To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Miliony strat w Piechowicach i Wojcieszycach

Miliony strat w Piechowicach i Wojcieszycach

- Koncentrujemy się na tym, by przywrócić ludziom dojazd do domów – mówi Krzysztof Raczek, zastępca burmistrza Piechowic. Popowodziowe straty tej gminie sięgają 5,5 mln złotych. W sąsiedniej Starej Kamienicy są jeszcze większe.

W Piechowicach kompletnie zniszczonych jest kilka ulic. Nie ma dojazdu do jednego z budynków przy ul. Grzybowej. - Walczymy z tym, niedawno umożliwiliśmy dojazd innego budynku na tej ulicy – mówi K. Raczek. Jak wyliczył, zupełnie nieprzejezdnych jest ok. 2 km dróg. - Są wyrwy nawet do metra głębokości – mówi. Oprócz wspomnianej Grzybowej do naprawy nadaje się jeszcze ul. Buczka, Łąkowa.

Do naprawy jest też kilka kładek na potoku Piastówka, zniszczone zostało boisko sportowe przy Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach (na zdjęciu), które należy do gminy.
W Piechowicach już 50 osób otrzymało rządowe zasiłki w wysokości do 6 tysięcy złotych. Wielkość tych zasiłków jest zróżnicowana i zależy od oceny strat, jakie wyrządziła powódź.

- To nie wszystko, jedna z komisji wciąż jeszcze rozpatruje wnioski – mówi K. Raczek. W gminie są kłopoty z ujęciem wody w Górzyńcu. Co prawda mieszkańcy mają już wodę pitną w kranach, ale na ujęciu cały czas trwają prace naprawcze.
- Podczas powodzi wydaliśmy 7 tys. worków i ok 100 ton piasku – mówi zastępca burmistrza.

Piechowice oszacowały straty na kwotę niespełna 5,5 mln złotych. To o ponad milion mniej, niż w sąsiedniej gminie Stara Kamienica (6,7 mln złotych). - Wydaliśmy ok. 60 zasiłków powodziowych w wysokości do 6 tysięcy złotych. Dwie osoby zostały zakwalifikowane do zasiłków w kwocie do 20 tys. złotych – wymienia Wojciech Poczynek, wójt Starej Kamienicy.

Powódź największe szkody wyrządziła w Wojcieszycach, ale ucierpieli też mieszkańcy innych wsi: Rybnicy, Barcinku, Małej Kamienicy i Kopańcu. Jak mówi wójt, podmytych zostało 23 kilometry dróg. Uszkodzonych jest 8 mostów i aż 30 przepustów. Zalanych zostało ok. 70 studni.

Pełny raport powodziowy w najnowszych "Nowinach Jeleniogórskich".

Komentarze (6)

Od lat staramy się aby w Kopańcu poszerzyć kilka strumyczków , ale oczywiście nigdy nie ma pieniędzy . A właśnie te strumyczki narobiły tak wiele szkód. Niech pan wójt się cieszy (bo my mieszkańcy Kopańca się bardzo cieszymy ),że nasz sołtys pan Lipiński tak szybko zareagował i że tak wiele udało się ochronić przed zlaniem.

PANIE POCZYNEK : MY MIESZKANCY BARCINKA BARDZO PROSIMY I WIERZYMY ZE DOTRZYMA PAN SŁOWA I WYKONA PAN PRZEPUST POWYZEJ ZAKŁADU ODLEWNICZEGO PANA JARACZA. TAK NAPRAWDE PRZEPUST ISTNIEJE TYLKO PAN JARACZ ZASYPAŁ GO ,LUDZI NA KRZYZOWCE W BARCINKU ZALEWAŁO JUZ W TYM ROKU 3 RAZY ,WSZYSCY O PRZEPUSCIE WIEDZA I NIC NIE ROBIA MAM NA MYSLI PANA WOJTA KTORY PEWNIE BEDZIE SIE UBIEGAŁ O 4 KADENCJE i znowu duzo naobiecuje. MOZE ZARZAD DROG I MOSTOW POWINIEN ZAINTERESOWAC SIE PRZEPUSTEM KTORY ZASYPAL PAN JARACZ ,DROGA NAPEWNO TEZ UCIERPI PRZEZ TE ULEWY I TAK JUZ JEST W OPŁAKANYM STANIE.POZDRAWIAM WSZYSTKICH KTORZY POMAGALI W AKCJI NA KRZYZOWCE DN.7 SIERPNIA POMINE TYCH IDIOTOW KTORZY STALI Z PUSZKA PIWA I SIE SMIALI ,BOZE JAK NAM DALEKO DO EUROPY...p.s. PANIE WOJCIE CZEKAMY NA KONKRETNE KROKI

To ten Poczynek nadal jest wójtem? Współczuję wam ludziska,że tacy g**** jesteście.

Kropka w kropkę to samo chciałem napisać. Współczuję wam, takie łby mieć, to nie łby to zakute pały !!!!

Jesse, fantastic article. Upon opening the web link I think to be able to myself personally, ?nternet site generally accomplish, this can be a new pointless post. Yet Need to go along with you relating to these types of often skipped on page features. I realize these individuals horrible at all times!
moncler france http