To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzowie klasycyzmu w jeleniogórskiej filharmonii

Jako solista wspólnie z jeleniogorską orkiestrą wystąpi wiolonczelista Krzysztof Karpeta

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprasza na atrakcyjny koncert symfoniczny, zatytułowany „Mistrzowie klasycyzmu”. W programie muzycznego wieczoru, który rozpocznie się w piątek, 24 lutego, o godz. 19.00, Symfonia D-dur Franza Xavera Richtera, Koncert wiolonczelowy A-dur Carla Philippa Emanuela Bacha oraz Symfonia nr 40 g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą Andrzeja Kosendiaka - dyrektora Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Jako solista wystąpi natomiast wiolonczelista Krzysztof Karpeta.  

Andrzej Kosendiak - ceniony dyrygent i pedagog, należy do najaktywniejszych organizatorów życia muzycznego w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyk i Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od wielu lat prowadzi intensywną działalność pedagogiczną na wrocławskiej Akademii Muzycznej. Od 2014 r. jest też profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2005 r. został dyrektorem Filharmonii Wrocławskiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i doprowadził do zmiany oblicza obydwu tych instytucji oraz do przekształcenia ich w jedną nowoczesną instytucję – Narodowe Forum Muzyki. Jest twórcą koncepcji powstania we Wrocławiu prestiżowego obiektu koncertowego pod tą samą nazwą, którego budowę koordynował. Za to dokonanie otrzymał Nagrodę Prezydenta Wrocławia. Powołał do życia nowe zespoły artystyczne, działające w Narodowym Forum Muzyki - Chór NFM, Wrocławską Orkiestrę Barokową, Chór Chłopięcy NFM. Zainicjował Leo Festiwal oraz międzynarodowe spotkania chórów Singing Europe. Jest współinicjatorem dorocznej akademii muzyki dawnej, łączącej kursy mistrzowskie z koncertami (Akademia Bachowska w 2014, Händlowska w 2015, Mozartowska w 2016 r.). Zapoczątkował wiele projektów edukacyjnych – Śpiewający Wrocław, Śpiewająca Polska, Pośpiewaj mi mamo, Pośpiewaj mi tato – oraz przyczynił się razem z Agnieszką Franków-Żelazny do powstania Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego.
Andrzej Kosendiak zainicjował cykl wydawnictw płytowych „1000 lat muzyki we Wrocławiu”, prezentujący muzyczne dziedzictwo miasta. Jest także pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym projektu nagrania dzieł wszystkich Witolda Lutosławskiego – w ramach serii Opera omnia ukazało się dotąd sześć albumów. Dzięki jego staraniom realizowany jest wspólny projekt fonograficzny Paula McCreesha i Chóru NFM, obejmujący nagrania wielkich dzieł oratoryjnych.
Szczególnym zainteresowaniem artysty cieszy się muzyka dawna. W 1985 r. założył zespół Collegio di Musica Sacra i do dziś nim kieruje. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w USA. Występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i w renomowanych salach koncertowych Polski. Nagrał zapomniane dzieła z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu – Musica da Chiesa (DUX), z Biblioteki w Strasburgu – Messa Pastorale, Sinfonia in D, Magnificat F.X. Richtera (CYPRES), oraz Stabat Mater A.M. Bononciniego (DUX). W 2012 i 2014 r. ukazały się płyty (CD Accord) zawierające dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego wykonywane pod batutą Andrzeja Kosendiaka; pierwszy z albumów otrzymał Wrocławską Nagrodę Muzyczną.
Regularnie dyryguje orkiestrą NFM Filharmonią Wrocławską, Chórem NFM, Wrocławską Orkiestrą Barokową i Wrocław Baroque Ensemble oraz zespołami filharmonicznymi z całej Polski. Współpracuje z Królewskim Konserwatorium w Hadze. W ostatnich latach poprowadził m.in. wykonania oratoriów Stworzenie świata Haydna i Mesjasz Händla, Mszy c-moll i Requiem Mozarta, Mszy h-moll, a także obu pasji Bacha, Requiem Fauré oraz kantaty Saint Nicolas Brittena.

Krzysztof Karpeta urodził się w 1987 roku w Katowicach. Jest absolwentem PSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi, w klasie prof. Stanisława Firleja. W latach 2009–2012 kształcił się również w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim pod okiem Michaela Flaksmana oraz Jeleny Očić.
Ogromną pasją Krzysztofa Karpety jest muzyka kameralna. Jest założycielem i członkiem zespołu Polish Cello Quartet. W 2008 roku, wraz z wybitnym polskim pianistą młodego pokolenia, Michałem Rotem, stworzył zespół Reger Duo. Zespół ten ma za sobą wiele sukcesów (m.in. I wyróżnienie oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej, Łódź 2010). Reger Duo w ostatnich latach bardzo prężnie działa na terenie kraju oraz za granicą, rozpowszechniając mało znane dzieła kameralne różnych kompozytorów.
W latach 2010–2012 Krzysztof Karpeta był koncertmistrzem w orkiestrze Mannheimer Philharmoniker. Był również członkiem Landesjugendorchester Rheinland-Pfalz oraz CEI Yough Orchestra. Obecnie jest koncertmistrzem i pierwszym wiolonczelistą Filharmonii Bałtyckiej. Jako solista występował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. W roli kameralisty występował na festiwalach m.in.: Forum Musicum, Wratislavia Cantans, Heidelberger Kammermusik Festival, Jazztopad, Kammermusik Festival Schiermonnikoog.

Krzysztof Karpeta jest doktorantem i asystentem w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Firleja na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2014 roku otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki przyznawane przez Kapitułę Stypendium im. Jerzego Grotowskiego, działającą w ramach Wrocławskiego Programu Stypendialnego.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na ten właśnie koncert w Filharmonii Dolnośląskiej.Informacja o tym, jak można je zdobyć, w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 14 lutego 2017. Zapraszamy!