To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Natura Bartosza Burgielskiego

Natura Bartosza Burgielskiego

Sztuka jest wielką życiową pasją Bartosza Burgielskiego. Młody artysta pochodzi z Kowar, mieszka i pracuje w Kowarach. Aktualnie w Domu Tradycji Miasta Kowary prezentuje także wystawę swoich prac, zatytułowaną „Natura”.

Jego twórczość obejmuje grafikę warsztatową, malarstwo wodne i olejne, projektowanie dywanów przemysłowych oraz tkaninę unikatową. I wokół tkaniny osnuta jest jego najnowsza wystawa, prezentowana w rodzinnym miasteczku, ale obejrzeć można na niej także jego inne prace oraz dokumentację fotograficzną z jego dotychczasowej aktywności twórczej.

Inspiracje do pracy czerpie z wielu źródeł, w tym także z natury. W swoich pracach wykorzystuje najróżniejsze wytwory przyrody, m.in. trawy, gałęzie, naturalny len. Szczególne miejsce w świecie fascynacji Bartosza Burgielskiego zajmuje dziedzictwo kulturowe Ameryki Południowej, ludów andyjskich i cywilizacji prekolumbijskich. W czasie studiów na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi wyjechał do Peru, gdzie na Uniwersytecie San Marco w Limie zbierał materiały do swojej pracy dyplomowej poświęconej tkaninie w kulturze peruwiańskiej. Później dodatkowo pogłębiał swoją wiedzę na podyplomowych studiach w Instytucie Etnologii I Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Do dziś w swojej pracy sięga po symbole magiczne, tajemnicze przesłania, dawne wierzenia i elementy kultury ludowej. Zarówno w jego tkaninach, jak i malarstwie każdy kolor i każdy plan jest ważny, a precyzyjnie namalowany przedmiot ma symboliczne znaczenie. Od roku Bartosz Burgielski pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Kowarach, gdzie prowadzi pracownię tkacko – dziewiarską. Od sześciu lat uczestniczy w Festiwalach Sztuki Włókna organizowanych corocznie w Kowarach. Jego najnowsza wystawa, zorganizowana przez Fundację na rzecz Rozwoju Wrocławskiej Tkaniny Artystycznej i Stowarzyszenie Miłośników Kowar, jest wydarzeniem towarzyszącym XLII Międzynarodowemu Sympozjum WT - Kowary 2015. „Naturę” Bartosza Burgielskiego oglądać można w kowarskim Domu Tradycji do końca listopada.

Na zdjęciu Bartosz Burgielski i jego „Tiwanako” – projekt dywanu przemysłowego wykonanego przez Fabrykę Dywanów Agnella w Białymstoku – w którym autor dążył do uzyskania efektu kilku przenikających się siatek, z których każda zawiera inne symbole geometryczne, będące istotą wierzeń kultury Tiwanako.