To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Moda na rakiety śnieżne

Moda na rakiety śnieżne

 

Coraz częściej w Karkonoszach i Górach Izerskich można spotkać turystów wędrujących na rakietach śnieżnych. Nawet laik zauważy różnice pomiędzy krótkimi nartami skiturowymi a rakietami śnieżnymi: sprzętem czy raczej „obuwiem” zbudowanym z lekkiej metalowej ramy i tworzywa sztucznego, nakładanym na sportowe buty (byle nie lekkie adidaski).

 

Kształt rakiet może przypominać łezkę czy talerz. Dzięki rozłożeniu ciężaru ciała na większą powierzchnię rakiet, możemy się poruszać po śniegu bez zapadania. Nieodśnieżone górskie i polne ścieżki nie straszą już zaspami!

 

Historia rakiet śnieżnych Historia rakiet śnieżnych sięga kilku tysięcy lat. Pierwsze ślady korzystania z takiego sprzętu odnaleziono na terenie centralnej Azji. Pierwowzory współczesnych rakiet śnieżnych miały drewniane ramy, na których rozpięte były skórzane podeszwy. Rakiety wykonywano także z plecionki.

 

Moda na sportowo – rekreacyjne wędrówki na rakietach śnieżnych rozpowszechniła się w latach 80. XX wieku w Alpach Francuskich. Od 2001 roku, w jedną z sobót stycznia, odbywa się tam nawet Dzień Wędrówek na rakietach śnieżnych.

 

Cały artykuł w „Nowinach Jeleniogórskich” nr 12/13.