To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nasi słabo w rankingu schronisk górskich magazynu NPM

Nasi słabo w rankingu schronisk górskich magazynu NPM

W kolejnej, V edycji rankingu polskich schronisk górskich przygotowanego przez Magazyn Turystyki Górskiej NPM obiekty położone w Sudetach Zachodnich wypadły blado. Testerzy w ciągu roku dwukrotnie odwiedzali każdy z 65 ocenianych obiektów. Właściciele i dzierżawcy naszych schronisk mają nad czym myśleć. Najlepiej z obiektów naszego regionu wypadło Schronisko pod Łabskim Szczytem, które zajęło 20. miejsce. Zwycięzcą rankingu po raz kolejny zostało tatrzańskie Schronisko w Dolinie Roztoki.

Schronisko Pod łabskim Szczytem, choć nasz lider, to jednak i tak zanotowało spadek w porównaniu z poprzednim rankingiem (z 2015 r.) o sześć miejsc. Zdobyło 72,8 pkt, a testerzy wyrzucali, zbyt szybko zamykany bufet i jadalnię oraz kłopot z komunikacja mailową. 71,7 pkt zdobyło Schronisko na Hali Szrenickiej co dało mu 27 miejsce (awans z 46). Zarzut – kłopoty z utrzymaniem czystości w łazienkach. 30 miejsce zajęło „Odrodzenie” (70,3 pkt awans z 37). Tutaj także zarzucono problem z utrzymaniem czystości oraz brak dostępu do wrzątku po zamknięciu bufetu. O trzy miejsca obsunęła się w rankingu „Samotnia” (67,2 pkt, 35 miejsce). I tutaj testerzy mieli kłopot z dostaniem wrzątku, a do tego obsługa nie była pomocna. Schronisko na Stogu Izerskim zajęło 45 miejsce (64,6 pkt, spadek o dwa oczka). Oceniający odjęli punkty za wcześnie zamykany bufet i zbyt skromne łazienki. Zjazd w dół zaliczyła też Strzecha Akademicka, która zajęła 46 miejsce (64,2 pkt). Znowu chodziło o wrzątek i kłopot z utrzymaniem czystości. 50 miejsce przypadło Szwajcarce (62,1 pkt). Słaby wynik to skutek niskiej jakości i czystości sanitariatów, prysznica na żetony i przesadnie skromnego wyposażenia pokoi.Schronisko Okraj z 61,7 pkt znalazło się na 51 pozycji. Testerzy z NPM wytknęli gospodarzom zbyt skromne menu oraz niska temperaturę w pokojach. 59,2 pkt przyznano Kochanówce. Tutaj najsłabszym punktem okazała się trudność z rezerwacją hotelu. Dla pocieszenia: nasze najsłabsze obiekty i tak nieźle wypadają na tle najniżej ocenionego Domu Turysty Harcówka w Wałbrzychu, któremu przyznano tylko 40,3 pkt, czy „Orlicy” z Zieleńca z 42,8 pkt.

W rankingu nie klasyfikowano schronisk Nad Łomnicą i Chojnik – ze względu na brak miejsc noclegowych.

Więcej na temat rankingu przeczytacie Państwo w Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Jest dostępny w sprzedaży od 17 lipca. Znajdziecie tam pełne zestawienie, omówienie rankingu, dodatkowe klasyfikacje.