To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu

Już 1 kwietnia wspólnie z jeleniogórskimi filharmonikami jako solistka zagra Julita Przybylska-Nowak.

Jeleniogórska filharmonia zaprasza w kwietniu na serię specjalnych koncertów z cyklu „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu”. To będą prawdziwe uczty dla melomanów i obowiązkowe koncerty dla wszystkich miłośników pianistyki. Pierwszy z koncertów już 1 kwietnia, o godz. 19.00. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą Marka Pijarowskiego. Jako solistka wystąpi Julita Przybylska-Nowak. W programie dwa koncerty fortepianowe Jana Sebastiana Bacha (f-moll BWV 1056 i A-dur BWV 1055), Scherzo symfoniczne Stańczyk Ludomira Różyckiego oraz Poemat symfoniczny Dyl Sowizdrzał op. 28 Richarda Straussa. 

Profesor Marek Pijarowski zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich dyrygentów. Ponad 30 lat prowadzi ożywioną działalnością koncertową w kraju i za granicą. Współpracuje z wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu. Był również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach. Od wielu lat związany jest z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury. Działalność pedagogiczną prowadzi również na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Jest też jurorem prestiżowych, międzynarodowych konkursów dyrygenckich.

Julita Przybylska-Nowak ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie prof. Janiny Bator. Studia pianistyczne odbyła pod kierunkiem prof. Czesława Stańczyka w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Tam też rozpoczęła studia podyplomowe, które ukończyła w Mistrzowskiej Klasie Fortepianu prof. Włodzimierza Obidowicza w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich. Jest dwukrotną stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Brała udział w wielu konkursach pianistycznych w kraju i za granicą. Koncertowała w Włoszech, Niemczech i na Tajwanie. Dokonała prawykonania i nagrania płytowego ostatnich sonat wrocławskiego kompozytora Ryszarda Bukowskiego, a także szeregu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji we Wrocławiu i Katowicach. W 2010 roku, wspólnie ze skrzypkiem Jarosławem Pietrzakiem, wystąpiła podczas ceremonii wręczenia odznaczenia „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem. Od 2001 roku jest pracownikiem Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na koncert z cyklu „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu”, który odbędzie się 1 kwietnia w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w „Nowinach Jeleniogórskich” z 29 marca 2016. Zapraszamy!