To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Muzyczne Święto Niepodległości

Podczas festiwalowego koncertu, będącego jednocześnie muzycznym akcentem Święta Niepodległości jako solista wystąpi Marcin Wolak

Jeleniogórska filharmonia zaprasza na kolejną odsłonę II Festiwalu Muzyki XX Wieku. W piątek 6 listopada o godz. 19.00 w jeleniogórskie sali koncertowej rozpocznie się szczególny festiwalowy wieczór muzyczny, poświęcony muzyce polskiej. Będzie to jednocześnie koncertowy akcent zbliżającego się Święta Niepodległości.

Podczas tego wieczoru posłuchać będzie można m.in. I Koncertu fortepianowego e-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej, która tego dnia grać będzie pod batutą Tomasza Chmiela, oraz 23-letniego pianisty - Krzysztofa Książka, uczestnika zakończonej niedawno, tegorocznej edycji wielkiego warszawskiego Konkursu Chopinowskiego.

Krzysztof Książek pochodzi z Krakowa i tam też rozpoczynał edukację muzyczną. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem najwyższych nagród na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Od wielu lat koncertuje z powodzeniem na kilku kontynentach i uczestniczy w znanych festiwalach muzycznych. Jest stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona. W ubiegłym roku otrzymał stypendium Krystiana Zimermana.

Tego samego wieczoru na jeleniogórskiej estradzie wystąpi jeszcze jeden solista – Marcin Wolak (baryton), który wspólnie z naszymi symfonikami i Chórem Kameralnym Collegium Musicum Jelenia Góra wykona znane pieśni patriotyczne.

Marcin Wolak jest absolwentem Krakowskiej Akademii Muzycznej, w której ukończył także klasę organów. Swoje umiejętności wokalne doskonalił także poza granicami kraju. Jako solista współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w kraju i za granicą. W dorobku ma liczne nagrania płytowe oraz radiowe i telewizyjne. Zajmuje się też działalnością dydaktyczną.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na ten właśnie koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 27 października 2015.