To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Muzyczny romantyzm pod batutą Rubena Silvy

Muzyczny romantyzm pod batutą Rubena Silvy

Na bardzo ciekawy koncert symfoniczny zaprasza jeleniogórska filharmonia. 3 lutego o godz. 19.00 zabrzmi „Muzyczny romantyzm” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej, którą tego dnia batutą poprowadzi polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia – Ruben Silva. Jako solista zagra fagocista jeleniogórskiej orkiestry – Tomasz Suchowierzch.

W programie: Uwertura do opery Wolny strzelec, Andante i rondo węgierskie op. 35 Carla Marii von Webera oraz III Symfonia a-moll Szkocka op. 56 Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego.

Ruben Silva urodził się w boliwijskiej aglomeracji La Paz. Tam też, w latach 1974-78, studiował dyrygenturę i kompozycję na Boliwijskim Uniwersytecie Katolickim pod kierunkiem Alberta Villalpando i Carlosa Rosso. Równocześnie, w latach 1974-76 brał udział w kursie dyrygenckim prowadzonym przez ormiańskiego dyrygenta Rubena Vartanjana.
W 1978 otrzymał stypendium polskiego rządu na studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Stanisława Wisłockiego. Swój koncert dyplomowy poprowadził z orkiestrą Filharmonii Narodowej w roku 1983. W tym samym roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach i otrzymał nagrodę dla najmłodszego finalisty. Dwa lata później był finalistą Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Radia i TV w Budapeszcie.
Od 1983 do dziś jest dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, której był też dyrektorem artystycznym i kierownikiem muzycznym. Podczas swojej zawodowej kariery pełnił funkcję dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Opery Krakowskiej, kierownika muzycznego Teatru Wielkiego w Łodzi oraz szefa Warszawskiej Filharmonii Młodzieżowej. Był też dyrygentem - szefem orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie, konsultantem artystycznym i pierwszym dyrygentem gościnnym Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz I dyrygentem gościnnym Narodowej Orkiestry Boliwii. Od lat współpracuje też z Operą „Nowa” w Bydgoszczy, Teatrem Roma w Warszawie, Belgradzką Operą Kameralną w Serbii, Orkiestrą Symfoniczną Bogoty w Kolumbii. Gościnnie występuje prawie we wszystkich filharmoniach w Polsce. Występował z takimi orkiestrami jak NOSPR w Katowicach, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa. Koncertował w całej Europie, Libanie, Japonii i w Ameryce Południowej. Dokonał wielu nagrań dla firm fonograficznych oraz rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w Polsce i na świecie. Podczas licznych występów zyskał wielkie uznanie krytyki i publiczności za wyczucie stylu, temperament, muzykalność i doskonały warsztat dyrygencki. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. W lipcu 2012 r. został odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi.
Teraz poznać będą mogli go jeleniogórscy melomani.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy  zaproszenia na ten właśnie koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 24 stycznia 2017 r. Zapraszamy!  

Komentarze (2)

łe, jakieś fagoty :( Dajcie coś dla ludzi. Szlagiery Teresy Werner 2 albo Boys