To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nasze miasta znikają

Nasze miasta znikają

Szybko postępuje depopulacja naszych miast. W pierwszej setce miast Polski, w których najszybciej ubywa mieszkańców, aż 14 jest z naszego regionu. Łącznie mamy 26 miast – tylko w dwóch przybyło mieszkańców.

Informacje o sytuacji demograficznej przedstawił Urząd Statystyczny we Wrocławiu, w publikacji „Procesy demograficzne w województwie dolnośląskim w latach 2010-2019 oraz w perspektywie do 2040 r.”, w oparciu o stan na 31 grudnia 2019 r. Zmiany demograficzne, jakie zaszły we wszystkich polskich miastach między rokiem 2002 a grudniem 2019, wyliczył portal www.polskawliczbach.pl
Jelenia Góra straciła w ciągu siedemnastu lat 9805 mieszkańców, ich liczba spadła z 88 866 do 79 061, czyli o 11 proc. To niemal dokładnie tyle, ile zakładano w opracowanych na początku wieku prognozach demograficznych. Wtedy szacowano, że w stolicy regionu liczba ludności co pięć lat będzie malała o około 3 tysiące, i w 2035 r. osiągnie wartość 69,9 tysiąca osób.
Wśród miast powyżej 50 tys. mieszkańców Jelenia Góra jest dziewiątym najszybciej wyludniającym się miastem Polski. Proces tan ma jeszcze bardziej dramatyczny przebieg w Wałbrzychu, Zabrzu, Świętochłowicach, Gliwicach, Częstochowie, Sosnowcu, Łodzi i Bytomiu.
W naszym regionie Jelenia Gra wcale jednak nie jest miastem, w którym najszybciej ubywa mieszkańców. Najgwałtowniej proces ten postępuje w Kamiennej Górze, która między 2002 a 2019 r. straciła 14,1 proc., czyli 3082 mieszkańców i jest pod tym względem 22. wśród wszystkich polskich miast. Równie szybko postępuje depopulacja Karpacza – miasto pod Śnieżką straciło 14,0 proc. mieszkańców (741) i jest 24.
W pierwszej setce jest jeszcze 45. Świeradów Zdrój (12,1 proc.), omawiana już 64. Jelenia Góra (11,0), 69. Bogatynia (10,7), 71. Węgliniec (10,7), 77. Wojcieszów (10,5), 79. Świerzawa (10.5), 83. Zgorzelec (10,3), 86. Bolków (10,2), 88. Lwówek Śląski (10,2), 98. Lubawka (10,0) i 100. Gryfów (9,9).
Pozostałe miasta także się wyludniają, choć już nie aż tak szybko. Są jednak dwa wyjątki na mapie regionu. To Nowogrodziec i Lubomierz. W obu tych miastach na przestrzeni szesnastu lat przybyło mieszkańców. W odniesieniu do Nowogrodźca jest to przyrost dość symboliczny, bo liczba mieszkańców wzrosła o 97 osób (2,4 proc.). W Lubomierzu jednak ten wzrost jest imponujący. Od 2002 r. w mieście Kargula i Pawlaka przybyło 237 osób (13,4 proc.) i dzięki temu miasteczko o 4 osoby przekroczyło 2000 mieszkańców. Daje to Lubomierzowi 48. miejsce na mapie 891 polskich miast w których przybyło najwięcej mieszkańców.
Urząd Statystyczny prognozuje zmiany liczby ludności do 2040 r. Prognoza dla województwa dolnośląskiego zakłada, że wzrost liczby ludności będzie następował tylko w gminach powiatu wrocławskiego (o 39,5 tys. osób, tj. o 26,1 proc.), trzebnickiego (o 4,6 tys. osób, tj. o 5,4 proc.), średzkiego (o 1,2 tys. osób, tj. o 2,1 proc.) i oławskiego (o 0,3 tys. osób, tj. 0,4 proc.). W perspektywie kolejnych 20 lat najbardziej wyludni się natomiast Jelenia Góra (o 17,4 tys. osób, tj. o 22,1 proc.), Wałbrzych (o 24,4 tys. osób, tj. 19,9 proc.) i powiat kamiennogórski (o 8,2 tys. osób, tj. o 19,1 proc.).
 

Komentarze (39)

Wszędzie tam kliki PO-PSL-SLD- wszędzie. Dalej ich wybierajcie.

politycy w JG nic nie robią by zatrzymać odpływ ludzi.

Studiowałem na uniwersytecie dziennie z bdb wynikami w nauce i co, jest praca dla takich jak ja?

Nie ma szans na jakikolwiek rozwój i godną pracę, lata poświęcone i pracuj zarabiając kilka stów więcej niż osoba sprzątająca.

Tutaj nie ma pracy dla specjalistów, to jest kluczowy zasadniczy problem.

Jeszcze taki wałbrzych jest uratowany bo masa ludzi dojeżdza do Wroclawia do pracy, a z jeleniej? powodzenia, pół życia w pociągu.
Z podobnych względów też nie ma tutaj powazniejszych inwestycji, kłopoty z dojazdem które wiecznie i wiecznie nie są rozwiązywane z najwyższym możliwym priorytetem, w końcu to od możliwości dojazdowych zależy bogactwo regionu.

O wypraszam to sobie! Jak to ja nic nie robię ,a kto podnosił opłaty by urząd był bogaty ? Kto remontami utrudnia mieszkańcom życie ? Kto La ramble i halę obiecywał?Kto z Trzaskowskim spacerował,kto na placu ratuszowym protestował, kto wojnę wypowiadał,kto z Sutrykiem się dogadał i persony zamienił,kto drony do inwigilacji zakupił,kto nakłania by donosić na sąsiada co do smietnika wkłada?To wszystko ma na celu by mieszkańców było wielu.

W samą dychę:)

Jelenia Góra potrzebuje najpierw dojazdu a następnie wsparcia dla jakiejkolwiek znacznej inwestycji dużej firmy.
Dużej korporacji gdzie będzie masa pracy zarówno na produkcji dla pracowników wykwalifikowanych, operatorów, programistów CNC, inżynierów, pracowników biurowych.

Inaczej wszyscy ci ludzie uciekają stąd, każdy kto ma coś do zaoferowania.
I ci ludzie już nie wrócą.

Musza być szanse dla ludzi ambitnych różnych zawodów.

nie każdy chce jeździć wózkiem widłowym albo pracować w szeregowej pracy biurowej za 2100 czy nawet 2500.

Jeśli nie da się sprowadzić tutaj firm porządnych ani zrbić porzadnego dojazdu do wrocławia należy robić dojazd w drugą stronę.

Lobbować za codziennymi połączeniami do gorlitz od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych by można bylo pracować w niemczech z dojazdem pociagiem w okolicy godziny.

To może być ciekawa opcja dla wielu - widać jak inaczej finansowo żyją ludzie w Bogatyni o okolicach, widać że miasto choć małe to bogatsze od Jeleniej wielokroć.

Bogatynia stoi na węglu. Dowiedz się jakie są pensje w górnictwie i energetyce. Oprócz tego odszkodowania za szkody górnicze i rozbudowę kopalni. Niemcy nie mają tam nic do rzeczy.

Oczywiście, jakoś około połowy aktywnych zawodowo w bogatyni pracuje w kopalni.
Ale pozostała cześć pracuje w dużej mierze po drugiej stronie rzeki - 5000 zł na rękę to zupełne minimum po tamtej stronie rzeki dla nawet zupełnie niewykwalifikowanej nieznającej języka osoby.
Stąd będzie różnica między domem robotnika zwyczajnego w jeleniej a tam

Na podkarpaciu,w lubelskim,podlaskim też się miasta wyludniają i to jeszcze w większym stopniu nić nasze,a rządzą tam twoi idole z pisuaru i co z tego,gdybyś nie był kmiotem to byś zrozumiał,że od dziesiątek lat ludzie uciekają do większych miast w poszukiwaniu lepszego życia.Co bardziej mądrzejsi uciekają z tego kraju.

Oni wam jeszcze nie jeden raz przywalą, ale wy ponoć to lubicie, dla was im gorzej tym lepiej. TVN wam tak łby poprzewracał. Wy po prostu jesteśta D-U-R-N-O-W-A-T-E.

Ale za to u Kurskiego PiS jest fajny.

Wicie wicie rozumicie towarzysze????? PZPR i Niemiecki TVN, i wszystko w temacie. Nikodemy Dyzmy.

Powiedział co wiedział. TVN nie jest niemiecki. Wy to chyba macie jakieś kompleksy na tym punkcie.

Zrozumcie zdrajcy z POtargowicy że w zarządzie TVN są Niemcy i oni robią z was niewolników.

Aleś ty gupi

A w PiSie komuniści i drżące ze strachu - żeby im Jarek stołka nie zabrał ameby. Daliście się sprzedać za 500, teraz zmiany w podatkach, nowe podatki bo kasa z korytka się kończy a maszynka nie wyrabia. Sami jesteście niewolnikami wraz z pionkami w rozmaitych spółkach skarbu państwa. Pionkami które mają, pracować - ładnie mówiąc, za miskę ryżu. Zupełnie tak jak szanowny pan premier powiedział.
P.S. Komentarz nie był finansowany przez Niemców.

Dobra gościu,już się tak nie podniecaj,wszyscy zobaczyli już,że tvpis ci rozum odebrała.

Gdyby w Jeleniej rządził PiS to już dawno byśmy musieli zabezpieczyć miasto przed szabrownikami , bo wszysto by było puste.

Jak by było puste to by nie było co szabrować :-)

"gdyby" "byśmy" "by było".... długo nad tymi mądrościami dumałaś??

Klimat jest niezdrowy w Jeleniej, ucieczka to zasługa rządów styropianowca Zawiły. Brak świeżej krwi w Ratuszu,wszyscy po PO i PRL zwłaszcza system myślenia .

Hitler Kaczyński i krzyworyj Moravitzky zabili 565 Polaków.

Podziękujcie autorom reformy terytorialnej z 1999 r. Póki Jelenia Góra była stolicą województwa, rozwijała się tak, że w rankingach polskich miast okołostutysięcznych (lata 90-te) zajmowała czołowe miejsca. Potem - "Wrocław, Wrocław, reszta nic!"

POdobno najlepiej POprawić demografię organizując marsze z żądaniami aborcji na życzenie.
Tak przynajmniej sądzą Konieczyńska z Lempart i temu POdobne Suchanowy. Oraz oczywiście POdjudzająca je oPOzycja.

Może mieszkania będą tańsze?

Tych dwóch poprzednich ; pisiory!!!!

PiS rozwali wszystko tak jak gospodarkę.

Problem to ma Polska jako kraj, i to wyludnianie to nie jest do Warszawki czy Wrocławia tylko do Czech, Niemiec czy UK. Okazuje się, że stopa inwestycji w naszym kraju spadła do 17 procent i jest to wynik najgorszy od 1995 roku. Oczywiście Pandemia dorzuciła tu swoje 5 groszy, ale ja bym się bał postawić fabryke albo prowadzić dużą firmę w kraju gdzie walczy się z sądami niezależnymi, Ponadto produkcja "na kolanie" różnych dziwnych ustaw i rozporządzeń do których firmy muszą się dostosowywać, co podwyższa koszty ich działalności. Prawo gospodarcze jest tak niespójne, dziurawe, pełne furtek i wybiegów i to ono powoduje, że przedsiębiorcy wstrzymują się z inwestowaniem. Takie prawo stawia często uczciwego przedsiębiorcę w roli podejrzanego, narażając go na przeróżne kary związane z interpretowaniem przepisów na jego niekorzyść.

No i krok po kroku tacy ludzie ambitni wyjeżdżają, przenosza swoje biznesy i przyszłość gdzie indziej, to co obecnie się dzieje to katastrofa na własne życzenie i z poklaskiem ludzi

No i teraz dochodzi fakt, że jakiś Zbigniew stwierdza, że trzeba przejąć bank i "pyk" nie ma banku :) Dlaczego poważne instytucje Polske omijają i wchodzą na Litwe czy do Czech ? właśnie dlatego że jakiś Zbigniew może ich pozamiatać, bo takie ma kaprycho. Jesteśmy krajem niczym nie różniącym się od Wenezueli gdzie 4 mln ludzi wyemigrowało, a ci co zostali nie sa w stanie zaspokoić swoich potrzeb bo maja potężną inflację i niedobory wody czy jedzenia.

Naturalnych procesów nie warto zatrzymywać, czy się nimi przejmować. Jelenia Góra kwitnie małymi firmami. Gwałtownie rośnie ilość budowanych domków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Część ludzi wyjeżdża. Śniegu w grudniu nie ma od lat. I tylne.

To prawda, ciekaw jestem ilu z ludzi budujących się na bogato jest przyjezdnych a ile miejscowych, z przepływu między gminami powiatu. Bo rzeczywiście kolice są atrakcyjne i masa osób się chce tutaj budowąć

Bzdury opowiadasz,mało jest ludzi przyjezdnych,którzy budują w jeleniej domy tylko z powodu rzekomo "ładnej okolicy" są w Polsce miejsca ładniejsze i tańsze to raz,druga sprawa jest taka,że jak ktoś chce się napić piwa to nie musi kupować browaru.Ludzie którzy się budują w jeleniej to są ludzie miejscowi i w końcu trzecia sprawa,może to pomoże ci w walce z własnymi kompleksami,ci ludzie zazwyczaj zadłużają się na te domu na 30 lat,tak,więc nie jest to "na bogato":))

Przyczyna jest prosta, gdy się wprowadziliśmy na Zaborze Jan czynsz wynosił 406 zł a teraz to samo mieszkanie i liczba osób, ale od jutra płacę 745 zł. Wiem, że w cenie jest ogrzewanie i tzw ciepła woda, ale suma za całość jest powalająco droga, rocznie to więcej niż utrzymanie z ogrzaniem i wodą całego własnego domku jednorodzinnego!! Podwyżka JSM co pół roku, w sumie 85%, więc jeśli ktoś nie lubi Cieplic, kamienic oto, to z miasta trzeba uciekać!!

Na razie utrzymanie domku jest tańsze do czasu jak mateuszek wprowadzi podatek od bogactwa lub inaczej nazwany.

Już rozmyślają jak opodatkować dwa święta 1i 2 listopada. US ucieka miliony.

PO-PSL-SLD oni czego nie dotkną to spierd--ą. To DEBILE.

no cóż mamy blisko do cywilizacji, Czech i Niemiec, tylko frajerzy kiszą się w tym pisim ku**widołku...

Więc wyp ier dalaj robić laskę niemcom

Robisz to rób twoja sprawa.

Dla mieszkańców ważna jest też mała architektura, zieleń miejska no i jakość powietrza. W Jeleniej G. jest taka jak w Zabrzu,Pszczynie czy N.Targu. Widać to codziennie z mojego okna- a wiedzę z niego pół miasta i pół Karkonoszy. Kto ma więcej forsy będzie uciekał do gmin okolicznych gdzie trochę lepsze powietrze. Zastanawiam się również nad wyprowadzką nad morze, gdzie dużo lepsze powietrze niż w kotlinie.

Powietrze jeszcze ujdzie przyjdą wiatry i wywieją ,gorsza sprawa to rządząca klika szwagrów, pociotków ,kochanek i BMW typ misiewski.