To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nauczyciele mają swoje święto

Nauczyciele mają swoje święto

W miejskich obchodach Dnia Edukacji Narodowej było nie tylko uroczyście, ale i patriotycznie, a uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych zgotowali miły prezent wszystkim pedagogom, którzy gościli w murach ich szkoły.

Uroczyste obchody odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze. Wszystkich zebranych w tym prezydenta miasta, przedstawicieli duchowieństwa i pedagogów z różnych szkół witała dyrektora ZSOiT – Bożena Kiser.

- To jest taki dzień, żeby przypomnieć wszystkim, że zawód nauczyciela jest bardzo ważny. To jest jedyny dzień w takim roku – mówiła dyrektorka szkoły.

Oprócz wystąpień prezydenta miasta – Marka Obrębalskiego, a także posłanki na sejm – Marzeny Machałek nie zabrakło wręczenia zasłużonym nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty nagród pieniężnych oraz dyplomów uznania.

- Dla mnie ta nagroda jest docenieniem i wyróżnieniem. To jest ukoronowanie pewnego etapu i zmobilizowaniem do jeszcze mocniejszej pracy podnosząc swoje kwalifikacje – powiedział Ireneusz Taraszkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i do niedawna nauczyciel w Szkole Podstawowej numer 1.

Wśród innych uhonorowanych znaleźli się – dyrektor szkoły podstawowej nr 11 - Eugeniusz Sroka, dyrektorka SP nr 8 - Marzena Hryniewicka czy dyrektorka miejskiego przedszkola nr 13 - Lucyna Balińska. Nagrody wręczał Marek Obrębalski, który tego dnia sam został nagrodzony – Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Później nastąpiła część artystyczna, a swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie ZSOiT odśpiewując Bogurodzicę, grając ku pamięci Marka Grechuty oraz recytując wiersze Cypriana Kamila Norwida, a na koniec tańcząc poloneza.

Czym dla samych nauczycieli jest dzień edukacji?

- To jest zaskakujące pytanie i wydawałoby się, że odpowiedź na nie jest prozaiczna – zastanawia się dyrektor Szkoły Podstawowej numer 11 – Eugeniusz Sroka.

- To przede wszystkim święto tych wszystkich anonimowych nauczycieli, którzy są na posterunku, a którym nie dane jest dostawać nagród. Jest wielu wspaniałych nauczycieli, gdzie my dyrektorzy ich dostrzegamy, dlatego dla mnie takim prawdziwym świętem nauczycielskim jest święto w samej szkole, takie spotkanie będzie w piątek i wtedy będzie można uhonorować grono pedagogów odpowiedzialnych za rozwój danej szkoły, ale tak nie do końca, ponieważ praca nauczyciela jest często pracą niewymierną – kontynuuje. - Jestem na posterunku 12 lat i myślę, że ta praca naprawdę jest odpowiedzialna mając na uwadze, że pod moją opieką jest ponad 1000 dzieci. W mojej pracy zmierzam do tego, aby każdy z nauczycieli czuł się zwycięzcą – dodaje.

- Nigdy się nad tym nie zastanawiamy, ten dzień trwa tak naprawdę przez cały rok. Cały swój wolny czas wkładamy w edukację innych, aby nie nastąpiła degradacja tego społeczeństwa. Czy jest mi ciężko? Byłem18 lat nauczycielem w SP numer 1 to tam nabyłem największe doświadczenie, a teraz sprawdzam się w zupełnie nowej roli. Jest mi ciężko, czasami prowadzę naprawdę szybkie życie, bo jeszcze trenuje chłopaków i np. teraz przyjechaliśmy z meczu o 2:00 w nocy, a dzisiaj o siódmej musiałem być na posterunku w swojej placówce. Jednak naprawdę jest warto zwłaszcza, że przychodzą takie miłe momenty jak te - mówił dyrektor MOS-u,

- Jest to praca ciężka, bo to praca administracyjna, a ja lubię uczyć. Chciałabym zrobić wszystko, żeby moi nauczyciele mieli poczucie, że przychodzą do dobrze zorganizowanego zakładu pracy, ponieważ każdy z nich ma inne wymagania. Czasami odbijam się od ściany niezrozumienia i chyba to jest jedynie przykre w mojej pracy. Dzisiaj natomiast jest dzień wszystkich nauczycieli i powinniśmy pamiętać, że jest to naprawdę ciężka praca – powiedziała dyrektora ZSOiT.

ZOBACZ ZDJĘCIANagrodę prezydenta otrzymali - Agnieszka Urksa (gimnazjum nr 4), Alicja Szpakowska (gimnazjum nr 1), Anna Lisowska (ZSLiZ nr 2), Barbara Cymańska - Garbowska (ZSET), Beata Kozyra (SP nr 2), Danuta Łosińska (Miejskie Przedszkole nr 27), Elwira Kozak (ZSO nr 2), Elżbieta Kulik (Miejskie Przedszkole nr 13), Iwona Sławińska (SP nr 5), Jolanta Mozolewska - Zwatrzko (ZSLiU), Katarzyna Dziedziela (gimnzajum nr 4), Małgorzata Duszkiewicz (Miejskie Przedszkole nr 4), Mariola Wisniewska ( SP nr 10), Paweł Kaczmarowski (Zespół Szkoły Podstawowej Specjalnej i Gimnazjum Specjalnego " Uzdrowisko Cieplice"), Róża Szpak (gimnazjum nr 2), Ryszard Dudek ( ZSRziA), Ryszard Kuźmiński (ZST Mechanik) Sabina Wach (Zespół Szkół i placówek Specjalnych), Sławomir Wiśniewski (ZSO nr 1), Violetta Pyrzanowska (Miejskie Przedszkole nr 19), Violetta Taraszkiewicz (SP nr 2), Wiesława Bobrowska (gimnazjum nr 3), Zdzisława Kościukiewicz - Pilarek ( SP nr 15), Zofia Peter - Kubicka (Poradnia Psychologiczno - pedagogiczna) oraz dyrektorzy - Bożena Kiser (ZSOiT), Eugeniusz Sroka (SP 11), Ireneusz Taraszkiewicz (MOS), Joanna Konopka ( Miejskie Przedszkole nr 14), Lucyna Balińska (Miejskie Przedszkole nr 13), Marzena Hryniewicka (SP nr 8), Mirosław Ciesielski (ZSE).
Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali - Marek Obrębalski (Prezydent Miasta Jeleniej Góry), Lucyna Dzieniszewska (dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej), Barbara Macuga (nauczycielka ZSzO2), Małgorzata Purzycka (nauczycielka ZSzO 2), Helena Styliska (nauczycielka gimnazjum nr 1).
Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymała dyrektorka ZST "Mechanik" - Wanda Kozyra.
Złoty medal za długoletnią służbę otrzymała Elżbieta Nowak (ZSO nr 1), srebry - Roman Zieliński (ZSO nr 1). Nagrodę Kuratora Oświaty otrzymali - Danuta Pawłowicz (dyrektorka ZSLiZ nr 2) oraz Jolanta Kwiecień - Wrotniewska (ZSO nr 2).

Komentarze (7)

chyba nie u prezydenta skoro nagrody daje. A tak na serio co to za budująca wypowiedź w tak uroczystym dniu.

i satysfakcji w zyciu osobistym i zawodowym oraz realizacji wszelkich dalszych planów i zamierzeń mam nadzieję że przy wsparciu życzliwych pani osób osiągnie pani zamoierzony cel jeszcze raz z serca gratuluję nagrody

Panie Mirosławie Ciesielski gratuluje otrzymanej nagrody pański trud i praca została doceniona życzę dalszych osiągnięć i sukcesów

Anonimowy napisał:
pani Joanno Konopka gratuluje otrzymanej nagrody nareszcie została pani zauważona i doceniona ze swej strony życzę dalszych sukcesów zadodowolenia w zyciu osobistym i zawodowym satysfakcji z osiągniętych wyników oraz realizacji wszelkich dalszych planów i zamierzeń mam nadzieję że przy wsparciu życzliwych pani osób osiągnie pani zamoierzony cel jeszcze raz z serca gratuluję nagrody

To nie jest łatwa rzecz, być nauczycielem ...użerasz się tyle godzin z czasami trudną młodzieżą, a dostajesz grosze ....gratulacje dla wszystkich belfrów:)

To mile, ze nauczyciele sa doceniani, szkoda tylko, ze nie w kazdym miescie. W Zgorzelcu w tym roku zabraklo nagrod starosty, bo starostwo ma klopoty finansowe. Te klopoty ida w parze z brakiem kultury, bo starosty nie bylo stac nawet na dyplomy z wyrazami uznania. I jak tu byc zmotywowanym do pracy? Zwlaszcza, ze sie ma poczucie, ze jest sie gorszym!?

konopka sama sobie gratulujesz Ty to masz fart i tupet