To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Na Śnieżce wiatr wieje z prędkością 165 km/h

FOT.Izersko-Karkonoska Pogoda

Sprawdziły się prognozy meteorologów. W górach i Kotlinie Jeleniogórskiej dzisiaj (30 września) wieje bardzo silny wiatr. Koleje linowe na Kopę i Szrenicę sa nieczynne.

Jak podaje portal Izersko-Karkonoska Pogoda, dotychczas najmocniejszy poryw wiatru wyniósł 165 km/h (Śnieżka). Do wieczora może powiać na tym szczycie do 190-200 km/h. Z powodu silnego wiatru koleje linowe na Kopę i Szrenicę są nieczynne.

Na szlakach są trudne warunki i planując wyprawę, warto poznać prognozy pogody.

Prognoza wg GOPR

30.09/01.10 - 01.10 (poniedziałek/wtorek - wtorek) Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura minimalna od 9°C do 10°C. Temperatura maksymalna od 18°C do 19°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady deszczu. Wzrost temperatury od 5°C w nocy do 10°C w dzień. Wiatr od 65 km/h do 80 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

01/02 - 02.10 (wtorek/środa - środa)

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura minimalna od 9°C do 10°C. Temperatura maksymalna od 11°C do 12°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, w nocy w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni, w dzień skręcający na północno-zachodni.W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady deszczu, w dzień przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Spadek temperatury od 8°C w nocy do -1°C w dzień. Wiatr w nocy od 65 km/h do 80 km/h, w dzień od 45 km/h do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Prognozę opracował synoptyk dyżurny IMGW-PIB Janusz Zieliński.

Ostrzeżenia meteorologów

Jak ostrzegają meteorolodzy na całym Dolnym Śląsku, wichura może wyrządzić sporo szkód. Możliwe są utrudnienia w ruchu lądowym i powietrznym, wiatr może zrywać linie energetyczne i pozbawiać nas prądu, może także łamać drzewa. Dlatego apelują o ostrożność przy przechodzeniu pod drzewami, a także koło budynków, a zwłaszcza tych z balkonami.

Bardzo silnemu wiatrowi towarzyszyć będą przelotne intensywne opady deszczu, a nie wyklucza się do końca pojawienia burz w czasie, których siła wiatru może być niemal niszcząca. Późnym popołudniem oraz wieczorem siła wiatru będzie znacząco ulegała osłabianiu się, ale sam wiatr pozostanie z nami do końca dnia.Porywy jakie będą występować będą późnym południem będą wyraźnie słabsze od tych ,które czekają nas w pierwszej części dnia - ok. 60-70 km/h.

Silne wiatry w Karkonoszach to nic nadzwyczajnego. W zimie są to zazwyczaj wiatry wiejące z południowego zachodu i niosą ze sobą ocieplenie. W lecie odwrotnie - wieje z północnego zachodu i wtedy jest trochę chłodniej. Silne wiatry w górach powodują zamknięcie wyciągów w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Największa wichura miała miejsce w Karkonoszach w 1967 roku. Wiatr osiągał prędkość 200 km/h i niszczył drzewa. W sumie połamał 700 tysięcy drzew.  Przed wędrówką w wyższe partie gór warto zasięgnąć informacji u ratowników GOPR.

 

Komentarze (5)

Jaka precyzja, a skąd wiadomo, że nie 168km/h?

Moj barometr pokazywal predkosc wiaterku od 149 do 213 km/h.

Barometr służy do pomiaru cisnienia. Lepiej już nic nie pisz.

Wiatr powinien dostać mandat za przekroczenie prędkości!

"Największa wichura miała miejsce w Karkonoszach w 1967 roku. Wiatr osiągał prędkość 200 km/h".
Warto przed opublikowaniem sprawdzić informacje. Największy wiatr był w 2007 roku podczas huraganu Kirył, który wiał ponad 250 km/h.