To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Młodzi Naukowcy na rzecz rozwoju Dolnego Śląska

Młodzi Naukowcy na rzecz rozwoju Dolnego Śląska

Rozmowa z Prodziekan ds. Nauki – dr hab. Agnieszką Skowrońska, prof. nadzw. UE oraz dr Anną Baraniecką – Prodziekan ds. Rozwoju.

- Młodzi Naukowcy na rzecz rozwoju Dolnego Śląska - czym jest ta inicjatywa?
- Młodzi Naukowcy na rzecz rozwoju Dolnego Śląska” to seminarium naukowe organizowane pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze i Logistyczne Koło Naukowe LOGRiT.

- Jaki jest cel tego spotkania?
- Przedsięwzięcie to ma służyć budowaniu dialogu i dyskusji na temat rozwoju Dolnego Śląska. Głównym celem jest przede wszystkim wymiana doświadczeń i prezentacja wyników badań młodych naukowców – doktorantów i studentów, które ściśle związane są z możliwościami rozwoju i autorskimi pomysłami na zagospodarowanie nisz rynkowych, które można realizować na terenie naszego województwa. Naszym celem jest również popularyzacja wiedzy nt. Województwa Dolnośląskiego, a także zwiększenie zaangażowania młodzieży akademickiej w rozwój regionu. Jako Wydział i Uczelnia chcemy wspierać młode talenty, tak, aby studenci i doktoranci mogli kontynuować badania naukowe związane z zagospodarowaniem nisz rynkowych zidentyfikowanych na Dolnym Śląsku.

- W jaki sposób studenci i doktoranci mogą zaprezentować swoje pomysły?
- W trakcie dwudniowego spotkania młodzi naukowcy (studenci studiów I, II i III stopnia) będą wygłaszać referaty, prezentować postery (plakaty), dyskutować i dzielić się wynikami indywidualnych i zbiorowych badań, odnoszących się do planowanych lub zrealizowanych inicjatyw, które mogą przyczynić się do rozwoju ekonomiczno-społecznego Dolnego Śląska. Tematyka tego spotkania skupiać się będzie wokół takich obszarów jak: analiza i ocena potencjału Dolnego Śląska, identyfikacja barier i stymulatorów rozwoju Województwa Dolnośląskiego, perspektyw rozwoju, autorskich propozycji zagospodarowania wybranych nisz rynkowych Województwa Dolnośląskiego.

- Seminarium to przypomina Giełdę Pomysłów z lat ubiegłych, czy można je traktować jako kontynuację tego projektu?
- Tak. Niegdyś pełna nazwa tej inicjatywy brzmiała „Giełda Pomysłów – studenci na rzecz rozwoju Jeleniej Góry”. W tym roku połączyliśmy siły i organizujemy wszystko w ramach seminarium naukowego pod hasłem „Młodzi naukowcy na rzecz rozwoju Dolnego Śląska”. W pierwszym dniu doktoranci będą prezentować stan obecny i perspektywy rozwoju ekonomiczno-społecznego Województwa Dolnośląskiego, a w drugim studenci zaprezentują zagospodarowanie nisz rynkowych Województwa Dolnośląskiego – w ramach „Giełdy Pomysłów”. Inicjatorem Giełdy było 5 lat temu Logistyczne Koło Naukowego LOGRiT. Celem przedsięwzięcia jest identyfikacja nisz rynkowych na terenie Dolnego Śląska oraz zaprezentowanie możliwości ich zagospodarowania. Dla studentów do doskonała lekcja na poznanie gospodarki naszego regionu, a także na pobudzenie ich kreatywności, pomysłowości i przedsiębiorczości. Studenci mogą proponować, a przez to mieć realny wpływ na rozwiązania, które powinny przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności Dolnego Śląska. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody finansowe i rzeczowe. Przygotowana jest także oferta atrakcyjnych staży i praktyk w najlepszych przedsiębiorstwach Regionu.

- A czy wiadomo, czy któryś z poprzednich pomysłów studentów został wdrożony w życie?
- Oczywiście, wiele z nich zostało wdrożonych w życie i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W ciągu ostatnich 5 lat powstało kilkadziesiąt projektów zagospodarowania nisz rynkowych na poziomie Regionu, w tym szczególnie Jeleniej Góry i jej okolic. Niektóre z nich uwzględniając uwarunkowania lokalnego rynku byłyby trudne do wprowadzenia, ale były też takie, które „ożyły” w działalności małych przedsiębiorstw np. usługi sportowo-rozrywkowe, usługi dedykowane osobom starszym czy ukierunkowane na propagowanie zdrowego trybu życia, w tym zdrowego odżywiania i postaw ekologicznych. W obecnej edycji Giełdy Pomysłów poznamy kolejne projekty i jesteśmy pewni, że niektóre z nich znajdą swoje miejsce w przestrzeni gospodarczej Dolnego Śląska.

- Czyli można powiedzieć, że studia na Wydziale EZiT to nie tylko teoria, ale również praktyka?
- Zdecydowanie. Giełda Pomysłów i Seminarium Naukowe to tylko nieliczne przykłady. Na naszym Wydziale zajęcia odbywają się z wykładowcami i praktykami biznesu. Często gościmy wybitnych specjalistów z pierwszych stron gazet. Gościli u nas m.in. Profesor Marek Belka, Profesor Leszek Balcerowicz, Profesor Grzegorz Kołodko, Wicepremier Mateusz Morawiecki, a także znany ekonomista Marek Zuber. To tylko nieliczne przykłady. Ponadto, nasze programy studiów są opracowywane przy udziale pracodawców w ramach Rady Menedżerów Biznesu i Administracji i stale dostosowywane do zmieniających się potrzeb rynku pracy, a studenci poszczególnych kierunków studiów jak np. studenci turystyki uczą się, zdobywając praktyczną wiedzę podczas warsztatów terenowych. W tym roku przez tydzień na wyjeździe w Bieszczady mogli zobaczyć jak funkcjonuje przedsiębiorstwo turystyczne transportu lotniczego, sprawdzali jak zapewnić bezpieczeństwo turystom w regionie turystycznym, czy też szukali pułapek turystycznych.

- A jak jeszcze studenci mogą zdobyć praktyczną wiedzę na waszym Wydziale?
- Przede wszystkim w ramach praktyk oraz staży studenckich, które są finansowane z projektu unijnego pod nazwą „Staże na start”. Od pierwszego roku studiów mogą rozpocząć prace w Wirtualnej Studenckiej Firmie Konsultingowej V-student consulting Sp. z o.o. – jedynej w Polsce wirtualnej firmie o profilu konsultingowym prowadzonym przez studentów. Firma ta powstała w ramach tzw. projektu o milion - konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najlepsze programy kształcenia, w którym zostaliśmy laureatem.
W ramach pracy w Firmie nasi studenci studiując realizują zlecenia dla takich firm jak np. KGHM Polska Miedź. S.A., Colian S.A., czy Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
Wydział skupia się na tym, aby uczyć w taki sposób, by nasi studenci po ukończeniu studiów byli atrakcyjni na rynku pracy. W ramach Elementarza studenta prowadzonego na pierwszym roku studiów uczymy jak przejść przez studia, aby zdobyć cenne doświadczenie naukowe i zawodowe.
Dzięki takim inicjatywom jak Seminarium Naukowe „Młodzi Naukowcy na rzecz rozwoju Dolnego Śląska” nasi studenci i doktoranci mają możliwość „sprzedania” swojego pomysłu i zaistnienia wśród pracodawców.

- Jeśli czytają nas tegoroczni maturzyści lub potencjalni kandydaci na studia – co muszą wiedzieć o rekrutacji i studiach na Wydziale?
- Powinni wiedzieć, że wybierając nasz Wydział będą studiować na jednym z najlepszych Wydziałów w Polsce. Dowodem tego są nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymaliśmy (m.in. najlepsze kierunki studiów - według rankingu Perspektywy 2016, najlepsza uczelnia kształcąca na kierunku turystyka - według rankingu kierunków studiów Wiadomości Turystycznych w 2016, czy też ocena wyróżniająca Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku zarządzanie.
Ponadto wybierając studia na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze mogą w jednym miejscu uzyskać licencjat, tytuł magistra, stopień doktora, ponieważ nasz Wydział posiada pełnię praw akademickich.
Jeleniogórski Wydział Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu kształci na trzech kierunkach studiów: Ekonomii, Zarządzaniu i Turystyce, w ramach których proponuje naszym kandydatom ciekawe i nowoczesne specjalności.
Wybierając Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze nasi studenci otrzymują wysoką jakość kształcenia i nowoczesne programy studiów, które opracowujemy wspólnie z pracodawcami, dostosowując je do aktualnych tendencji na rynku pracy. Dajemy im możliwość pogodzenia pracy i nauki, a od pierwszych dni studiów pokazujemy jak studiować, jak przejść przez studia, aby mogli zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Świetnym przykładem są tu praktyki fakultatywne oraz staże studenckie, dzięki którym nasi studenci po studiach (a w niektórych przypadkach jeszcze w trakcie ich trwania) otrzymują propozycję pracy.