To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Na Zabobrzu chcą budować galerię handlową

Na Zabobrzu chcą budować galerię handlową

Czy na Zabobrzu powstanie galeria handlowa między ulicami Jana Pawła II i Sygietyńskiego przy poczcie? Nowy właściciel od lat niezagospodarowanego gruntu ma taki pomysł. To warszawska spółka MD Poland, należąca do grupy Meinl European Land. Ten fundusz notowany na wiedeńskiej giełdzie koncentruje się na inwestycjach w nieruchomościach przeznaczonych na centra handlowe w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Turcji.

Przedstawiciele inwestora przedstawili w ubiegłym tygodniu radnym z komisji rozwoju swoją koncepcję. Galeria handlowa z dużym sklepem spożywczym i wieloma małymi sklepami miałaby mieć ok. 15-20 tysięcy metrów powierzchni handlowej, wysokość około 3 pięter,a formą i elewacją nawiązywać do projektu galerii „Victoria” realizowanego przez tego samego inwestora w Wałbrzychu. Przedstawiciele inwestora mówili, że mają już pierwszych klientów zainteresowanych wynajęciem powierzchni handlowych w obiekcie, który mógłby powstać w Jeleniej Górze.

Plany inwestora to jedno, a plan zagospodarowania przestrzennego terenu dla Zabobrza to drugie. Jednym słowem – wyklucza możliwość lokalizacji wielkopowierzchniowego obiektu handlowego na tym terenie. Takiej możliwości nie przewiduje również studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego terenu.

Inwestor wnioskuje o zmiany w planie i w studium, które umożliwiłyby realizację przedsięwzięcia.

- Inwestor zaprezentował nam swoje plany, czekamy teraz na odpowiedź prezydenta, bo to urząd przygotuje ewentualną propozycję zmian – mówi radny Miłosz Sajnog, członek komisji rozwoju.

Zielony teren między Aleją Jana Pawła II, Sygietyńskiego i pocztą ma w sumie nieco ponad 1,8 hektara powierzchni. To trzy odrębne działki. Dwie z nich w planie zagospodarowania przestrzennego mają przypisane funkcje zagospodarowania pod cele usługowe z zabudowa obiektami handlowymi do 2 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Pierwsza działka ma powierzchnię 5017 metrów kwadratowych, druga – 4992 metrów kwadratowych, a trzecia – 8140 metrów kwadratowych. Największa działka ma jednak w planie pewne ograniczenia. Zostały jej przypisane cele usług publicznych, więc wykluczona jest np. zabudowa dyskontem spożywczym.

Z rąk do rąk
Miasto szukało kupca na te działki już w poprzedniej kadencji. Przetarg na pierwszą działkę odbył się w grudniu 2005 roku. Prawo użytkowania wieczystego gruntu nabyły dwie lokalne firmy - „Duko” i „Premium” za 1,8 miliona złotych. W lipcu 2007 roku właściciele odsprzedają działkę osobie fizycznej, a ta po dwóch miesiącach sprzedaje grunt spółce MD Poland z Warszawy.

Druga z działek także znalazła nabywcę w grudniu 2005 roku. Teren kupili małżonkowie Jan i Małgorzata Cołokidzi za 1,780 mln złotych. Jan Cołokidzi był wówczas przewodniczącym rady powiatu bolesławieckiego. To chyba najbogatszy samorządowiec w regionie jeleniogórskim. Prowadzi interesy w branży paliwowej, ma elektrownię wodną i kopalnię piaskowca. W czerwcu 2007 roku działkę kupuje od tych właścicieli spółka MD Poland.

Ostatnia z działek została sprzedana w przetargu w listopadzie 2007 roku spółce Sunpoint Invest działającej na rzecz MD Poland za 3,8 mln złotych. To wysoka cena, zważywszy na ograniczenia dotyczące możliwości zabudowy wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku dwóch pierwszych nieruchomości, pod koniec zeszłego roku minął wyznaczony w akcie notarialnym 3-letni termin ich zagospodarowania.

- Trwa korespondencja urzędu z obecnym właścicielem tych działek. Prezydent miasta poprosił inwestora o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące nie zrealizowania zapisów dotyczących zagospodarowania terenu w wyznaczonym terminie – mówi Jacek Praszczyk, zastępca naczelnika wydziału geodezji urzędu miasta.

Mogą być kary
Nie wywiązanie się nabywcy gruntu z ustaleń aktu notarialnego może skutkować albo naliczeniem opłat dodatkowych za użytkowanie wieczyste albo nawet rozwiązaniem umowy użytkowania wieczystego – dobrowolnie lub na drodze sądowej.

Grupa Meinl European Land w ubiegłym roku na swojej stronie internetowej informowała o zamiarach realizacji 10 inwestycji w dużych i średnich miastach w Polsce: Kaliszu, Lublinie, Jastrzębiu Zdroju, Gdyni, Gdańsku, Wałbrzychu, Koszalinie, Pile, Jeleniej Górze i w Płocku.

W międzyczasie Meinl European Land został sprzedany spółce joint venture CPI/Gazit Holdings i zmienił nazwę firmy na Atrium European Real Estate. W marcu tego roku branżowy portal gospodarczy portalspożywczy.pl podał informację, że „Atrium European Real Estate wstrzymuje wszystkie inwestycje w naszym kraju. Mowa tu o przynajmniej pięciu obiektach handlowych w takich miastach, jak: Kalisz, Lublin, Jastrzębie Zdrój, Wałbrzych oraz Gdynia”.
Jednak zainteresowanie inwestorów budową galerii na Zabobrzu może świadczyć o tym, że Jelenia Góra nie zniknęła z mapy planów inwestycyjnych spółki.

Radni komisji rozwoju dopytywali w ubiegłym tygodniu przedstawicieli inwestora, czy np. władze miasta wskazały im teren za Centrum Handlowym Echo, dochodzącym do dawnego ośrodka „Juwenturu”, przewidzianym pod lokalizację obiektu wielkopowierzchniowego. Chcieli też wiedzieć, a to pytanie kierowane było bardziej w stronę prezydenta, jaka była idea podziału całego gruntu na trzy odrębne działki na etapie projektowania planu zagospodarowania przestrzennego.

- Byłem radnym, gdy uchwalano plan dla Zabobrza. Nie byłem zwolennikiem takich zapisów dotyczących tego terenu. Formalnie dziś nie ma możliwości budowy galerii handlowej, ani innego obiektu wielkopowierzchniowego – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.
Atrium European Real Estate jest właścicielem centrów handlowych w Warszawie, Bytomiu i Toruniu.

Mozliwość budowy galerii handlowej już dziś ma spółka Rank Müller (ulica Jasna), spółka Ariadne (przy parkingu wielopoziomowym między ulica Pijarską i Jelenią) oraz Focus Park (między ulicami Kilińskiego a 1 Maja).

Na Zabobrzu chcą budować galerię handlową

Komentarze (21)

że też po doswiadczeniach z Castorama ktoś chce coś jeszcze w jeleniej górze budować to cud..... istny cud....
Ciekawe czy wiedzą że jak dobrze pójdzie to już za 10 lat bedą mieć pozwolenie na budowę ;)

Ile jeszcze tych sklepów wielkopowierzchniowych chcą nam postawić? Wystarczy w mieście tych galerii, które są w rakcie realizacji! Czy ktoś pomyślał o ruchu drogowym jaki taka zabudowa w tym miejscu spowoduje? A co z dziećmi, które z Zabobrza III przechodzą do szkoły przez i tak już ruchliwą dwupasmówkę! Koszmar!

a gdzie będzie wesołe miasteczko stało, jak tam wybudują coś? :(

Niech już chociaż jeden wybudują ! Tylko nie w centrum, żadne miasto tej wielkości nie pozwala na galerie w centrum miasta.

Zabobrze coraz bardziej zmienia się w betonową pustynię. Poza tym... tu galeria, w centrum galeria... jak to na siebie zarobi obok kerfura i teskacza. W galeriach ceny są zwykle znacznie większe niż w normalnych sklepach.

lepiej jakby tam zbudowali jakieś porządne boiska do koszykówki i plac zabaw

Czytaj uważnie tekst: "Mozliwość budowy galerii handlowej już dziś ma spółka Rank Müller (ulica Jasna), spółka Ariadne (przy parkingu wielopoziomowym między ulica Pijarską i Jelenią) oraz Focus Park (między ulicami Kilińskiego a 1 Maja)." Moim zdaniem to 3 wydane pozwolenia!
Klarakkk ma rację, boisko, kryte lodowisko, porządny plac zabaw jak najbardziej, ale galeria handlowa STANOWCZO NIE!

Wesołe miasteczko już stoi za stacją BP na przeciwko McDonalda i lidla

Masz pełną rację, 1 Maja, Konopnicka z resztą także sam rynek są po prostu martwe, same banki. To się fachowo nazywa wyjałowienie przestrzeni publicznej ale widać władze Jeleniej nie bardzo orietnują się w tym co się dzieje w zachodnich miastach i jakie wnioski się tam wyciąga (zakaz banków w ścisłym centrum) Sam rynek chociaż ma parę knajp jest martwy po 22, to ma być miasto turystyczne??

Nie łudźmy się - ponieważ spółce grozi rozwiązanie umowy o wieczyste użytkowanie będzie mydlić oczy, że zamierza coś budować, byle tylko przetrzymać grunt i sprzedać go, jak tylko się skończy recesja.
Faktycznie, jak pisze "klarakkk" lepiej byłoby zbudować tam centrum sportowo-rekreacyjne, postawić jakąś halę czy cóś...
Pozdro!

NIE napisał:
Ile jeszcze tych sklepów wielkopowierzchniowych chcą nam postawić? Wystarczy w mieście tych galerii, które są w rakcie realizacji!

"Tych" galerii ? Których ? Jeden tylko Focus Park się buduje w żółwim tempie i nic poza tym. Dla Zabobrza to jak najbardziej na rękę mieć taką galerię , wreszcie coś by się tam działo i warto by było tam przyjechać z takich na przykład Cieplic czy Sobieszowa.

kochani,a macie jakies plany zeby ożywić ul.1 Maja.Tam po 18 jest pusto.W okolicy tylko banki a one nie pezyciagna ludzi tak jak bylo kiedys.Ja to jeszcze pamietam :

kryte lodowisko bym chciał tam widzieć

Zaiste - piękne plany ! A może by tak miasto jakiś park ufundowało, bo zostały tylko te po Niemcach, coraz bardziej zresztą niszczejące ! "Wcinanie się zabudowy galeryjnej czy magazynowej w tereny rekreacyjne miast (okolice Juventuru) to kolejny "zabójczy" pomysł dla tej podobno "perły Karkonoszy". Pora się stąd wynosić, młódzieży, tam, gdzie główną ozdobą nie są sklepy i galerie, s zupełnie inne obiekty ...
Poza tym , takie są konsekwencje sprzedawania miejskich gruntów - orywatny chce mieć zysk i nie zależy mu na estetyce i fubkcjach rekreacynych i kulturlnych.

Postawcie tam basen :P przyda się.

w tej chwili z pięknie połozonego terenu są zadowolone tylko PSY.... a moze byście cos pomysleli o ludziach?...np.basen,kręgielnie,itp.chyba ,że włodarze lubią jak mlodzież niszczy ,dewastuje słupy ,maluje po ścianach z braku rozrywki....???

Włodarze mają to w nosie. Wożeni samochodzmi służbiowymi nie maja pojęcia, jak wygląda miasto, którym zarządzają. Po Starówce w te i we wte jeżdżą samochody, bo podobno trzeba towar jakoś dowieźć do sklepów. I tak ulica już jest pełna nierówności, a kto zapłaci za naprawy ? Sklepikarze ? Na całym świecie ten problem w zabytkowych dzielnicach został rozwiązany, tylko w Polsce jakoś nie. Co robi straż miejsca i policja, kiedy samochodzy jeżdżą po chodznikach i alejkach parkowych. Wystarczy zobaczyć, co dizeje się w pobliżu Kościoła Garnizonowego podaczas mszy ... Kiedyś elegantki zakładały do kościoła nowe futra i pelisy, teraz trzeba z fasonem furą zajechać jak najbliżej się da. Polecam amerykański zwyczaj - tam można uczestniczyć w mszach, nie wysiadając z samochodu ...

Cieszę się, że w 2008 r. zlikwidowałem sklepik przy Sygietyńskiego.
Jako rodowity jeleniogórzanin-dolnoślązak, proponuję "900 hipermarketów na 901-lecie Jeleniej Góry".

Rację mają Ci, którzy twierdzą, że zbyteczna jest galeria handlowa.

Popieram działania potencjalnych inwestorów do stworzenia na tym kwartale ziemi kompleksu wypoczynkowo - rekreacyjnego, tzn z multipleksem kinowym, basenem krytym, saunami, placem zabaw dla dzieci, knajpkami i być może z dużą księgarnią multimedialną.

Centrum miasta umiera pod względem rozrywki, niech przejmie tą funkcję kompleks na Zabobrzu!

Ja się zgadzam z paroma już użytkownikami. Tak naprawdę e jg nie ma co robić. Najchętniej bym chciała żeby powstało tam kryte lodowisko :) z nauka jazdy. Może w końcu było by co porobić w jg :/ .

Jak sie wam nie podoba to na wies i mordy zamknac niech buduja miasto pieknieje