To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzowska batuta i smyczek wirtuoza

Wspólnie z jeleniogórską orkiestrą zagra znakomity skrzypek Jarosław Nadrzycki

W piątek, 17 marca, o godz. 19.00, w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej muzyczny wieczór z cyklu "Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi wiolinistyki". Grać będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Jerzego Koska. Jako solista wystąpi skrzypek Jarosław Nadrzycki. Koncert słowem poprowadzi Joanna Moryc. W programie: Uwertura do opery Don Giovanni Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 i IV Symfonia A-dur Włoska op. 90. Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego. 

Tytułowy wirtuoz skrzypiec - Jarosław Nadrzycki, urodził się w 1984 roku w Żaganiu. W wieku 12 lat zadebiutował, wykonując Fantazję „Carmen” P. Sarasatego z Orkiestrą Konserwatorium Moskiewskiego w Wielkiej Sali Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej, a także absolwentem Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Igora Ozima oraz Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. Igora Petrushevskiego.
Jest zwycięzcą wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in. w Erewaniu – im. Arama Chaczaturiana, w Bukareszcie – im. G. Enescu, w Berlinie – im. Maxa Rostala, w Wilnie – im. J. Heifetza, w Varallo – Valsesia Musica , oraz Haverhill Sinfonia Soloist Competition w Wielkiej Brytanii. Był również  laureatem konkursu im. T. Vargi w Martigny (Szwajcaria), konkursu im. B. Brittena w Londynie i konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.
W 2010 roku Jarosław Nadrzycki zadebiutował z Simon Bolivar Orchestra of Venezuela w Caracas u boku Maestro Krzysztofa Pendereckiego, wykonując jego II Koncert Skrzypcowy Metamorphosen. W 2013 roku, w ramach 17. Wielkanocnego Festiwalu im L. van Beethovena, Jarosław Nadrzycki II Koncert skrzypcowy  K. Pendereckiego wykonał ponownie na trzech koncertach - w Warszawie, w Krakowie i we Wrocławiu wraz z MDR Sinfonieorchester pod batutą Kristjana Järvi’ego.  W ostatnim czasie wystąpił również z London Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Symphonisches Orchester Zürich, Hamburger Philharmoniker, „Transylvania” State Philharmonic, George Enescu Philharmonic, State of Mexico Symphony Orchestra, Vilnius State Symphony Orchestra, Sinfonia Iuventus, State Youth Orchestra of Armenia oraz Orkiestrą Kameralną PR Amadeus, u boku takich artystów jak: Maxim Vengerov, Giancarlo Guerrero, Paul Goodwin, Sergey Smbatyan, Agnieszka Duczmal, Tadeusz Wojciechowski, Horia Andreescu, Enrique Batiz, Massimiliano Caldi i Mark Fitz-Gerald. Współpracował m.in. z Northern Lights Music Festival (Minnesota, USA), Allegro Vivo ( Austria) i Espressivo Summer Festival (Czarnogóra) gdzie prowadził kursy mistrzowskie.
Przez wiele lat był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał też stypendium  w ramach programu „Młoda Polska” i stypendium im. Maxa Rostala.   W 2001 roku został laureatem Nagrody im. ks. Piotra Wawrzyniaka w kategorii „Nadzieja Wielkopolski” oraz został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki dziennika Głos Wielkopolski w Poznaniu.
Jarosław Nadrzycki koncertował w wielu krajach Europy, w obu Amerykach i Korei Płd., w takich salach, jak Cadogan Hall, St. John’s Smith Square, Menuhin Hall czy Wigmore Hall w Londynie, Ateneum w Bukareszcie, Filharmonii im A. Chaczaturiana w Erewaniu, Filharmonii w Bratysławie, Wielkiej Sali Konserwatorium w St. Petersburgu i w Moskwie. Wystąpił również na Kremlu oraz w Ambasadach Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie i w Brukseli. Jego nagrania były transmitowane przez wiele stacji radiowych i telewizyjnych w Europie m.in. Mezzo TV, BBC, TV ORF Austria, TV Montenegro, TVR Romania, TV Armenia. W 2011 roku, dzięki staraniom Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, nakładem firmy fonograficznej DUX ukazała się płyta nagrana przez artystę wspólnie z pianistą Tadashi Imai z utworami Enescu, Prokofiewa, Tartiniego i Wieniawskiego, zyskując bardzo pochlebne recenzje m.in. brytyjskiego magazynu The Strad.
W 2014 roku Jarosław Nadrzycki dołączył do cenionego od wielu lat zespołu Meccore String Quartet, z którym koncertuje w renomowanych salach Europy, Ameryki i Azji. Od 2016 rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na ten właśnie koncert. Informacja, jak można je zdobyć w aktualnym wydaniu "Nowin Jeleniogórskich" z 14 marca 2017 r.