To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mysłakowice budują szkołę!

Mysłakowice budują szkołę!

Mysłakowiccy radni podjęli decyzję o budowie nowej szkoły. To drugie takie przedsięwzięcie w ostatnich latach w regionie – po inwestycji w Podgórzynie. Szkoła przy sprzyjających okolicznościach powstanie w ciągu najbliższych trzech lat. Po jej uruchomieniu zamknięta zostanie szkoła w Kostrzycy, a zabytkowy pałac, w którym uczą się dzisiaj dzieci, zostanie wystawiony na sprzedaż. 

 

Rada Gminy Mysłakowice przegłosowała rozpoczęcia budowy szkoły w Mysłakowicach. Budowa placówki pochłonie około 40 mln zł. Przewidziana jest na około 400 uczniów, będzie miała dużą halę sportową (na trzy boiska do siatkówki). Obiekt powstanie w sąsiedztwie ośrodka zdrowia. Po wybudowaniu nowej szkoły zlikwidowana zostanie placówka w Kostrzycy. Władze Mysłakowic nie spodziewają się większych kłopotów z tym związanych. - Skojarzenie z protestami w związku z likwidacją szkoły w Sosnówce w gminie Podgórzyn jest nietrafne, bo placówka w Kostrzycy jest w gorzej przystosowana do swojej funkcji  i od początku było wiadomo, że zostanie zlikwidowana po wybudowaniu nowego obiektu – mówi Andrzej Masztalerz, radny Mysłakowic. Do szkoły w Kostrzycy uczęszcza dziś około 86  dzieci (po odejściu klas ósmych będzie ich około 50), warunki, mimo starań dyrekcji i rodziców, są dalekie od komfortowych, a koszt utrzymania jest bardzo wysoki. Dość powiedzieć, że koszt nauczania ucznia w szkole w Mysłakowicach wynosi około 12 tys. zł, a w Kostrzycy przekracza 20 tys. zł. Także pałac w Mysłakowicach, gdzie urządzono szkołę, jest w kiepskim stanie technicznym i wymaga gruntownych remontów i wielkich nakładów. To także istotny argument za inwestycją w nową szkołę.

 

Przeprowadzenie inwestycji poprzedzi wyemitowanie obligacji komunalnych w kwocie 20 mln zł z okresem spłaty do 2039 roku. Kwoty wykupu obligacji w poszczególnych latach zostały dostosowane do wysokości nie wpływającej negatywnie na bieżące funkcjonowanie Gminy. - Sytuacja finansowa samorządu Mysłakowic nie zostanie pogorszona - zapewnia wójt Michał Orman. Inwestycja budowy szkoły w Mysłakowicach jest zadaniem końcowym programu odbudowy infrastruktury oświaty na terenie Gminy Mysłakowice. W 2017 roku zmodernizowano i rozbudowano przedszkole w Mysłakowicach, w latach 2018-2019 wykonano termomodernizację szkoły w Łomnicy. Optymistyczny wariant budowy nowej szkoły w Mysłakowicach przewiduje realizację inwestycji w latach 2021-2023. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na I etap realizacji zadania w 2021 roku, dotyczący robót ziemnych, budowy przyłączy i fundamentów. Kolejne przetargi zostaną przeprowadzone 2022 roku.

Mysłakowice budują szkołę!
Mysłakowice budują szkołę!

Komentarze (30)

Nareszcie mądry projekt .

Jeszcze w dodatku ładny i funkcjonalny bez barier dla młodzieży niepełnosprawnej.
Teraz minusujcie zawistniki.

IPN to teraz już tylko Instytut Promowania Nazizmu.
Co za upadek - od Kurtyki i Paczkowskiego do Greniucha, Szarka i "sekretarki".

Rząd wysłał do Komisji Europejskiej pismo, w którym przedstawia, jaka część budżetu naszego kraju jest poza kontrolą parlamentu i przez to samego społeczeństwa. W tym negatywnym rankingu Polska znalazła się na pierwszym miejscu wśród dużych państw Unii. - Wnioski są przerażające. To pokazuje olbrzymią skalę omijania reguł przez ten rząd, skalę nieprzejrzystości finansów publicznych, skalę kreatywności - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Sławomir Dudek, od 1 marca główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Jak mówi nam Sławomir Dudek, który przez ponad 20 lat pracował w Ministerstwie Finansów, Polska jest obecnie na pierwszym miejscu wśród dużych krajów Unii z najbardziej nieprzejrzystymi finansami. Przed nami znalazł się tylko Cypr
Ekspert wylicza, że różnica między prawdziwym obrazem budżetu centralnego, a tym, nad czym kontrolę ma parlament, wniosła 6,6 proc. PKB, tj. 150 mld zł w 2020 r.
Taka suma jest poza kontrolą społeczeństwa w ramach procesu budżetowego, co wyliczył w piśmie do Brukseli sam minister finansów
Ekonomista FOR ostrzega również partie polityczne przed pułapką populizmu, w ostrych słowach krytykuje szefa MF, mówi o ogromnej luce na rynku pracy, a także opowiada o pewnej szkolnej tablicy w budynku resortu finansów
Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Damian Szymański, Business Insider Polska.

Oby poszło bez zbędnych poślizgów!!! To będzie pierwszy poważny obiekt użyteczności publicznej (poza ośrodkiem zdrowia) jaki powstanie w Mysłakowicach od 1939 roku. To jest kamień milowy naszych czasów jak powiada klasyk. I to jest coś co jeżeli zostanie zrobione porządnie to będzie świadczyło o tym żre naprawdę staliśmy się gospodarzami na tej ziemi. Dotychczas żyjąc tu korzystaliśmy w zasadzie z dorobku minionych i odmiennych kulturowo pokoleń. Najwyższy więc czas zacząć tworzyć coś co zaświadczy o nas na dziś i na przyszłość. A dla dzieci - wreszcie idziemy w kierunku normalności z przestrzenią, infrastrukturą i warunkami do nauki. Myślę że wszyscy Mysłakowiczanie pragną tej inwestycji, bo zależy im by ich dzieci miały dobre i porównywalne z innymi dziećmi warunki do nauki i startu w życie. Mamy przecież XXI wiek, a osadzeni jesteśmy w realiach technicznych budynków szkolnych (poza Łomnicą)o sto lat wstecz. Trzeba przy tym znaleźć rozwiązanie na sensowne zagospodarowanie opuszczonych obecnych obiektów szkolnych. Może należy zapytać o to Mysłakowiczan w gminnym referendum?

[quote=Grześ]To będzie pierwszy poważny obiekt użyteczności publicznej (poza ośrodkiem zdrowia) jaki powstanie w Mysłakowicach od 1939 roku...[/quote]

ulice jako drogi polne też są od 1939 roku.

Nazista Greniuch zwolniony z Instytutu Propagandy Nazizmu. Gdy i Szarkowi zaczęło sie palić pod tyna częścią ciała, na skutek nie milknących info w mediach ? Niech się sam też zwolni.
Pisowska ''dojna zmiana" ? Co na to paraprezydent Du$pa? Przecież odznaczył dra Greniucha Brązowym Krzyżem Zasługi? Czyżby odznaczonemu potem woda sodowa uderzyła do głowy i zaczął w IPNie intensywnie hajlować?
Myślę, że jest inaczej: pan Greniuch nie zmienił się, to pan Szarek rozpaczliwie się broni. To on się skompromitował i promujący Greniucha prof. Terlecki. Sądzę, że nie będą już zapraszani na zagraniczne konferencje.

Czy osoby z GOPS z Mysłakowic które wiedziały o przemocy w rodzinie kłaczyska i nie zrobiły z tym nic, doprowadzając tym samym do tego że dziecko trafiło do szpitala z rozbitą głową poniosą konsekwencje??? Na szczęście dzieci są już zabrane od patologicznej matki monisi i kłaka. Zostało jeszcze najmniejsze które dopiero co się urodziło i je też należy jak najszybciej zabrać zanim będzie za późno.

Jak ta Moniczka jedzie autobusem to autobus jedzie Moniczką. Smród piwska i potu o słownictwie nie wspomnę bo ku... i ****.... na cały autobus lecą.

Najpier niech zobaczą faktyczny stan szkoly w kostrzycy i później piszą takie bzdury!!! W oplakanym stanie to jest chyba gmina a nie szkola wszystko nowe powymieniane poprostu stek kłamstw!!!!!i jakie 70 dzieci chyba gmina nawet nie wie ze jest prawie 100 dzieci brawo poprostu brawo Żenada

Co za brednie!!! Jak można takie bzdury pisać, szkoła w Kostrzycy jest wyremontowana, nowa sala gimnastyczna, sprzęt na kuchni kompletnie nowy, korytarz nowy, nowe meble do klas wszystko robi się dla dzieci a oni takie brednie mówią. Kiepski stan to może i jest w małej szkole w Mysłakowicach ale nie w Kostrzycy, przyjdźcie sprawdźcie a później takie bzdury wypisujcie, żenada po prostu. Wstyd że Radni nie wiedzą nawet w jakim stanie faktycznym jest szkoła w Kostrzycy

proszę proszę, a jeszcze jakiś czas temu skarbnik piętnował wójta podgorzyna za wyemitowanie obligacji, ale jak widać cudze pod nosem, swoje pod lasem

dokładnie.

Panie radny Masztalerz! Kiedy Pan byłeś ostatni raz w szkole w Kostrzycy? A może nie byłeś? Na jakiej zatem podstawie piszesz Pan takie słowa, że szkoła w Kostrzycy jest w "fatalnym stanie". Niech Pan najpierw tam zajrzy a potem wypisuje takie kłamstwa. Szkoła jest piękna. Dyrekcja wynajduje fundusze spod ziemi, żeby wyposażyć sale lekcyjne w nowe meble - niech Pan pokaże inną szkołę w naszej gminie, gdzie są nowe ławki, krzesła dla uczniów, fotele dla nauczycieli w każdej sali - NOWE. Proszę pokazać inną szkołę w gminie, gdzie jest tak nowoczesny i NOWY sprzęt w kuchni. Nawet jedyna słuszna szkoła w Gminie - Łomnica, nie może się pochwalić takimi inwestycjami. Widział Pan parter? Pewnie też nie. A zapewniam, że to najładniejszy parter w pobliskich szkołach. Powinien Pan przeprosić za te słowa Dyrekcję szkoły w Kostrzycy i wszystkich rodziców dzieci, które uczęszczają do szkoły w Kostrzycy.

Zapraszamy Pana Radnego oraz Pana Dziennikarza do szkoły
w Kostrzycy, sądząc po artykule żaden Panów nigdy tam nie był. Szkoła jest zadbana, "dopieszczana" dzięki Dyrekcji jak i działaniom Rady Rodziców. Proponuję najpierw zapoznać się z tematem od podszewki dopiero zabierać się na pisanie artykułu. Rzetelność pozostawia wiele do życzenia. Dobra kadra, dobre warunki, najlepsza szkoła!!!

Pewnie szkołę zamkną jak przyjdzie czas, raczej to nie uniknione. Ale nie pozwolimy, żeby jakiś pan z Gminy, który współdecyduje o wielu ważnych aspektach naszego życia jednym zdaniem mieszał z błotem wieloletnią ciężką pracę Dyrekcji i Rodziców. Fatalne warunki? A kto przepraszam pozwolił na takie "warunki" dla naszych dzieci przez tyle lat? Czy nie Gmina jako organ prowadzący? Cytuję: . I WŁAŚNIE DLATEGO BĘDĄ KŁOPOTY PANIE RADNY! TRZEBA BRAĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SŁOWA, TYM BARDZIEJ, JAK SIĘ JEST OSOBĄ PUBLICZNĄ! Do zobaczenia i usłyszenia....

Ja tam nie widzę złych warunków w szkole w Kostrzycy, szkoła kolorowa, sale wyposażone, kuchnia swojska, ściany całe, dach w dobrym stanie. Gdzie w Kostrzycy są te zle warunki? Czy Państwo radni byli ostatnio na jakiejś wizji lokalnej, że tak mówią?

Panie Mastalerz.
Są w Polsce instytucje,które się zajmują sprawami bezpośredniej,kłamliwej manipulacji opinią publiczną.
Nie wiem czy Pan sobie zdaję sprawę, że rodzice w Kostrzycy to nie ciemnogród ,któremu będzie Pan pluł w twarz.
Panie Wójcie.Jest jakas etyka ,ktorą Urząd Gminy ze swoimi radnymi powinien się kierować.
Problemy będą, duże.
Jeżeli komuś się wydaje ,że może mówić co mu ślina na język przyniesie,obrażając przy tym lokalne środowisko(Dyrekcja,rodzice ,dzieci chodzące do tej "lepianki" to jest w błędzie).
Granice zostały przekroczone.
Do usłyszenia i zobaczenia.

Panie radny Masztalerz!nie wiem z jakiego okręgu jest pan radnym ale współczuje pana wyborcą jak ich pan tak okłamuje i mydli oczy jak w tym wywiadzie którego pan udzielił na temat szkoły w Kostrzycy budynek pan może i widział przejeżdzając samochodem ale wnętrza gwarantuje że nie bo takich farmazonów by pan nie wygadywał no chyba że dostał pan karteczkę z góry do przeczytania? to chyba pana to nauczy że nie wierzy się na słowo!!!Stracił pan wiarygodność niestety minęliście się z rzeczywistością i to celowo wprowadzając opinię publiczną w błąd Wstyd!!!Ale nazwijmy rzeczy po imieniu kosztem szkoły w Kostrzycy chcecie spłacić obligacje które zaciągacie zadłużając się na budowę szkoły molocha na 400uczniów to będzie dla dobra dzieci?proszę przeczytać: MEN stawia na komfort uczniów Warunkiem jest to, żeby w placówce nie było więcej niż 144 uczniów:.Jako rodzic nigdy do takiej szkoły dziecka bym nie posłała Przedwcześnie dopisujecie sobie już sukces robiąc przedwcześnie plany nie mające pokrycia w rzeczywistości : Ten interes wcale nie musi się udać, a ty już dzielisz skórę na niedźwiedziu.

Zamykają szkołę w Kostrzycy żeby Grzesiu miał wypłatę.

Radni, bezradni. Kłamcy i oszuści, oszukują ludzi z gminy Mysłakowic. Kolejne referendum się szykuje?

Referendum jest niezbędne, wydawane są miliony na place zabaw i skejparki dla wino-pochłaniaczy a żałuje się na ulice - drogi polne którymi nie można dojść lub dojechać do domów! Wójcie, Rado ! Wasze podejście, że podlewa się tam gdzie jest elektorat jest błędne ! Nie zapomnimy.

Daniel Obajtek jako wójt Pcimia chciał wykończyć firmę swojego wuja, u którego wcześniej pracował. Kierował z tylnego siedzenia konkurencyjną spółką, choć jako samorządowiec nie mógł tego robić, a potem skłamał w tej sprawie przed sądem. Dowodzą tego nagrania rozmów Obajtka, które ma "Wyborcza".

Panie Piotrze N. przestań się użalać, cienki z Pana radny od początku szuka Pan tylko afer i spisków. W urzędzie ludzie robią dobrą robotę. Co Pan zrobił ??? Szkoła jest potrzebna kiedy zostanie wybudowana logiczne że Kostrzyca zostanie wchłonięta. Zakończ Pan tą dyskusję jest Was trzech którzy jesteście przeciw i tak zostanie. Pogonili Pan z prezesowania to trzeb teraz gdzieś sie wyładować..
Idzie wiosna więcej optymizmu i wiary w Wójta.

Napewno bedzie trzeba podziękować Pani Dyrektor oraz Nauczycielom i obsłudze szkoły za wieletnia pracę... to jest tak oczywiste jak fakt wygaszania szkoły w Kostrzycy. ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, iż ilośc uczniów w szkole w Kostrzycy maleje od kilku lat, kadra jest jaka jest, a warunki mimo starań kilku osób nie takie jak pokazane na FB. Władza pokazuje, że nie boi się odważ nych decyzji i dobrze... Jeśli chodzi o zamykanie szkół, to prosty przykład - szkoła w Karpnikach. dziś dzieci z tej miejscowości uczą się w Łomnicy, busy dowożą i odwożą, nauczyciele dzieci odporwadzają i odbierają z przystanku a świetlica do 16 i wyposażona w sprzęt multimedialny itp. TAKA PRAWDA

Dzieci maleje tak jak w każdej innej szkole,nie jest ich tak mało jak to się przedstawia.
Kadra nie jest tutaj minusem, lecz plusem .Dzieci osiągają wysokie wyniki,dostają się do dobrych szkół, wygrywają masę konkursów zajmując miejsca na podium.Przyklad chociażby z ostatnich dni.
UCZEN TEJ SZKOŁY ZAJĄŁ PIERWSZE MIEJSCE W OGOLNOPOLSKKEJ OLIMPIADZIE.Sukcesy Dzieci nie wskazują na słaby poziom kadry,wręcz przeciwnie.
Szkoła jest dobrze doposażona,Dzieci dopilnowane wiec opowiadanie bzdur na temat złych warunków czy słabej kadry jest krzywdzące

Dzieci maleje tak jak w każdej innej szkole,nie jest ich tak mało jak to się przedstawia.
Kadra nie jest tutaj minusem, lecz plusem .Dzieci osiągają wysokie wyniki,dostają się do dobrych szkół, wygrywają masę konkursów zajmując miejsca na podium.Przyklad chociażby z ostatnich dni.
UCZEN TEJ SZKOŁY ZAJĄŁ PIERWSZE MIEJSCE W OGOLNOPOLSKKEJ OLIMPIADZIE.Sukcesy Dzieci nie wskazują na słaby poziom kadry,wręcz przeciwnie.
Szkoła jest dobrze doposażona,Dzieci dopilnowane wiec opowiadanie bzdur na temat złych warunków czy słabej kadry jest krzywdzące

o.oooooo.mieszkańcy zwłaszcza Kostrzycy naszej obudzili się, a gdzie byliście jak były wybory,będzie odpowiedz przy urnach no i głoswaliśmy za ormanem a nasi znajomi za panem //masztalerzem// to do kogo teraz pretensje. Były zebrania u nas w kostrzycy gdzie była przygotowana taczka na wywiezinie wójta za likwidacje szkoły i wtedy odpuścił sobie to.PRZYPMNIJCIE sobie jak wtedy na tym zebraniu radny z karpnik KĘpiński poinformował nas jak to radny Masztalerz prztulił środki za rozbiorke przystanków gminnych i jak to pan amborski pieniądze gminne wykorzystał do celów prywatnych. NO to teraz zobaczcie sobie ilu z was i waszych znajomych głosowało za ormanem i za masztalerzem. Resztę pozostawiam bez komentarza.

ooooooo uwaga idiota się odezwał pewnie nie zastał wybrany idiotów sie nie wybiera

Nie zgadzam się na krytykę warunków i nauczania w Kostrzycy! Nigdy!
Uczyłam się najpierw tam w SP, a potem w Gimnazjum w Mysłakowicach i porównując te szkoły i mając ponownie możliwość wyboru czy chciałabym uczęszczać do SP w Kostrzycy czy Mysłakowicach wybrałabym Kostrzyce!! Dzieci były ze sobą zżyte, wszyscy się znaliśmy i integrowaliśmy. W dodatku na konkursy wokalne, recytatorskie i wiele innych jeździliśmy baaardzo często i zdobywaliśmy czołowe miejsca. Pan Dyrektor Dąbek kiedyś zwrócił uwage na jednym z apeli w Mysłakowicach, że udział w przedstawianiu szkolnym wzięły dzieci (uczniowie gimnazjum) głównie z Kostrzycy i zachęcił inne dzieci do odwagi --> widać na tle Kostrzyca/Mysłakowice to Kostrzyca była bardziej zaangażowana, bo jako mała grupa dzieci wcześniej siłą rzeczy częściej angażowała się w przedstawienia szkolne. W dodatku mieliśmy solidne podstawy ze szkoły podstawowej i otwartą drogą do dobrych szkół--> sama się o tym przekonałam, że z małej wsi Kostrzyca dostałam się do prestiżowych szkół wyższych.
Panie Masztelarz, coza brednie!
Widać dziś liczy się najwyższy standard i nowocześność ponad dobrym poziomem nauczania, integracją i dobrem dzieci. Przyzwyczaja się dzieci do masy zbiorowej, konkurencji oraz daje przykład, że jak coś już jest stare i nam się nie podoba to trzeba to zniszczyć, a nie odbudować i naprawiać.
A szkołę w Mysłakowicach (pałac) sprzedać