To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Miliński na bruku, Jutrzenka o zmierzchu

Dariusz Miliński - Pojenie Ziemi

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się najbliższa sobota we Wleniu. Na 18 lipca zaplanowano kolejną serię wydarzeń w ramach programu "Lato na bruku". Na odnowionym rynku malowniczego miasteczka najpierw spotkać będzie się można ze znakomitym artystą Dariuszem Milińskim, który weźmie udział w niecodziennym działaniu twórczym i otworzy wystawę swoich prac. Po zmierzchu w plenerze obejrzeć będzie można niemy film, któremu towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo, na jaki zaprasza wleńskie Kino za Rogiem „Jutrzenka”. 

O godz. 15.00 pod wleńskim ratuszem rozpocznie się plenerowa akcja "Maluj z Mistrzem", której bohaterem będzie Dariusz Miliński. W programie pokaz malarski słynnego twórcy z nieodległej Pławnej oraz warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży zatytułowane "Zwierzyniec Doliny Bobru", nad którymi osobiście czuwać będzie mistrz pędzla. Około godz. 18.00 zaplanowano plenerowe otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Dariusza Milińskiego "Pamiętnik ulicznika", która do września prezentowana będzie w galerii Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu. To jedna z nielicznych prezentacji reprezentacyjnych prac wybitnego twórcy, którą Dariusz Miliński świętuje 50-lecie działalności artystycznej.

Na zakończenie dnia, o godz. 21.30, także na rynku, przyjdzie czas na "Jutrzenkę o zmierzchu", czyli specjalny seans wakacyjnego kina plenerowego z muzyką na żywo. Na miłośników kina czeka niezwykły pokaz największej polskiej produkcji filmowej okresu międzywojennego, czyli "Pana Tadeusza" z 1928, w reż. Ryszarda Ordyńskiego (po rekonstrukcji cyfrowej), z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka! Więcej na temat słynnego filmu TUTAJ: http://www.fn.org.pl/pl/page/843/pan-tadeusz-rez-r-ordynski-1928.html

Marcin Pukaluk jest kompozytorem, performerem i producentem muzycznym. Od 10 lat zajmuje się wykonywaniem muzyki na żywo do filmów niemych. Ma na swoim koncie dwie solowe płyty z muzyką filmową oraz setki seansów z muzyką na żywo. Grał do filmów niemych na prestiżowych festiwalach w Polsce (American Film Festival, Plus Camerimage czy Sputnik nad Polską) oraz na dużych, międzynarodowych festiwalach, m.in. Denver Film Festival, Batumi International Art-House Film Festival oraz na najstarszym i największym festiwal filmu niemego na świecie, jakim jest Pordenone Silent Film Festival. Artysta jest zwycięzcą organizowanego przez Vivarto konkursu na najlepszą autorską muzykę do słynnej komedii "Generał" Bustera Keatona (2011) oraz laureatem I nagrody w konkursie taperskim festiwalu Muzyka na Plan w Tarnowskich Górach (2012). Jego muzyka pojawiała się w pierwszej dziesiątce Listy Przebojów Muzyki Filmowej RMF Classic.

Sobotnich wydarzeń we Wleniu nie można przegapić!  W przypadku niesprzyjającej pogody imprezy przeniesine zostaną do sali widowiskowej Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki. 

lato_na_bruku_-_wlen_18-07-2020.png
Dariusz Miliński - Młodzi dozorcy od księżyca.jpg
Dariusz Miliński.jpg
Pan Tadeusz 1928.jpg