonego terminu. Ale za to szczepimy tych, którzy do września będą pracować zdalnie! Żeby się przypadkiem przez Teamsy nie zarazili.

nie dziwota. ten narod wlasnej dziury w dziubdziuś nie jest wstanie znalezc.