To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Muzyka pasyjna na Wielki Czwartek

Muzyka pasyjna na Wielki Czwartek

Jeleniogórska filharmonia zaprasza na specjalny wieczór z muzyką pasyjną. W Wielki Czwartek, 29 marca 2018 r., o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. S. Strahla FD zabrzmą: Stabat Mater na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę op. 53 Karola Szymanowskiego oraz Symfonia f-moll nr 49 La Passione Josepha Haydna. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą Jerzego Koska. Zaśpiewają: Barbara Kubiak (sopran), Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak (alt), Kamil Pękala (baryton) oraz Chór Uniwersytetu Wrocławskiego GAUDIUM przygotowany przez Alana Urbanka. Spotkanie z muzyką poprowadzi słowem Elżbieta Terlega.

W ten wyjątkowy wieczór pragniemy Państwa zaprosić na wspólne przeżywanie wymownej i niezwykle głębokiej muzyki. Stabat Mater Karola Szymanowskiego, jak pisze S. Golachowski w monografii o kompozytorze, "jest to jedno z tych objawień muzycznych najwyższej kategorii, które w pełni zasługują na nazwę arcydzieła". Sześć części łączy ascetyczną pod względem środków i techniki muzykę z pełnią osobistych emocji. Wrażenie wzmacnia polskie tłumaczenie sekwencji, dokonane przez J. Jankowskiego i wybrane przez Szymanowskiego jako podstawa dzieła. Całość pogłębia muzyczną zadumę i refleksję cierpień Marii opłakującej śmierć swego Syna. Tytuł 49 Symfonii Haydna La Passione, tak jak pozostałe, nie pochodzi od samego kompozytora. Nawiązuje on do pełnego melancholii oraz wzburzeń klimatu dzieła, kojarzącego się właśnie z Pasją i doskonale wpisującego się w ten podniosły wieczór – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na ten właśnie koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak mozna je zdobyć, w wydaniu "Nowin Jeleniogórskich" z 27 marca 2018 r. Zapraszamy!

FD - Stabat Mater - plakat.jpg

Komentarze (1)

"w Sali Koncertowej im. S. Strahla FD zabrzmą:", "jak mozna je zdobyć, w "Nowin Jeleniogórskich"
"FD"? Trudno napisać Filharmonii Dolnośląskiej?

Ktoś to czyta przed publikacją?