To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu

Wspólnie z jeleniogórską orkiestrą pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego jako solista zagra Grzegorz Niemczuk

Jelenigórska filharmonia zaprasza na pierwsze wydarzenie z nowego cyklu koncertowego zatytułowanego „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu”. Podczas tych szczególnych wieczorów muzycznych, wspólnie z naszymi symfonikami, pod batutą wybitnych dyrygentów, występować będą wielce utalentowani, młodzi, polscy pianiści, mogący poszczycić się znaczącymi osiągnięciami na światowych estradach. Zapowiadają się prawdziwe uczty dla melomanów.

Podczas wieczoru inaugurującego cykl spotkań z mistrzami batuty i młodymi wirtuozami fortepianu, w piątek, 12 lutego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Przy fortepianie zasiądzie natomiast Grzegorz Niemczuk. W programie: Peer Gynt – II Suita op. 55 oraz Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edwarda Griega, Kaprys włoski Piotra Czajkowskiego i Kaprys hiszpański op. 34 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Początek koncertu o godz. 19.00.

Tadeusza Wojciechowskiego, jednego za najwybitniejszych polskich dyrygentów, regularnie zapraszanego do Jeleniej Góry, miłośnikom szlachetnej muzyki przedstawiać nie trzeba. Dość powiedzieć, że każdy z koncertów z jego udziałem, jakie odbywały się dotąd w stolicy Karkonoszy, był wydarzeniem samym w sobie. Na najbliższy, piątkowy wieczór w jeleniogórskiej filharmonii przygotował wielkie przeboje muzyki symfonicznej. Grzegorz Niemczuk zaproponował natomiast swój ulubiony koncert fortepianowy a-moll op. 16 E. Griega, który jest jego popisowym programem.

Grzegorz Niemczuk jest jednym z najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa, trwająca od 11 lat, zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Pianista wystąpił do tej pory z ponad 350 recitalami i koncertami, odwiedzając 22 kraje na sześciu kontynentach. Urodził się w Tychach. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pod kierunkiem wybitnego polskiego pianisty prof. Józefa Stompla. Wielką rolę w rozwoju artystycznej osobowości pianisty odegrały lata 2008, 2009 i 2011, które spędził na studiach w Nowym Jorku. Swoje umiejętności doskonalił też na licznych kursach mistrzowskich pod okiem słynnych pianistów. Grzegorz Niemczuk jest laureatem wielu znaczących konkursów pianistycznych organizowanych w kraju i za granicą. Za swoje osiągnięcia wielokrotnie nagradzany był stypendiami Prezydenta Miasta Tychy, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Został również laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska”. W 2011 roku rozpoczął pracę w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego, a jego studenci już zdobywają najwyższe nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na uczelniach artystycznych w wielu krajach świata. Jeleniogórska publiczność spodziewać się może więc wspaniałego koncertu.