To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

NIE dla uranu!

NIE dla uranu!

Mieszkańcy Pogórza Izerskiego ostro oprotestowują zamiary poszukiwania uranu w naszym regionie.

Dziś przed Urzędem Gminy w Starej Kamienicy odbyła się manifestacja przeciwko planom wołowskiej firmy European Resources Poland ubiegającej się o zgodę na zbadanie złóż rud radioaktywnego pierwiastka w rejonie Kopańca i Kromnowa. Do protestu miejscowej ludności dołączyli się działacze organizacji ekologicznych i studenci z zagranicy, którzy przebywają właśnie w pobliskim ośrodku Fundacji Nemo.

Mieszańcy okolicy podkreślają ogromne zagrożenia dla środowiska naturalnego i dotychczasowego życia mieszkańców całego naszego regionu, jakie niosą ze sobą ewentualne poszukiwania i eksploatacja złóż uranu. Wtórowali im przeciwnicy energii atomowej jako takiej, których spora grupa pojawiła się dziś w Starej Kamienicy. Przez kilkadziesiąt minut głośno podkreślano wszelkie ekologiczne i społeczne niebezpieczeństwa związane z poszukiwaniem i wydobywaniem uranu.

Reprezentująca interesy protestujących miejscowa radna Katarzyna Andrzejewska mówiła wprost, że uran oznacza potworne ryzyko skażenia radioaktywnego środowiska, poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców oraz totalny upadek zagospodarowania turystycznego okolicy:

- Uran to śmierć dotychczasowego życia całego naszego regionu! - podkreślała w chwilę po przekazaniu wójtowi Gminy Stara Kamienica Wojciechowi Poczynkowi protestu pod jakim w bardzo krótkim czasie podpisało się już ponad pół tysiąca osób. Katarzyna Andrzejewska z oburzeniem mówiła też o skandalicznych okolicznościach w jakich mieszkańcy niezwykle cennych terenów dowiedzieli się o dotyczącej ich bezpośrednio sprawie. Wójt w odpowiedzi wyjaśniał, że jest razem z mieszańcami gminy i skoro oni nie chcą poszukiwań uranu na swoim terenie, to zrobi wszystko, by nie dopuścić do rozpoczęcia poszukiwań jego złóż w okolicy.

W rękach Wójta Gminy Stara Kamienica jest teraz przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko oprotestowywanego przedsięwzięcia oraz wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jego realizacji. Wojciech Poczynek zapewnił dziś jednoznacznie, że w okolicznościach tak stanowczego protestu obywatelskiego, jego opinia i decyzja w tej sprawie może być wyłącznie negatywna dla planującego przedsięwzięcie inwestora.

Więcej na ten temat w „Nowinach Jeleniogórskich”.

 

Fot. Daniel Antosik
 
NIE dla uranu!

Komentarze (23)

Rzecz dzieje się nie tylko w gminie Stara Kamienica ale przede wszystkim w Kotlinie Jeleniogórskiej. Zatem nie powinna byc obojetna mieszkancom i samorządowcom całego terenu otoczonego Rudawami Janowickimi, Karkonoszami, Gorami Izerskimi i Górami Kaczawskimi. Warto sprawdzić jakie oddziaływanie bedzie w Kotlinie. Mieszkancy Kopańca nie powinni pozostać sami, tak jak sami sobie pozostawieni byli kiedyś mieszkańcy Karpnik.

Czy Kopaniec ma stac sie drugą Miedzianką w Rudawach Janowickich?
Banałem jest pisanie o oddziaływaniu uranu na ludzki organizm. Czy wojewódzkie i powiatowe wladze samorzadowe mają przygotowany program medycznej ochrony mieszkańców Kotliny? Gdzie ewentualnie przesiedleni zostana mieszkańcy Kopańca?

Ktokolwiek widzi różnicę pomiedzy szkodliwością wydobycia uranu, a jego użyciem w elektrowniach? Może warto sporządzić tabelę z plusami i minusami? Spojrzeć obiektywnie? Czy każdy niesądzący, że z kranów będzie leciec radioaktywna woda, a żaby będą szczekać, od razu jest tam wykluczany i więziony w najblizszej budzie? Ciekawe, jaka jest faktyczna wiedza Starokamieniczan na temat Uranu. Wielce prawdopodobne, że dzięki niemu mogli kiedyś wywoływać zdjęcia do rodzinnych albumów lub mieć w domu barwione szkło.. Pozdrawiam :)

Moze ktos zrobi stronke internetowa,do ktorej moga sie przylaczyc takze osoby zameldowane w Kotlinie Jeleniogorskiej a mieszkajace z roznych powodow za granica.Chetnie podpisze i przekaze info znajomym,ktorzy pewnie tez wlacza sie do akcji. Pozdrawiam protestujacych,walczcie bo jest o co :)))

Sensacja na skalę światową ! Uran ! Światowe media w Kopańcu ! "Zieloni" nawet przygotowali baner po angielsku ! Czyżby był adresowany do wójta czy mieszkańców wsi ? Nie, to dla BBC, CNN, Reutersa, AFP...

No bardzo to są mieszkańcy Pogórza Izerskiego, tak się składa, że miałem przyjemność z tą grupą ludzi trochę porozmawiać podczas gdy odwiedzili moją szkołę - "Żeroma". Jeśli dobrze zrozumiałem uczą się w Holandii i tam aktualnie mieszkają, a ta szkoła zrzesza młodzież z całego świata: Maroko, Japonia, Chiny, Włochy, Burgundia... Mam dalej wymieniać? Więc autor tekstu, niech najpierw dowie się o co chodzi, a potem wypisuje bzdury, że protestują mieszkańcy Pogórza Izerskiego!

W manifestacji uczestniczyłam ! jestem mieszkanką Pogórza Izerskiego , mieszkam w Antoniowie . Takich osób jak ja było tam wiele a wspierała nas ta grupa studentów z
Holandii . A skąd oni się tam wzięli? , są gośćmi Gór Izerskich a dokładniej Fundacji Nemo mającej swoją siedzibę w Kopańcu i od lat promującej turystyczny profil tych terenów , również ochronę przyrody , która z ich punktu widzenia jest niezwykła i niepowtarzalna . My tego już nie widzimy ?

Zrobcie strone WWW.CHETNIE PRZYLACZE SIE DO PROSTESTU.NIE MAM ZAMIARU SLYSZEC O WYDOBYCIU URANU TUZ POD MOJA JELENIA GORA

W 1953 r. po Jeleniej Górze kręcili się jeszcze nieliczni Niemcy, których nie wysiedlono z Dolnego Ślaska. W naszym poniemieckim mieszkaniu władze miasta dokwaterowały nam Niemców. Zostaliśmy sąsiadami. Przychodzili czasami w odwiedziny /jeden wspólny przedpokój/ i tłumaczyli moim rodzicom, że należy chronić małe dzieci /miałem wtedy 7 lat/ przed skutkami zamieszkiwania w Kotlinie. Mówili, ze oni zamieszkiwali tutaj przewaznie ok. 30 lat i przemieszczali sie gdzie indziej. Rodzice z niedowieżaniem przyjmowali te informacje, interpretując wiadomości przekazywane przez Niemców, jako chęć wywarcia psychozy wsród Polaków i zmuszenia ich do wyprowadzenia się z tych terenów. Jednak musiało cos wisieć w powietrzu, gdyż wredne komunistyczne wladze J.G. zaleciły przynajmniej raz do roku wyjazd dzieciaków po jod nad Bałtyk. Z nostalgią wspominam jak przez okres podstawówki całe wakacje spędzałem nad morzem. Dzis zapraszam na zwiedzanie Miedzianki. Poznanie historii tej urokliwej górskiej miejscowości, najmniejszego miasta w dawnych Prusach. W szczegolności proponuje wsłuchac sie w opowiesci bylych mieszkanców /jezeli jeszcze żyją/, którzy na przełomie lat 60/70 wysiedleni zostali przez okrutnych komunistów do nowopowstajacych slamsów na Zabobrzu. Slamsów wybudowanych przez komunistów w ramach ich ksieżycowego planu ekonomicznego. Dziś działki w Miedziance są do kupienia po bardzo przystepnych cenach. Ja zamierzam tam otworzyc biuro nieruchomości. Wierzę, że nabywcy się znajdą, gdyz zwolenników rosyjskiej ruletki jest u nas wielu.

znowu teorie spiskowe się mnożą! nie ludzie sami prostestują, nie ekolodzy i inne eko-cip-ki, tylko cwaniaki co nakupowali tam działki i teraz się cw-elki boją że w błoto pójdzie bo nikt nie kupi od nich po gruuuuuuuuubo zawyżonych cenach. A to jak pozyskiwali te działki - to sami wiecie.

Przeczytałem uważnie twój post
Weźsię człowieku udaj na jakieś leczenie bo ci ten uran już zaszkodził. Podobnych bzdetów nie czytałem dawno trzeba było jeszcze dorzucić bomę atomową Hitlera w Kowarach, pociąg ze złotem z Piechowic i Myszkę Miki byłby komplet.
pozdrawiam wylewnie

Przeczytałem uważnie twójpierwszy post
Weź się człowieku udaj na jakieś leczenie bo ci ten uran już zaszkodził. Podobnych bzdetów nie czytałem dawno trzeba było jeszcze dorzucić bomę atomową Hitlera w Kowarach, pociąg ze złotem z Piechowic i Myszkę Miki byłby komplet.
pozdrawiam wylewnie

Przeczytałem uważnie twój pierwszy post
Weź się człowieku udaj na jakieś leczenie bo ci ten uran już zaszkodził. Podobnych bzdetów nie czytałem dawno trzeba było jeszcze dorzucić bomę atomową Hitlera w Kowarach, pociąg ze złotem z Piechowic i Myszkę Miki byłby komplet.
pozdrawiam wylewnie

Taaaa ? to napisz od ile lat tam mieszkasz, ew. od ilu pokoleń

W karpaczu protestowali kiedyś ekolodzy z białegostoku. tu z holandii. może niech zajmą się swoim podwórkiem a nie wtrącają się w nasze sprawy. co do promieniowania to wydobywana może być ruda uranu. Jak ona może skazić środowisko to nie wiem?

Przeczytałem uważnie Twój pierwszy post.
Mam wrażenie że tobie już ten uran zaszkodził. Weź się lecz człowieku podobnych bzdetów dawno nie czytałem. Brakuje tylko jeszcze bomby atomowej Hitlera w Kowarach, pociągu ze złotem w Piechowicach i Myszko Miki.

Zgodnie z Twoim życzeniem, aczkolwiek bez przekonania, dorzucam: "bombę atomową Hitlera w Kowarach", "pociag ze złotem z Piechowic" i "Myszkę Miki". Masz komplet. Czy jestes usatysfakcjonowany?

drogi/a "aaa"
W Antoniowie mieszka kilku Holendrów. Może dlatego protestowali, że gmina Nowa Kamienica to ich dom?

drogi/a "aaa"
W Antoniowie mieszka również kilku Holendrów. Może dlatego protestowali, że gmina Nowa Kamienica to ich dom?

Kłócicie się jak dzieci i spamujecie, może nie wielkiej skali, ale poważny temat. Jest to na rękę tym,którzy w gruncie rzeczy mają Wasze zdanie za nic. Diabeł tkwi w szczegółach, o których nikt z nas nie ma pojęcia. Tymczasem prawo dot. środowiskowych uwarunkowań jest dziurawe jak szwajcarski ser. Kontrola sporządzanych na zlecenie inwestora raportów "o oddziaływaniu" iluzoryczna, a możliwości obejścia wydanych do inwestycji warunków "ochronnych" nie brakuje. Jak machina ruszy zwykli ludzie stracą tylko swój czas i pieniądze w kolejnych instancjach a ci którzy mają na tym zarobić wsadzą to sobie w koszty i odejmą od podatku. Lepiej przesadzić w swej upierdliwości niż potem poczuć totalną bezradność.

Widziałem kilka filmów na You Tube. Pokazani tam protestujący, to kompletni durnie, nie mający pojęcia o tym przeciwko czemu protestują.

W Antoniowie mieszkają też Polacy i o dziwo po Technikum Nukleonicznym i są IOR, więc wiemy o czym mówimy. Nie chcemy kopalni na naszym terenie nie z powodu uranu,skalenia czy innych minerałów.Natomiast uranu głownie dlatego że zapłaciliśmu za ziemię i za sposób życia jaki sobie wymyślilismy, a nie za strefę na miarę rosyjskiej strefy zakazanej, której nie będzie chciał nikt odwidzać - łącznie z Tobą Matole.

Złoża uranu są też na Podlasiu. A do tego tania siła robocza. Więc może trzeba stworzyć Podlaskie Zagłębie Uranu? :)
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070410/REGION06/70410025