To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Muzeum fresków Cudem Funduszy Europejskich

Muzeum fresków Cudem Funduszy Europejskich

Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku, które znajduje się w siedzibie Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze - Cieplicach, zostało laureatem konkursu „Polska Pięknieje 2015” organizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Do konkursu wpłynęło 195 zgłoszeń, kapituła wskazała 21 projektów, które były nominowane w 7 kategoriach: rewitalizacja, obiekt turystyczny, turystyka aktywna, turystyka mobilna i wirtualna, kultura i sztuka, edukacja, miejsce przyjazne rodzinie. Cztery ostatnie kategorie to nowość w tegorocznej edycji konkursu. Muzeum fresków zwyciężyło w kategorii „turystyka mobilna i wirtualna”, tym samym dołączając do grona Cudów Funduszy Europejskich.

– Wyróżnione przedsięwzięcia, niezależnie od wielkości, mają wspólny mianownik – pasję i entuzjazm osób zaangażowanych w ich realizację. Są dowodem mądrego inwestowania środków Unii Europejskiej – powiedziała minister Maria Wasiak, wręczając zwycięzcom statuetki.
Celem organizowanego już od ośmiu lat konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych projektów dotyczących turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, zrealizowanych z dofinansowaniem ze środków UE.
Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku to baza informacji o największych freskowych zabytkach Dolnego Śląska. Udostępniona jest w specjalnie przygotowanej multimedialnej sali wystawowej w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze – Cieplicach oraz na stronie www.wirtualnefreski.pl. Przedsięwzięcie obejmuje 20 obiektów. Panoramy wykonane w technologii 360 stopni pozwalają przyjrzeć się każdemu detalowi znajdującemu się we wnętrzu budynku. Można zapoznać się także z metrykami artystów, opisami budynków sakralnych oraz poszczególnymi dziełami. Na portalu znajduje się też bogata bibliografia. Projekt stworzenia takiego muzeum dofinansowany był kwotą 450 tysięcy złotych, pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Polska_pieknieje_laureaci.jpg