To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Miliony na wymianę kopciuchów

Miliony na wymianę kopciuchów

Ponad 8 milionów złotych z Unii Europejskiej trafi do mieszkańców ośmiu gmin powiatów bolesławieckiego, lwóweckiego, lubańskiego oraz zgorzeleckiego na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Właściciele nieruchomości mogą liczyć na dofinansowanie do 35 tys. zł (do 85 proc. kosztów inwestycji).

Granty te przyznawane będą mieszkańcom gmin: Bolesławiec, gminy Bolesławiec, gminy Gromadka, gminy i miasta Lwówek Śląski, gminy Pieńsk, gminy Siekierczyn, gminy Sulików i miasta Zawidów, posiadających prawo dysponowania nieruchomością (budynkami jednorodzinnymi). Dzięki realizacji projektu będą oni w stanie obniżyć lokalną emisję pyłów zawieszonych i CO2.

Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na: instalację źródeł ciepła opartych na odnawialnych źródłach energii np. pomp ciepła czy instalację kotłów spalających biomasę lub paliwa gazowe.Mieszkańcy, którzy planują wymianę starych pieców na nowe źródła ciepła będą mogli zgłosić się do punktów konsultacyjnych, które powstaną w każdej gminie biorącej udział w projekcie. Dotacja pokryje 85 proc. kosztów inwestycji, ale nie może przekraczać 35 tysięcy złotych. Będą to środki przekazane na zasadzie refundacji. Mieszkaniec najpierw będzie musiał wyłożyć sto procent swoich pieniędzy, następnie zgłosi się do punktu konsultacyjnego, wypełni wniosek i później te koszty zostaną mu zwrócone.

To fundusze na projekt pn. „Koalicja Na Rzecz Czystego Powietrza Gmin Zachodniego Obszaru Interwencji (ZOI)”. Jego liderem jest Oddział Terenowy Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość. Całe przedsięwzięcie zakończy się w październiku 2021 roku. Będzie ono realizowane ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość wynosi prawie 9,5 mln złotych.

Komentarze (11)

Co się stanie gdy wszyscy Kowalscy przestaną palić w piecach i powymieniają swoje piece. W sumie to nic, smog będzie dalej i nic tego nie zmieni jedynie ten który to wymyślił i pod przymusem wymiany pieców robi swój zarobkowy interes. Interes lewy taki sam jak dawniej hurtowo amerykanie likwidowali swoje tramwaje. Wystarczy poczytać jak to robili by się przekonać jakie teraz jest cwaniactwo by na siłę wymieniać piece. No właśnie co się stanie gdy już wszyscy wymienią swoje piece i niby będziemy żyć ekologiczne. Ano to że smog będzie dalej i taki sam, duży. Problem polega na tym że to samoloty robią najgorsze zło, wypalają ogrom paliwa do atmosfery jeszcze gorzej niż ten Kowalski, potem są samochody i zakłady pracy. Gdy tego nie zmienimy będziemy się dalej truć i będzie smog. A ta propaganda by zwalczać palenie w piecach to nic innego jak nabijanie drugiego człowieka w butelkę i na nim się dorobić. Tyle w temacie i może pójdźcie do szkoły a nie że nabijacie ludzi w butelkę.

I nie powiem bo Kowalski też swoje grosze wrzuca i dorzuca, truje atmosferę, ale jest to zaledwie 5% tego jak jest obecnie zatruwany nasz cały świat. Generalnie branie się za ekologię by żyć w zdrowym powietrzu itd. jest dzisiaj zabieranie się od tyłka strony to nic innego jak trzepanie kasy od Kowalskiego. Bo gdyby na poważnie się za to zabrać to należało by się zabrać od najgorszego truciciela czyli samoloty, zakłady pracy i samochody. Póki co na tym jest największy interes i zarobek więc nikt tego nie zlikwiduje a jedynie czekanie na to jak jakiś naukowiec wymyśli pojazd na zasadzie coś bardziej ekologicznego. A tak to się trujmy dalej i żaden Kowalski nam nie pomoże bo to trzepanie kasy od niego. Wiem że interpunkcja, styl pisania mi się kłania, ale napisałem od serca strzeże, jaka jest prawda i jak nas politycy oszukują i okradają.

Odezwał się kolejny YouTubowy ekspert od ekologii, fizyki materii, zanieczyszczeń i ich wpływu na środowisko. Setki tysięcy uczonych się mylą, tysiace eksperymentów przeprowadzanych przez środowiska naukowe zostało sfabrykowanych, tylko garstka wyznawcow teorii spiskowych dzielący się swoimi mądrościami po kątach internetu objawi nam prawdę.
Tak się składa, że największe stężenie pyłów PM wchodzących w skład smogu to właśnie te emitowane przy spalaniu węgla i innych paliw stałych, w tym śmieci. Na ulicy Tabaki w Cieplicach jest czujnik i można samemu to sprawdzić w serwisie Airly w bezwietrzny wieczór. Udział zanieczyszczeń emitowanych przez samochody jest znikomy w naszym rejonie, te mają największy wpływ w rejonach w których występuja częste, gigantyczne korki powodując duże stężenie spalin w jednym miejscu.
Zanieczyszczenia emitowane przez samoloty, raz ze są dużo "czystsze" niż z zasypywanego weglem i syfem pieca, dwa są emitowane na wysokości wielu kilometrów nad ziemią, gdzie dodatkowo wiatr je rozrzedza. W efekcie docierające do ziemi zanieczyszczenia maja tak nikłe stężenie, że w porównaniu do naziemnych kopciuchow są kompletnie bez znaczenia.
I w tym jest sedno, że opalanie weglem domki są tu, przy nas, i truja nas bezpośrednio powodując duże stężenie pyłów na relatywnie małym, gęsto zamieszkanym obszarze. Dlatego stężenie jest niebezpieczne i dlatego należy z nim walczyć, ograniczać. Podobnie się rzecz ma z elektrowniami węglowymi.
Z jednym można się zgodzic, że producenci pieców wykorzystują fakt dotacji bezlitośnie i w momencie ich się pojawienia winduja ceny produktów o 100%. Ale tu już można mieć pretensje tylko do natury ludzkiej i chęci do bezwysilkowego zysku, nie do uczonych którzy nieraz za psie pieniądze wykonują dobrze swoją pracę.
Zycze wesolych Świat, a dla kinomanow YouTube polecam seans z filmem "Krótki film o prawdzie i falszu".

O następny troll sponsorowany przez sprzedawców pieców gazowych.Coraz więcej ludzi dostrzega bzdury i propagandę serwowaną takich opłacanych klakierów.Dokładnie to samo już pisałeś na innym portalu pod innym nickiem.JUDASZ!!!!

Dopowiem to że ta propaganda wymiany pieców jest taka sama na skalę światową jak ten wódz Korei Północnej który każe ludziom promować siebie i trzyma kraj w komunizmie w głodzie i okłamuje ich oraz ten kto się sprzeciwi to człowieka morduje. Tutaj nieco humanitarniej ale problem taki sam, otumanić człowieka swoimi teoriami i wytrzepać z niego kasę na rzecz ekologi. Dziwi mnie jedno, tylu uczonych ludzi po studiach itd. a dają się nabierać na coś takiego.

Skąd ty Marcelinek czerpiesz te sensację? Podejrzewam że nie od tych "uczonych ludzi po studiach". Takie teorie to chyba pod budką z piwem głoszą drobne pijaczki dla których ważniejsze jest kolejne piwo niż troska o przyszłość

marcelinek jak widać palisz nadal kapciem i chętnie inhalujesz ten smród

Oczywiście jeleniogórski powiat został pominięty. Czyżby nikt się o to nie starał?

Przecież u nas są już dawno dotacje.

Zgadzam się z Marcelinek! W końcu ktoś napisał prawdę.Ja wszystkie odpady spalam w piecu.Wtedy pierwiastki szybciej wracają z powrotem do przyrody.Co się nie zmieści do pieca to spalam pod lasem np wersalki czy opony.Po każdym spaleniu odpadów w piecu stosuję środki do czyszczenia pieców dostępne w marketach budowlanych i jak przyjdą dzielne strażaki miejskie pobrać próbki to nic nie wykrywają.

Teraz straszą smogiem. Kiedyś straszyli dziurą ozonową, przed dziurą ozonową straszyli stopieniem się lodowców i wielkim potopem, który miał nadtopić własnie mniej więcej teraz między 2020 a 2030 rokiem, a jeszcze wcześniej przed erą straszenia globalnym ociepleniem straszyli globalnym ochłodzeniem i nową epoką lodowcową, która też miała rychło nastąpić. Ciekawe co do straszenia będzie następne po smogu? Ta pseudoekologia, smogi i inne takie to po prostu kolejna okazja do robienia biznesu przez co sprytniejszych i już wyspecjalizowanych na robieniu eko interesów.